Jakub Konečný
19. května 2014 • 04:58

Když končí doba temna, Sparta slaví double. Liší se jako den a noc

Autor: Jakub Konečný, rjm
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
SESTŘIH: Česko - Švédsko 7:3. Nároďák se porve o zlato, finále po 14 letech!
Česko - Švédsko: Klíčový gól Kašeho na 3:2 v semifinále MS v hokeji
VŠECHNA VIDEA ZDE

Vyhrát českou ligu a k tomu pohár, tenhle kousek zmákla fotbalová Sparta letos poprvé od roku 2007. I tehdy Letenští čekali pár let na mistrovský titul, ale cesty, jakou došli k ceněnému double, se liší jako den a noc. Současná Sparta válí a má sílu na to, aby úspěch zužitkovala i v Evropě.Pokud se na Letné pár let neslaví mistrovský titul, možná jsou fandové pořádně naštvaní či zklamaní. Jednu jistotu ale mají. Jakmile se Sparta vyškrábe na trůn pro českého fotbalového krále, je radost dvojnásobná. Rudá mašina v sezoně zničí konkurenty nejen v nejvyšší soutěži, ale i v poháru. Platilo to v sezoně 2006/2007, stejně jako letos.

Na začátku bývá trapas

Snad ještě jednu společnou věc mají zmíněné sezony a Letenští z ní radost nemají. Obě totiž pro Spartu začaly blamáží. Před osmi lety start do sezony připomínal spíš horor než spanilou jízdu (osm bodů po pěti kolech). Trenéra Stanislava Grigu vystřídal Michal Bílek, ale ani pod jeho vedením si mužstvo neodpustilo trapné výpadky, jakými byly prohry ve Zlíně nebo v Českých Budějovicích. A ostudou bylo i umístění v základní skupině Poháru UEFA za belgickým Waregemem.

A současná Sparta? Tým kolem kapitána Davida Lafaty si v úvodu sezony dostal tvrdý direkt, když jej vyprovodil z Evropy už v předkole EL švédský Häcken. V nejvyšší soutěži ale tým šlapal takřka bez ztráty kytičky. Kazem je snad porážka v Teplicích, ta ale přišla v době, kdy už o mistrovské koruně pro Sparta nepochyboval snad nikdo.

Obr na hrotu, to je minulost

Pokud by chtěl někdo srovnávat sparťanské double ze zmíněných let, musí jej rozdíl praštit do očí. Zatímco v prvním případě tehdejší kouč Michal Bílek vsadil na dlouhá léta fungující tradiční zbraň Letenských v podobě vysokého hrotového útočníka (Libora Doška), teď to šlape na Spartě úplně jinak.

Tým Vítězslava Lavičky se prezentuje nejen účinným, ale i pohledným fotbalem založeným na úplně jiném stylu. Fanoušky baví nápadité kombinace, náběhy krajních obránců a kreativita, která začíná už od konstruktivních stoperů.

První double - úspěch má přijít v Evropě

Co může současnou Spartu těšit ještě víc, je pohled na hráčský kádr, který úspěch vybojoval. V roce 2007 byl pod double podepsaný tým plný třicátníků (Blažek, Řepka, Horváth, Kulič, Mareš či Kisel). Double znamenal pro tuhle partu vrchol, v nejvyšší soutěži pak na dvě sezony převzala vládu Slavia.

I teď se sice v týmu Vítězslava Lavičky najdou borci, kteří překročili třicet let, ale odpovědnost je rovnoměrně rozložena i na zástupce dalších generací. Navíc se klubu vyplácí trpělivost a skutečná koncepční práce – ne pouze obvyklé řeči o ní. Zbývá snad jediná věc, aby Letenští ambice dokázali potvrdit i v pohárové Evropě. Šanci dostanou už za pár měsíců.

Více o tématu sparťanských double čtěte v pondělním deníku Sport.

Mistři i vítězové poháru! Fotbalovou sezonu v Česku ovládla Sparta.
Mistři i vítězové poháru! Fotbalovou sezonu v Česku ovládla Sparta.

Vstoupit do diskuse
0

Mistrovství světa ve fotbale 2018 v Rusku

Play off - pavouk Čtvrtfinále Semifinále Finále Program a výsledky Soupisky Střelci Systém turnaje Stadiony a města Vstupenky Fantasy k MS Informace

Mistrovství světa ve fotbale 2018 se hrálo od 14. června do 15. července 2018 v Rusku. Závěrečný turnaj, na který fanoušci čekají vždy čtyři roky, hostilo 11 ruských měst a 12 stadionů, finále v Moskvě na stadionu Lužniki vyhráli Francouzi nad Chorvatskem 4:2.

Finále
Francie - Chorvatsko 4:2

Zápas o třetí místo
Belgie - Anglie 2:0

Semifinále
Francie - Belgie 1:0
 * Anglie - Chorvatsko 1:2 v prodl. 

Čtvrtfinále
Urugay - Francie 0:2 
* Brazílie - Belgie 1:2
Švédsko - Anglie 0:2 Rusko - Chorvatsko 2:2, 3:4 na penalty

Články odjinud