Nesouhlasím a odstupuji! Jiří Golda, dodnes šéf disciplinární komise, se odmítl podílet na kontroverzním kroku fotbalové vlády. Ta pozastavila disciplinární řízení korupční kauzy, jež se táhla od 18. září. Asociace přenechává celé vyšetřování policii České republiky.
Podle Tomáše Paclíka, majitele Viktorie Plzeň, skončil na postu předsedy disciplinárky člověk, který byl zárukou nestranného a správného vyšetřování. „Mrzí mě, že rezignoval,“ uvedl v rozhovoru.
Samotný Jiří Golda své rozhodnutí před novináři nikterak nerozvíjel. Bezprostředně po jednání výkonného výboru, jímž byl svědkem, pronesl tato slova: „Bez ohledu na to, co se bude dít, kdo přijde a jak se o tom bude mluvit, Výkonný výbor FAČR se rozhodl, že tu kauzu zamete pod koberec. Na základě toho jsem se rozhodl, že rezignuji na funkci předsedy disciplinární komise. Díky.“
Co na to předseda FAČR Miroslav Pelta? „Bude to budit dojem, že jsme Goldu morálně zlomili. Ale takhle to není, každý máme v životě na věc nějaký názor.“
Golda musel být rozhodnutý učinit tento krok již několik dní. Minulý týden informoval novináře, že „se ne úplně shodne s Peltou na postupu ve vyšetřování korupční kauzy“. Do toho se přiřítily spekulace, že Pelta už jednal o obsazení předsednického postu disciplinární komise s Alexandrem Károlyim, který šéfoval disciplinárce dlouhých jednadvacet let do července 2009. Pravděpodobně už 4. února se této funkce ujme znovu.
„Trošku se bojím, co bude dál,“ vyjádřil obavy Paclík.
Golda nemohl korupci prokázat, míní Pelta
Pelta na tiskové konferenci řekl, že měl ke Goldově práci několik výhrad. Ale také jej označil za muže s potenciálem. Odmítl, že by navrhl jeho odvolání, pokud by svou funkci nesložil sám. A nesouhlasí ani s tvrzením, že by mu Golda stál v cestě prosadit kontroverzní fotbalový zákon.
„To, že má jiný názor, neznamená, že mi stojí v cestě. Navíc – my disciplinárce nic nenařizujeme, ale pouze doporučujeme!“ zdůraznil několikrát Pelta. Teoreticky se může stát, že ani nový předseda nebude souhlasit s pozastavením vyšetřování korupční kauzy. Po odchodu Goldy to je ale nereálné.
Jakékoliv vyšetřování fotbalové korupce tak půjde nově rovnou do rukou policie. Pelta to označil za zásadní a potřebné řešení, které ukončí průtahy v disciplinárním řízení.
Výkonný výbor tento krok učinil údajně v zájmu regulérnosti Gambrinus ligy a kvalifikačních bojů reprezentace.
„Na poli disciplinárky jsme bezbranní. Pořád je to jen tvrzení proti tvrzení a oznamovatel korupce (Daniel Křetínský) se dostává do situace, že by snad měl být stíhán za poškození jména. Je z toho guláš,“ pronesl Pelta, podle nějž pouze policie disponuje instrumenty (např. odposlechy), kterými může bojovat s korupcí.

„Nejsem ani na straně Sparty, ani Plzně. Jsem na straně pravdy. Golda měl důkazy, které mi nepřipadají bezcenné, ale je to složitě prokazatelné. Stojím si za tím, že tyto informace jsou natolik zásadní, že čas ukáže, že nebyly typu jedna paní povídala,“ doplnil vládce fotbalu.
Golda by podle Pelty rozlouskl fotbalovou korupci jedině, pokud by se Martin Svoboda (tzv. Chřestýš) přiznal, že s penězi Viktorie Plzeň ovlivňoval rozhodčí.
„Jinou možnost nevidím. Neexistuje nic, čím by disciplinárka mohla korupci prokázat. To je můj laický pohled na věc. Jedině policie to dokáže. I proto jsem nelenil, když za mnou pan Křetínský přišel, a šel hned na policii.“