Karel Häring
30. května 2016 • 04:30

Výzkum o intenzitě tréninků: Kdo z Čechů hlásí, že se nadřel víc?

Hráči hodnotí intenzitu tréninku. Vyšší známky dává Limba, směje se Krejčí
TOP VIDEA
Olympijská past na Samkovou a spol.: osmimetrový pád na startu! Olympijská past na Samkovou a spol.: osmimetrový pád na startu!
Sparta - Mountfield HK: To byl bodyček! Rozhodčí poslal k zemi Kukumberga Sparta - Mountfield HK: To byl bodyček! Rozhodčí poslal k zemi Kukumberga
VŠECHNA VIDEA ZDE

Zajiímavá novinka se objevila na soustředění národního týmu v Rakousku. Po každém tréninku přijde neobvyklá otázka na všechny hráče. „Jaká byla intenzita tréninku?“ ptá se lékař týmu Petr Krejčí, který působí u české reprezentace už 20 let. Pomáhá tím výzkumu UEFA, který hledá nějaký vztah mezi intenzitou v tréninku a možnou úrazovostí při fotbale. Číslo od nuly do desítky musí po tréninku vybrat každý hráč a vyjádřit tím, jak náročná byla právě skončená jednotka. Jednička znamená velmi lehký trénink, desítka je maximum fyzické náročnosti. Údaje by měly přispět k výzkumu vztahu mezi intenzitou tréninku a zraněními ve fotbale.

Hráči hodnotí intenzitu tréninku. Vyšší známky dává Limba, směje se Krejčí

Výsledky, včetně jednotlivých čísel i délky jednotlivých tréninků, se posílají jednou týdně, každý pátek nejpozději do půlnoci, na UEFA, kde je zpracovává tým odborníků.

Rozptyl známek se liší v závislosti na typu tréninku a na tom, jestli mají všichni stejnou přípravu, nebo je mužstvo rozděleno do více skupin. Například po zápase absolvují lehčí ti, co hráli, naopak náhradníci musí počítat s vyšší intenzitou. „Když je trénink stejný, je rozptyl malý, většinou o jedno číslo. Když ne, pohybuje se to od tří do sedmi,“ popisuje Krejčí.

„Dávám většinou sedmičky,“ usmívá se David Lafata, když dostal otázku, jaké číslo obvykle lékařům hlásí. To už je poměrně vysoká známka, částečně odpovídá tomu, že trenér Pavel Vrba zvolil v úvodních dnech rakouského soustředění náročnější tréninky.

Jak ukázat číslo 92? Silný ročník Sparty má zastoupení i na EURO

Ačkoliv tuto novinku zavedli do praxe zhruba před týdnem, týmový doktor už poznal, kteří hráči mají tendenci dávat nižší číslo, protože jim trénink nepřijde až tak náročný, a naopak. „Fotbalový fanoušek, který sleduje tým, ví, kdo na hřišti lépe běhá a zároveň tím lépe snáší trénink. To jsou například Theo Gebre Selassie nebo Pavel Kadeřábek. Naopak vyšší dává třeba David Limberský,“ směje se Krejčí.

První výsledky ze studie nebudou známy hned, protože se do nich započítávají i údaje o tom, jak dlouho trvalo hráčům, než se po zranění utrpěném na šampionátu, vrátí do hry. A to může trvat i měsíce. Dlouholetý reprezentační lékař také nepočítá s tím, že by z výzkumu vyšel nějaký jasný závěr.

Pozápasový trénink reprezentace: posilovna pod širým nebem

„Z takové vědecké činnosti nemůže člověk čekat něco konkrétnějšího, ve smyslu, že když se bude trénovat méně, bude méně zraněných. To nejde. Určité hodnoty z toho vyjdou, ale potrvá to. Revoluci tam nečekáme.“

Mimochodem, po utkání s Maltou hráči hlásili čísla mezi pětkou a šestkou. Prostě takový těžší trénink. 

ROZHOVOR S PETREM ČECHEM I O CHYBĚ PROTI TURECKU A DALŠÍ TÉMATA O EURO ČTĚTE V PONDĚLNÍM VYDÁNÍ DENÍKU SPORT.
Elektronickou verzi včetně archivu novin najdete ZDE »

V pondělním Sportu najdete rozhovor s Petrem Čechem a (nejen) další zajímavosti k českému týmu připravujícímu se na EUROV pondělním Sportu najdete rozhovor s Petrem Čechem a (nejen) další zajímavosti k českému týmu připravujícímu se na EURO

Kadlec: Sparta pro mě byla jasná volba

Fotbalisté sledovali Ligu mistrů. "Atlétika mi bylo líto," říká Lafata

Čech: Rekord? Možná se na něj podívám, až skončím s fotbalem

Vše o zimních olympijských hrách 2018 najdete zde >>

 Klasická verze
Mobilní verze