Jan Podroužek
31. května 2016 • 10:55

Rosický rozhýbe křídla. O místo se musí rvát Skalák s Dočkalem

TOP VIDEA
Česká výprava je třetí nejpočetnější v historii. Účast mohla být ještě vyšší, lituje Kejval Česká výprava je třetí nejpočetnější v historii. Účast mohla být ještě vyšší, lituje Kejval
Stanciu míří do Sparty! Podívejte se na jeho statistiky i úspěchy Stanciu míří do Sparty! Podívejte se na jeho statistiky i úspěchy
VŠECHNA VIDEA ZDE

PŘÍMO Z RAKOUSKA | Těsně před EURO jako by se reprezentace vracela na začátek kvalifikace. Což je dobrá zpráva. Trenér Pavel Vrba totiž - zatím! - může počítat s kapitánem Tomášem Rosickým. A z toho vyplývá důležitý fakt. Přetlak v křídelních prostorech. Až pět hráčů by rádo místenku na jednu ze dvou pozic. Už před odjezdem na rakouské soustředění se kvůli tomu dělaly škrty. Ondřej Zahustel a Jan Kovařík, alternativy na pravý a levý kraj zálohy, do Francie nepojedou. Převis by totiž byl až moc velký.

Jenže i teď, po zkrácení předběžné nominace, zůstává mnoho hladových na pár kousků chleba. Důvod, ten hlavní, je jednoduchý. Návrat Tomáše Rosického.

„Situace na krajích je těžká. Zaprvé jsou tam výborní hráči, a zadruhé tím, že je zdravý Rosa, tak s Bořkem Dočkalem bude trenér asi počítat na pravou zálohu. A ta konkurence se tím zvětšuje,“ odvozuje důvtipně z momentálních okolností jeden z „hladových“ Josef Šural.

Návrat kapitána, kterého každý spoluhráč z národního týmu ze zcela logických příčin chválí až do nebe, je sám o sobě výbornou zprávou. Jenže právě jeho přítomností začíná první přesun a taky zvětšující se konkurence.

Šural: Věděl jsem, že budu zdravý. Netušil jsem, jak se k EURO postaví trenér

Začátek kvalifikace odehrála reprezentace v podobě, která se může velmi blížit té současné. Rosický uprostřed ofenzivní záložní řady, vedle něj zleva Ladislav Krejčí a zprava Dočkal. Takhle vypadalo složení přesně ve čtyřech kvalifikačních duelech. Doma s Nizozemskem, v Turecku, doma s Islandem a s Lotyšskem. Jenom pro pořádek, tři výhry, jedna usmolená remíza.

Během těchto čtyř zápasů měl záložník Arsenalu jen jeden výpadek. Ve třetím utkání v Kazachstánu ho zastoupil Daniel Kolář, jinak křídla zůstala stejná. Klíčové pro sledování vývoje v tříčlenné letce je utkání na Islandu. V něm totiž Rosický nastoupil v kvalifikaci naposledy. Právě v něm začaly jeho zdlouhavé zdravotní problémy, ze kterých se nakonec jen tak tak před EURO vylízal.

Po islandské prohře zbývala do konce skupiny čtyři kola. A český výběr v nich nikdy nenastoupil ve stejném složení. Nabídly se varianty uprostřed s Bořkem Dočkalem, Jiřím Skalákem, opět s Danielem Kolářem, ale taky s Jaroslavem Plašilem.

V posledních dvou případech šlo ale o pytel brambor, jak se občas říká, Češi už měli postup v paži. V posledních čtyřech duelech se na krajích, i proto, že na „centru“ byli využívaní taky hráči schopní hrát na křídle, vystřídali Krejčí, Šural, ale i Dočkal a Skalák.

Z kvalifikačního pozorování vychází levá strana na sparťanského 23letého leváka, o pravou se nejspíš popere Dočkal se Skalákem, přičemž první sice trénuje, ale páteční přípravu proti Maltě ještě vynechal. I Šural ještě nosí na tréninky tejp přes pravý kotník, ale není prý zdravotně limitován.

Varianta 1
Varianta 1

Vše o EURO 2016 najdete ZDE »

Jak ukázat číslo 92? Silný ročník Sparty má zastoupení i na EURO

Vaclík: Teď děláme Čechovi servis, ale nahradit bychom ho uměli

Hráči hodnotí intenzitu tréninku. Vyšší známky dává Limba, směje se Krejčí

Vše o zimních olympijských hrách 2018 najdete zde >>

 Klasická verze
Mobilní verze