Němci zvládli přestřelku s Nizozemci. Maďarsko má skalp vicemistrů světa

0
Plekanec o Kladnu: Když se opakují pořád stejné chyby… Skills koučové? Nám stačila ulice
Od smutné fotky ke slovenskému snu: Česko je pragmatičtější, říká Smetana

Bronzoví medailisté z posledního Eura Němci zvítězili v úvodním duelu v kvalifikaci mistrovství Evropy gólem obránce Nica Schulze z 90. minuty v Nizozemsku 3:2. Slovenští fotbalisté pod vedením Pavla Hapala prohráli ve Walesu 0:1, Rusko zvítězilo v Kazachstánu nad svěřenci Michala Bílka 4:0. Maďarsko překvapivě porazilo chorvatské vicemistry světa 2:1. Belgie zvládla i druhé utkání ve skupině I, po brankách Edena Hazarda a Michyho Batshuayie si odvezla z Kypru tři body za vítězství 2:0.

Německý kouč Löw upřednostnil v útoku mladíky Saného s Gnabrym před typickým hrotovým hráčem Wernerem. A tah to byl mistrovský, oba hráči se mu odvděčili v prvním poločase gólem. Dvě velké šance měl domácí Babel, ale dvakrát ho vychytal kapitán Neuer.

Do druhého poločasu vstoupili Nizozemci sebevědomě a hned z první větší šance dali gól. O ten se postaral hlavou nejmladší člen kádru "Oranje" De Ligt. Ten tak odčinil chybu u prvního gólu Němců, kdy zakopl a nechal ve vápně Sanému dostatek času ke skórování.

Nizozemští fanoušci se na stadionu Johana Cruyffa dočkali i vyrovnání: ve vápně se k míči dostal Depay a přesnou střelou dostal hlediště do varu. V 90. minutě ale rozhodl o vítězství Německa obránce Schulz.

Hapalova družina prohrávala po Jamesovu rychlém gólu na stadionu v Cardiffu už od 5. minuty. Jednadvacetiletý křídelník využil zaváhání obránce Pekaríka a z hranice vápna prostřelil po zemi Dúbravku.

Na začátku druhé půle byl blízko vyrovnání Rusnák, ale jeho lob na poslední chvíli zneškodnil brankář Hennessey. V 75. minutě se blýskl Dúbravka, který chytil Wilsonovu prudkou střelu. Největší šanci zápasu pak promarnil v 84. minutě bývalý plzeňský útočník Ďuriš, jehož hlavičku z malého vápna vytáhl na brankové čáře Hannessey.

Giggsův výběr vstoupil do kvalifikace vítězně, Slovensko po úvodní výhře 2:0 nad Maďarskem nezískalo ani bod.

Finalista loňského mistrovství světa Chorvatsko vstoupilo do zápasu v Budapešti proti maďarské reprezentaci úspěšně. Ve 13. minutě otevřel skóre Rebič, jenž patří k hlavním tahounům Frankfurtu v bundesligové sezoně. Za domácí do poločasu odpověděl spoluhráč obránce Kadeřábka z Hoffenheimu Szálai a překvapení na účet favorita dovršil v 76. minutě po rohu Patkai.

Kazachstán nenavázal na překvapivou výhru z úvodního kvalifikačního zápasu se Skotskem, které svěřenci kouče Bílka porazili v Astaně 3:0. Hrdinou souboje Kazachstánu proti Rusku se stal osmadvacetiletý záložník hostů Čeryšev, který vstřelil dva góly a na další přihrál Dzjubovi. Frustrace fotbalistů Kazachstánu vyústila v 62. minutě ve vlastní gól, míč si nešťastně srazil do brány obránce Bejsebekov. Rusko dalo výhrou zapomenout na úvodní kvalifikační porážku 1:3 s Belgií, o kterou se dvěma góly přičinil hvězdný Hazard.

Kouč Skotska McLeish po blamáží v Kazachstánu udělal v zápase se San Marinem šest změn. Radikální řez do sestavy přinesl proti trpaslíkovi změnu skóre už ve 4. minutě, kdy dal první reprezentační gól McLean. Pojistku přidal ve druhém poločase Russell. Fanoušci na sociálních sítích nicméně po nepřesvědčivém výkonu volají po odchodu šedesátiletého trenéra, který působí u skotské reprezentace už podruhé.

Rakousko se proti Izraeli sice ujalo vedení zásluhou Arnautovice v 8. minutě, ale domácí do poločasu otočili skóre dvěma góly Zahaviho. Jednatřicetiletý útočník završil povedený výkon deset minut po začátku druhé půle hattrickem. Zahavi, jenž se prosadil i v duelu se Slovinskem (1:1), je s čtyřmi góly nejlepším střelcem kvalifikace. Čtvrtou branku Izraele přidal Dabbur. hosté už jen snížili druhým gólem Arnautovice.

Nizozemsko - Německo 2:3 (0:2)

Branky: 48. De Ligt, 63. Depay - 15. Sané, 34. Gnabry, 90. Schulz.

Severní Irsko - Bělorusko 2:1 (1:1)

Branky: 30. Evans, 87. Magennis - 33. Stasevič.

0

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a vítězi baráže C.