Portugalsko - Německo 2:4. Jasnou výhru režíroval Gosens, Ronaldo 1+1

Autor: iSport.cz, ČTK, ros
1
Zimák k play off NHL. Lener i analytik tipují postup Bostonu. V čem se Nečas blíží Pastovi?
Mám rád, když Ostrava žije Baníkem, říká Buchta. Je rychlejší než Tanko?

Němečtí fotbalisté zdolali po obratu ve druhém utkání na mistrovství Evropy obhájce trofeje Portugalce 4:2 a zdramatizovali situaci ve skupině F. Svěřenci trenéra Joachima Löwa napravili v Mnichově úvodní prohru 0:1 s Francií a se třemi body se za úřadující mistry světa posunuli na druhé místo. Portugalsko je rovněž se třemi body po triumfu 3:0 nad Maďarskem o skóre třetí.

Tým z Pyrenejského poloostrova vedl po čtvrthodině hry zásluhou Cristiana Ronalda, ale v rozmezí 35. až 39. minuty Němci obrátili skóre po vlastních brankách Rúbena Diase a Raphaëla Guerreira. Další trefy přidali Kai Havertz a Robin Gosens, za Portugalsko snížil Diogo Jota.

Němci, kteří porazili Portugalce popáté za sebou, zakončí skupinu ve středu v bavorské metropoli duelem s Maďary. Portugalsko ve stejný den přivítá v Budapešti v repríze finále minulého Eura Francii.

Německo začalo aktivně a už v páté minutě záložník Gosens skóroval, kvůli ofsajdu ale gól neplatil. Po 15 minutách hry udeřili Portugalci po rychlém brejku po rohovém kopu Němců. Bernardo Silva nacentroval na Jotu, který zvolil přihrávku na volného Ronaldo a šestatřicetiletý kapitán zakončil do prázdné branky.

EURO 2021: Jirkal vzpomínal na dlouhé noční hovory s Brücknerem

Třetí trefou na turnaji dorovnal v čele nejlepších střelců Patrika Schicka a celkovou 12. brankou si upevnil pozici nejlepšího kanonýra v historii Eura. Jen dva zásahy ho dělí od vyrovnání reprezentačního rekordu Íránce Daeího.

Za 20 minut Německo odpovědělo. Gosens po centru na zadní tyč vystřelil z první a stoper Dias v souboji s Havertzem srazil míč do vlastní sítě. O čtyři minuty později Němci otočili stav, když Kimmich vrátil míč před branku a Guerreiro ho napálil za gólmana Patrícia.

Portugalsko je prvním evropským týmem, který si na velkém turnaji vstřelil v jednom utkání dva vlastní góly. Na letošním Euru padlo už pět vlastních branek, což je nejvíc v dějinách šampionátů.

Rovněž do druhého dějství vstoupili lépe Němci a v 51. minutě zvýšil na 3:1 Havertz, jenž si naběhl na Gosensovu přihrávku. Havertz se věku 22 let a osmi dnů stal historicky nejmladším německým střelcem na ME. Aktivní Gosens se dočkal gólu po hodině hry zblízka hlavou.

Portugalci snížili v 67. minutě, kdy Ronaldo ve výskoku vrátil míč před branku a Jota ho dostal za brankovou čáru. V žádném z dosavadních zápasů na ME nepadlo více branek. Úřadující mistři Evropy málem přidali kontaktní gól, jenže Sanches nastřelil z dálky tyč. Na opačné straně další střídající hráč Goretzka orazítkoval břevno.

Portugalsko, které našlo přemožitele po sedmi zápasech, na Euru v základní hrací době prohrálo po 12 utkáních poprvé od června 2012.

Domácí: 15. Ronaldo, 67. Diogo Jota

Hosté: 35. Rúben Dias (vl.), 39. Guerreiro (vl.), 51. Havertz, 60. Gosens

Domácí: Patrício – N. Semedo, Rúben Dias, Pepe, Guerreiro – W. Carvalho (58. R. Silva), Danilo Pereira – B. Silva (46. Sanches), B. Fernandes (64. Moutinho), Diogo Jota (83. André Silva) – Ronaldo.

Hosté: Neuer (C) – Ginter, Hummels (62. Can), Rüdiger – Kimmich, Gündoğan (73. Süle), Kroos, Gosens (62. Halstenberg) – Havertz (73. Goretzka), T. Müller – Gnabry (87. Sané).

Domácí: Lopes, Silva, Fonte, Moutinho, Dalot, Silva, Sanches, Guedes, Neves, Gonçalves, Palhinha, Silva

Hosté: Leno, Trapp, Halstenberg, Süle, Koch, Günter, Neuhaus, Goretzka, Sané, Can, Volland, Werner

Hosté: Havertz, Ginter

A. Taylor – G. Beswick, A. Nunn (všichni ENG)

Všechny zprávy Důležité Foto Video Sociální sítě
Miroslav Jirkal Miroslav Jirkal Německo Německo Ondřej Škvor, redaktor Sportu Ondřej Škvor, redaktor Sportu Portugalsko Portugalsko
Obnovit
Zprávy ze dne 19. 6. 2021
19:19
19. 6. 2021
Německo

Portugalsko - Německo 1:4.
Kanonáda pokračuje. V síti končí hlavička Gosense!

19. 6. 2021

Začal druhý poločas utkání Portugalsko - Německo.

19:05
19. 6. 2021
Miroslav Jirkal

„Karel Brückner cítil hru dopředu. Hrál na riziko vzadu. Byl to rok 2004 a tehdy se hrálo hodně na jistotu, ne na riziko jako dnes. On to uměl ale už tehdy a proto byl úspěšný.“

19:02
19. 6. 2021

Byl pan Brückner tvrdohlavý?
„Řeknu vám příklad. Byli jsme tam asistenti, na něčem jsme se shodli a on to udělal opačně. Vytáhl z našich věcí dva detaily a ono to mělo platnost. V tom byl naprosto geniální.“

19:01
19. 6. 2021

K spolupráci s K. Brücknerem:
„Měl jsem čest s ním pracovat deset let. Dal mi důvěru pozorovat soupeře, budovat styl A-týmu. Tenkrát tam byla vynikající atmosféra. Každý se tam těšil. Byly u toho naše hvězdy. Jarda Šilhavý byl můj kolega, patřil do toho týmu jako velký článek. Tu samou perfektní atmosféru a morálku hráčů cítím i dnes, on to k mužstvu přenesl. Pozitivní atmosféra se tímto přenáší i do kvality. Musím říct, že jsem za něj dělal analýzy a ihned se to nacvičovalo. Měl jsem s ním i soukromé dialogy. I mimo srazy jsme si povídali o fotbale. Vážím si toho. Byli jsme na to ve dvou a moc mě to obohatilo. On předstihl svou dobu. V názorech, metodách…“