Tohle je teč?! Dány nakopl roh, který být nemusel. Dotkl se Čelůstka?

Klíčový moment čtvrtfinále fotbalového EURO? Patrně situace chvíli po samotném začátku. Dánové získali v páté minutě rohový kop poté, co se měl balon otřít o Ondřeje Čelůstku. První záběry ukázaly, že se stoper míče nedotkl, následné odhalily dotek ruky. Nicméně z následného rohu přišel první úder českého soupeře, kdy zůstal ve vápně volný hlavičkující Thomas Delaney. Dánsko nakonec zvítězilo 2:1, Češi na turnaji končí.
První branka utkání padla velmi brzy. Dánové získali roh po domnělé teči Ondřeje Čelůstky. Český stoper marně signalizoval, že se balonu nedokl. Sudí nekompromisně nařídil standardní situaci. Po utkání se objevily záběry, které naznačují lehký kontakt Čelůstkovy ruky s balonem.
Nabídnutou možnost český soupeř využil dokonale. Dánové strhli bránící české hráče tak šikovně, že ve vápně vyplaval úplně volný Thomas Delaney. Záložník Dortmundu, jinak sváteční střelec, který dal v sezoně jedinou branku, mířil hlavou přesně a poprvé rozvlnil síť.
„Šlo o nedorozumění bránících hráčů. Mají mít soupeře osobně rozebrané, trochu vím, jak národní tým chce podobné obranné sitace řešit. Jinými slovy mají mít soupeře přebrané až do doby, než získáme míč. Tři hráči se tentokrát nechali strhnout a stalo se nedorozumění. To se v zápasech stává, je to škoda,“ komentoval situaci ve studiu iSport.cz fotbalový expert Jaroslav Hřebík.
Mělo by snad v podobné zjevné situaci zakročit video a roh Dánům sebrat? VAR do podobných situací vstupovat nesmí, nešlo o zjevnou situaci, která by vedla ke gólu. Video zasahuje v případě hraní rukou či zjevných faulů, nikoliv u sporné teči před rohem.
„Nechtěl bych, aby VAR podobné situace řešil. To bychom koukali pak spíš na video, než fotbal. S narůstajícím věkem se smiřuji s tím, že je sport občas nespravedlivý. Tak to zkrátka je. Měli jsme také spoustu rohů, mohli jsme z nich něco vymyslet. Ale naštve to, když padne branka z něčeho, co roh být neměl," dodal fotbalový redaktor Sportu Ondřej Škvor.
Dánové šli do důležitého vedení, v závěru poločasu navíc přidali druhou branku a získali klíčový náskok pro postup do semifinále turnaje. Patrik Schick snížil na začátku druhého poločasu na 1:2, víc už ale Češi nezvládli.
Zprávy ze dne 3. července 2021
„Manipulovali jsme s míčem kolem dánského území. Standardní i kvalitní herní situace jsme si vytvářeli, dokud Dánové nevysunuli blok nahoru. Pochopili, že to musí udělat, jinak si říkají o to, že by Češi mohli zápas zvládnout."
Ondřej Škvor o kombinaci po krajích: „Cílenou a opakovanou snahu jsem neviděl. Proběhlo málo náběhů po krajích, z nichž mohlo potenciálně něco být. V první půli jsme si jich vytvořili víc, i když řada balonů byla hned zblokována.“
„Dánové do druhé půle nejspíš šli s tím, že budou hrát stejným stylem jako během prvního poločasu. Dostali ale rychle gól, byli připraveni a vysunuli se. Nevonělo nám to. Ráz zápasu změnili každopádně hlavně Dánové," navázal Ondřej Škvor.
„Když trenér Karel Brücker střídal v roce 2004 proti Holandsku, bylo to hodně na riziko. Povede se vám to v jednom z dvaceti zápasů. Neřekl bych, že tentokrát šlo o stejný případ, ale byla to střídání, která zasáhla do hry. Osobně bych asi ještě chvíli počkal, avšak trenér viděl hřiště ze střídačky. Nemůžeme od stolu říkat, co by a jak mělo být. Utkání se dalo každopádně i vzhledem k přístupu Dánů zvládnout,“ komentoval Jaroslav Hřebík.
Jaroslav Hřebík o taktice a střídáních: „Hrajeme hlouběji než soupeř, ale Dánové jsou pasivnější v bloku a na vlastní půli. Snažíme si je na sebe poutat, ale nenechají se. Zmaximalizoval bych opravdu sílu na stranách. Jaroslav Šilhavý ví, proč změny dělá. Předpokládá, že budou vznikat situace, kdy hráči budou noví hráči na hřišti prospěšní. Udělal bych každopádně spíš silnější strany a Michaela Krmenčíka do hry poslal až později.“
„Mám stále naději, že můžeme zápas ještě zvládnout. S hrou, kterou předvádíme, to není nereálné. Stačí dát branku na 1:2 a může se stát zvrat. Je třeba zajistit protiútoky Dánů rychlým hráčem k stoperům, možná přijde změna v podobě Pavla Kadeřábka. Potřebujeme být ze stran údernější. Soupeř brání pasivně, těžko se do nich dostáváme," uvědomoval si Jaroslav Hřebík dál.
Jaroslav Hřebík doplnil svůj pohled na situaci předcházející první brance: „Šlo o nedorozumění bránících hráčů. Mají mít soupeře osobně rozebrané, trochu vím, jak národní tým chce podobné obranné sitace řešit. Jinými slovy mají mít soupeře přebrané až do doby, než získáme míč. Tři hráči se tentokrát nechali strhnout a stalo se nedorozumění. To se v zápasech stává, je to škoda.“
Roh předcházející první inkasované brance, míč Ondřeje Čelůstku zřejmě netrefil. „Nechtěl bych, aby VAR podobné situace řešil. To bychom koukali pak spíš na video než fotbal. S narůstajícím věkem se smiřuji s tím, že je sport občas nespravedlivý. Tak to zkrátka je. Měli jsme také spoustu rohů, mohli jsme z nich něco vymyslet. Ale naštve to, když padne branka z něčeho, co roh být neměl," komentoval Ondřej Škvor.
„Je to strašná škoda, určitě si nezasloužíme prohrát. Týmový výkon máme hodně dobrý, ale není často shodný s výsledkem. Měli jsme o sedmdesát procent víc možností než soupeř, Dánsko ale díky rohu vedlo 1:0 a po brejku přidalo druhou branku. Někdo může říct, že výkon hodnotí výsledek, ale ten kolikrát zkrátka průběhu neodpovídá. V první půli jsme byli jednoznačně lepší. Můžeme se ptát proč? Chtěl soupeř záměrně hrát v pasivitě a bloku, nebo záměrně nedoplňoval tolik útočné akce? Bylo by zajímavé vidět, kdyby Dánsko prohrávalo."
Jaroslav Hřebík o nasazení Jana Bořila na úkor Pavla Kadeřábka: „Oba jsou trochu jiní. Pamatuji si, když hrál Jan Bořil v 18 letech ještě útočníka. Ve chvíli, kdy jsem ho přesunul na obránce, jsem měl problémy s agentem i tátou. Hraje výborně. Kadeřábek je přímočařejší, s Bořilem má zřejmě trenér Jaroslav Šilhavý větší zkušenosti. Ví, jak bude reagovat. Řekl bych, že trenér potřebuje hráče, který dobře zvládne bránění, má za sebou také v poslední době víc těžkých zápasů.“