Šok pro Španělsko, Chorvaté přehráli Turecko. Za Rumuny se trefil Stanciu

0
Jarolím: Slavia? Míň arogance, víc kreativity. Drahé posily zatím nejsou znát
Furch po nástupu k Boleslavi: Brno jsem si oblíbil, ale život mění plány

Fotbalisté Španělska v kvalifikaci na evropský šampionát překvapivě prohráli 0:2 na hřišti Skotska. Obě branky vstřelil záložník Scott McTominay a ostrovní tým zdolal úterního soupeře po 39 letech. Roli favorita naopak zvládli bronzoví medailisté z mistrovství světa Chorvaté výhrou 2:0 v Turecku.

McTominay poslal Skoty do vedení v sedmé minutě, kdy zužitkoval Robertsonovu zpětnou přihrávku před bránu. V 51. minutě zvýšil pohotovým volejem a zopakoval dvoubrankové představení ze sobotního zápasu s Kyprem (3:0). Záložník Manchesteru United se prosadil ve dvou reprezentačních utkáních za sebou poprvé v kariéře. V tabulce střelců kvalifikace je lepší pouze Dán Höjlund s pěti zásahy.

Španělé s novým koučem De la Fuentem nenavázali na úvodní triumf 3:0 nad Norskem a v kvalifikaci na Euro prohráli z posledních 39 zápasů teprve podruhé. Předchozí porážku utrpěli v říjnu 2014 se Slovenskem.

Chorvaty dotáhl k výhře nad neoblíbeným soupeřem dvěma góly záložník Kovačič, jehož tým zdolal Turecko po třech zápasech. Svěřenci kouče Daliče částečně napravili úvodní domácí remízu s Walesem, který dnes porazil 1:0 Lotyšsko.

Pouze ve skupině I jsou po druhém kole stále dva stoprocentní týmy. Švýcarsko rozhodlo duel s Izraelem třemi trefami mezi 39. a 52. minutou a po dvou zápasech má skóre 8:0. Bez ztráty bodu pokračuje i Rumunsko, které si poradilo doma 2:1 s Běloruskem. První gól obstaral rumunský kapitán a bývalý hráč obou pražských „S“ Stanciu.

Belgie po 69 letech porazila Německo

Belgičané poprvé od roku 1954 vyhráli nad Německem. V přípravném utkání v Kolíně nad Rýnem zvítězili nad pořadatelskou zemí nejbližšího evropského šampionátu 3:2.

Belgie v duelu německých trenérů Hansiho Flicka a Domenica Tedesca vedla už v 9. minutě 2:0. Druhý gól hostů vstřelil útočník Romelu Lukaku, který v pátek při Tedescově debutu zařídil hattrickem kvalifikační vítězství 3:0 ve Švédsku.

Z penalty pak snížil Niclas Füllkrug, jenž se v šestém reprezentačním startu trefil pošesté. V druhé půli přidaly oba celky ještě po jedné brance.

Němci v sobotu v prvním utkání od prosincového vyřazení v základní skupině mistrovství světa v Kataru porazili Peru 2:0. Jakožto pořadatel mistrovství Evropy 2024 kvalifikaci hrát nemusejí.