Francouzská kanonáda, gól i červená z jedné akce. Další postupující na EURO

0
SESTŘIH: West Ham - Liverpool 2:2. Další ztráta „Reds“, hráli oba Češi
PRVNÍ DOJEM: Že Třinec nemá nohy? Omyl. Pardubice tíhu neunesly

Fotbalisté Rumunska, Švýcarska a Nizozemska jsou dalšími jistými účastníky evropského šampionátu. Rumuni stvrdili postup výhrou 2:1 nad Izraelem, druhým úspěšným týmem ze skupiny I jsou Švýcaři po dnešní domácí remíze 1:1 s Kosovem. Nizozemci zdolali na svém hřišti 1:0 Irsko a kolo před koncem mají jistotu druhého místa ve skupině B. Závěrečný turnaj, který se uskuteční příští rok v Německu, zná 16 z 24 účastníků.

Stoprocentní bilanci ve skupině B udrželi Francouzi nevídaným domácím triumfem 14:0 nad oslabeným Gibraltarem. Vicemistři světa překonali výsledek 0:13 z utkání San Marino - Německo z roku 2006 a zaznamenali nejvyšší vítězství v historii kvalifikace na Euro. Hattrickem a třemi asistencemi se na debaklu podílel hvězdný kanonýr Kylian Mbappé.

Nizozemsko navázalo na výhru 1:0 z minulého kola proti hlavnímu konkurentovi v tabulce Řecku. "Oranjes" dnes vystřelil tři body ve 12. minutě po rychlém brejku útočník Weghorst, jehož tým zdolal Irsko v kvalifikaci i podruhé. Mistři Evropy z roku 1988 od svého triumfu chyběli na závěrečném turnaji pouze v roce 2016. Na minulém šampionátu podlehli v osmifinále české reprezentaci.

Francie se rychle ujala vedení po vlastním gólu Santose a trefě Thurama. V 16. minutě skóroval při svém debutu Zaire-Emery, ve věku 17 let a 255 dní třetí nejmladší hráč historie francouzského národního týmu a nejmladší od roku 1914. Talentovaný záložník ale musel vzápětí ze hřiště, protože ho při gólové střele ostrým skluzem za červenou kartu zranil Santos.

Gibraltar, který čeká ve skupině B na první body i vstřelenou branku, inkasoval v prvním poločase sedm branek a po změně stran se pouze snažil odvrátit dvojciferný debakl. To se mu nakonec nepodařilo, domácí pokořili hranici deseti gólů v 73. minutě a v závěru přidali další zásahy. Kromě Mbappého se na vysokém vítězství nejvýrazněji podílel záložník Coman, jenž zaznamenal dva góly a asistenci, a také střídající Giroud, který v nastavení "nůžkami" uzavřel skóre.

Švýcarsku zařídil triumf nad Kosovem ve 49. minutě Vargas. Výběr ze země helvétského kříže má o dva body méně než Rumunsko, jehož obrat proti Izraeli dokonal v 63. minutě překvapivou střelou na přední tyč Hagi. Kvůli válečnému stavu v Izraeli se hrál duel v maďarském Felcsútu. Rumuni se mezi evropskou elitou představí po osmileté pauze.

Ve skupině D se přiblížilo postupu Chorvatsko výhrou 2:0 v Lotyšsku. Balkánský tým rozhodl na hřišti outsidera skupiny už v úvodní čtvrthodině, kdy se zblízka prosadili Majer a Kramarič. Bronzoví medailisté loňského mistrovství světa zabrali po dvou porážkách a k udržení druhé příčky mu stačí v závěrečném kole zdolat doma čtvrtou Arménii.

Chorvatsku nahrálo zaváhání Walesu, který pouze remizoval 1:1 v Arménii a na postup ztrácí dva body. Domácí poslal do vedení v šesté minutě střelou zpoza vápna Zelarayán, na konci první půle ale srovnal po dlouhém autovém vhazování Tiknizjan, jenž hlavou prodloužil míč nešťastně do vlastní sítě. Další branka už nepadla, přestože oba týmy potřebovaly vyhrát. Wales zakončí kvalifikaci doma s Tureckem, které už má jistý postup.

Skupina B

Domácí: 12. Weghorst

Hosté:

Domácí: Verbruggen – de Vrij, van Dijk (C), Blind – Dumfries, Schouten (90. de Roon), Reijnders (90. Koopmeiners), Q. Hartman – Simons (80. Malen), Weghorst, Gakpo (69. Veerman).

Hosté: Bazunu – Collins, O'Shea (90+6. Parrott), Scales – Doherty (78. Johnston), Browne, J. Cullen, Knight (78. Molumby), Manning – E. Ferguson (55. McGrath), Robinson (46. Idah).

Domácí: Bijlow, Flekken, Teze, Hato, Wieffer, Stengs, de Roon, Veerman, Malen, Dallinga, Koopmeiners

Hosté: Kelleher, Travers, Duffy, Idah, McClean, Omobamidele, Sykes, Molumby, McGrath, Parrott, Johnston, Moran

Hosté: Idah

Di Bello – Peretti, Baccini

Johan Cruijff ArenA, Amsterdam (NED)

Domácí: 3. Santos (vl.), 4. M. Thuram, 16. Zaïre-Emery, 30. Mbappé, 34. Clauss, 36. K. Coman, 38. Y. Fofana, 63. Rabiot, 65. K. Coman, 73. Dembélé, 74. Mbappé, 82. Mbappé, 89. Giroud, 90+1. Giroud

Hosté:

Domácí: Maignan – T. Hernández, Todibo, Upamecano (81. Saliba), Clauss – Griezmann, Rabiot (66. B. Kamara), Zaïre-Emery (20. Y. Fofana) – K. Coman (66. Dembélé), M. Thuram (66. Giroud), Mbappé (C).

Hosté: Coleing – Sergeant, R. Chipolina (C), Mouelhi, Santos – J. Chipolina (61. Olivero), Pozo, De Haro – De Barr (81. Coombes), L. Walker (61. Jolley), Casciaro.

Domácí: Samba, Aréola, Disasi, Koundé, Thuram, Giroud, Dembélé, Kolo Muani, Saliba, Kamara, Fofana, Hernández

Hosté: Banda, Lopez, Jolley, Ronco, Badr, El Hmidi, Olivero, Ruiz, Hernandez, Ballantine, Coombes, Peacock

Hosté: 45+2. Tiknizjan (vl.)

Domácí: Čančarević – Aruťunjan, Harojan (C), Calisir, Tiknizjan – Spercjan, Bičachčjan (72. Sevikjan), Iwu (64. Haruťunjan) – Dašjan, Zelarayán, Ranos (72. Miranjan).

Hosté: Ward – Rodon, Mepham, B. Davies (C), Ne. Williams – Roberts (79. Broadhead), Ampadu, Brooks (50. Johnson), J. James – Moore, H. Wilson (67. D. James).

Domácí: Beglarjan, Bučněv, Angulo, Haruťunjan, Hovhannisjan, Margarjan, Miranjan, Mkrtčjan, Pilojan, Serobjan, Sevikjan, Voskanjan

Hosté: Hennessey, King, Broadhead, Bradshaw, Cabango, Dasilva, Huggins, James, Johnson, Lockyer, Sheehan, Morrell

Hosté: 7. L. Majer, 16. Kramarić

Domácí: Ozols – Savaļnieks, Černomordijs, Balodis, Cigaņiks – Tobers (C), Saveljevs – Jaunzems (89. Zelenkovs), J. Ikaunieks, Dašķevičs (89. Jurkovskis) – Uldriķis (83. Krollis).

Hosté: Livaković – Stanišić, Erlić, Šutalo, Gvardiol – Modrić (C) (86. Baturina), Brozović, Kramarić (80. Pašalić) – L. Majer, B. Petković, Ivanušec (62. Pašalić).

Domácí: Matrevičs, Puriņš, Dubra, Ikaunieks, Jurkovskis, Kārkliņš, Krollis, Ošs, Regža, Samoilovs, Sorokins, Zelenkovs

Hosté: Ivušić, Labrović, Baturina, Moro, Pašalić, Pjaca, Pongračić, Vida, Sosa, Pašalić

Hosté:

Domácí: Ignatovič – Karpovič (63. Bachar), Parchomenko, Volkov, Pavlovec – Klimovič (46. Koncevoj), Ebong (C), Kaplenko (63. Gromyko), Pečenin (74. Laptev) – Antilevskij – Morozov (63. Skavyš).

Hosté: Álvarez – de Pablos (90. Jo. Rubio), Llovera, Pomares (87. Remolins), Cervós – Aláez, Rebés (66. E. Vales), M. Vales, A. Martínez – M. Vieira (C) (87. Pujol), Fernandez (66. A. Sánchez).

Domácí: Pavljučenko, Ruděnok, Juzepčuk, Poljakov, Koncevoj, Bočerov, Bachar, Korzun, Gromyko, Malkevič, Skavyš, Laptev

Hosté: Gómes, Pires, Vales, Pujol, Sánchez, Remolins, Fernández, Gomes, García, Bernat, Rubio, Oliveira

Domácí: Laptev

Hosté: Rebés, A. Martínez, M. Vieira

Sarijev (KAZ) – Kalačjov (KAZ), Tichoňjuk (KAZ)

Domácí: 2. Zahavi

Hosté: 10. Puşcaş, 63. Hagi

Domácí: O. Glazer – Dasa (C) (62. Kanichowsky), Vítor, Goldberg, Revivo (77. Baribo) – Do. Peretz, Lavi (62. Abú Fání), Gloukh – Turgeman, Zahavi, Khalaily (77. Gorno).

Hosté: Moldovan – Rațiu, Screciu (77. M. Marin), Burcă, Drăgușin, Bancu – Hagi (65. F. Coman), R. Marin (87. Cicâldău), Stanciu (C) (87. Rus) – Drăguş (65. Mihăilă), Puşcaş.

Domácí: Peretz, Gerafi, Shlomo, Baribo, Safouri, Gorno, Kanichowsky, Abú Fání, Kinda, Cohen, Davidzada, Glazer

Hosté: Niță, Radu, Rus, Marin, Alibec, Cicâldău, Mihăilă, Coman, Olaru, Moruțan, Dumitrescu, Mogoş

Domácí: Vítor, Baribo, Zahavi

Hosté: F. Coman, Rațiu, Mihăilă (č)

Letexier – Mugnier, Rahmouni

Domácí: 47. Vargas

Hosté: 82. Hyseni

Domácí: Sommer – Cömert (84. Ugrinić), Akanji, Elvedi, U. García – Zakaria, Xhaka (C), Freuler (66. Aebischer) – Shaqiri (84. Steffen), Okafor (75. Amdouni), Vargas (75. Ndoye).

Hosté: Bekaj – Dellova, Aliti (C), Krasniqi – Hadergjonaj (73. Hyseni), Zyba (87. Hajrizi), Vojvoda, B. Beriša (66. Korenica) – Bytyqi (46. Lirim . Kastrati), Muslija – Rašani (46. Al. Zeqiri).

Domácí: Mvogo, Racioppi, Ugrinić, Benito, Amdouni, Steffen, Zesiger, Zeqiri, Ndoye, Aebischer, Schär

Hosté: Haxhihamza, Kastrati, Hajrizi, Hyseni, Ajdini, Lošaj, Korenica, Krasniqi, Zeqiri

0

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a Gruzii.