Slyšeli jste tu ruku? Nová technologie obrala Belgii. Lineker říká: Pitomost

VAR odvolal Belgii dva góly
Romalu Lukaku dostal do slovenské branky balon hned dvakrát, oba gólu mu však vzal VAR
Romalu Lukaku dostal do slovenské branky balon hned dvakrát, oba gólu mu však vzal VAR
Romalu Lukaku v první půli pálil šance
Rozčarovaný Kevin De Bruyne
Slovensko se na EURO postaralo o první senzaci! Belgii porazilo 1:0
Ani ve své třetí šanci v zápase Romelu Lukaku neuspěl, kolem Dúbravky si míč předkopl příliš
Gól Ivana Schranze musel posvětit videorozhodčí
13
Fotogalerie
Vstoupit do diskuse (17)

Slováci překvapivě udolali Belgii 1:0 gólem slávisty Ivana Schranze a paní Štěstěna byla v robotě. Belgii totiž VAR neuznal dva góly Romela Lukaka. První kvůli ofsajdu, na to už jsme zvyklí. Ve druhém případě však pomohla usvědčit nová technologie z doteku míče rukou Loïse Opendu.

Tedy takhle a po pravdě: že se Openda lehce dotkl míče rukou, bylo zřetelné i na pohled. Ale stejně, diváci u televizních obrazovek byli svědky velké novinky. U záznamu situace se najednou objevila grafika zvukových vln.

Co to je? Jsme snad na EKG u doktora?

Nene, jde o takzvanou technologii Connected Ball, která zažívá na EURO 2024 svůj debut. Do oficiálních míčů turnaje byl vmístěn čip, který je schopen detekovat i ten nejmenší kontakt. To byl právě tento případ. Openda si jen nicotně drobným dotekem pomohl, ale hra rukou od těla v zárodku útočné akce je prostě proti pravidlům. Podobná technologie se už delší dobu používá v kriketu pro odhalení kontaktu pálky s míčkem.

Takže i kdybychom neviděli, tak bychom slyšeli, že když belgický útočník v 86. minutě rozjížděl útočnou akci, míč mu skutečně brnknul o ruku. Co naplat, že se pak na levém křídle dostal za obránce a namazal Lukakovi na gól. Co naplat, že se na první dobrou zdálo, že tohle už Belgii nemůže utéct a že srovná.

Video bylo proti a turecký sudí Halil Umut Meler gól neuznal. Celou situaci můžete vidět ve videu nahoře v článku v čase 1:52.

Sutton: V Premier League by takový gól platil

Míč pro potřeby EURO 2024 vyrobila společnost Adidas, která na jeho vývoji spolupracovala s FIFA a dodavateli senzorů a výpočetních technologií. Poprvé tak oficiální míč evropského šampionátu umožňuje videorozhodčím přezkoumávat živá data tím, že jsou jim okamžitě k dispozici přesné informace.

Technologie navíc nebude využívána jen v „případu Openda“ a jemu podobných, ale také pro posuzování ofsajdových přestupků, kdy bude možné přezkoumat opět díky zvukové stopě, kdy přesně došlo k doteku míče, který by teoreticky měl hráče vystavit do postavení mimo hru.

Belgičané tak měli tu čest, že pocítili sílu nové technologie jako první, i když mnozí s konečným verdiktem nesouhlasí. Bývalý anglický útočník Gary Lineker označil rozhodnutí za pitomost a přidali se i další, jako třeba Chris Sutton, někdejší střelec Celtiku. „Je to směšné. Openda si přece vůbec nepomohl. Kruté rozhodnutí pro Belgii. V Premier League by takový gól platil,“ přesvědčoval Sutton.

Všem nespokojeným však situaci osvětlila bývalá rozhodčí a fotbalová analytička Christine Unkelová. „Výklad o úmyslné hře rukou se nedávno změnil. Situace jako v zápase Belgie-Slovensko bude vždy považována za přestupek, protože ruka útočícího hráče je blízko úrovni ramen a je natažená. Následný dotek pak pomáhá útočníkovi v kontrole míče.“

Názor Sportu? Správně odpískáno, a to především proto, že se Mr. Sutton mýlí: Openda si pomohl, míč si lehoulince sklepl, šlo o vědomé hraní. A mimochodem, i kdyby ne, byl tam prostě dotek ruky a ten se v akcích bezprostředně předcházejících gólu nepřipouští.

Každopádně platí: pondělí 17. června je dnem, kdy video začalo fotbal i poslouchat.

Vstoupit do diskuze (17)

Doporučujeme

Načíst další články

Články z jiných titulů