Obrana Islandu? Je vycvičená jako čínští vojáci, říká Lička | iSport.cz
Richard Šíma
16. listopadu 2014 • 13:15

Obrana Islandu? Je vycvičená jako čínští vojáci, říká Lička

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
SÁZKAŘSKÉ TIPY: Pardubice mohou obrat i Baník. Vyplatí se vsadit na střelce Sparty
Liberec - Pardubice: Zacharčukův nedůraz dokázal potrestat Gríger, 3:1
VŠECHNA VIDEA ZDE

Vstřelili osm branek, spolu s českým týmem nejvíc ze všech týmů ve skupině. Na tablu základních statistik se však skví jiné číslo. Nula na kontě inkasovaných gólů. Ani Nizozemcům, ani Turkům, ani Lotyšům se nepodařilo islandskou defenzivu překonat. Proti Čechům se představí skálopevná obrana. „Je vycvičená jako čínští vojáci,“ říká Verner Lička, šéf Unie českých fotbalových trenérů, který hru dnešního soupeře Vrbova týmu detailně analyzoval pro deník Sport.Výborně brání a vyrážejí do rychlých brejků. Góly z nich ale nedávají. Zatím. Postupný útok je dokonce jejich slabinou. Přesto mají na kontě osm vstřelených branek. Postačilo jim k nim pouze šestnáct střeleckých pokusů, z nichž jen třináct letělo na branku soupeře. „To je efektivita, z níž až mrazí,“ tvrdí Lička.

„Není to tým, který by byl lepší než Nizozemsko nebo Turecko. Je ale výjimečný tím, že dokáže perfektně využít své schopnosti a stejně dobře schovat slabiny,“ charakterizuje Lička kvality lídra kvalifi kační skupiny A.

Jaké jsou hlavní islandské přednosti? „Vynikající defenziva. Naprosto příkladná disciplína. Dokonalá a vyvážená fyzická připravenost. A kázeň. Oni se dopustí průměrně dvanácti faulů za zápas. To je zvlášť při způsobu hry, který praktikují, mimořádně nízké číslo. Nedělají skluzy, nesbírají žluté karty. Jsou přitom mimořádně tvrdí,“ líčí Lička.

A upozorňuje na blok deseti bránících Islanďanů zhuštěný do pětadvaceti až třiceti metrů a skvěle organizovaný. „Prostor pro kombinace se v něm bude hledat velmi složitě,“ dodává.

Rosický: Výsledky Islandu nejsou náhodné, bude to těžký zápas

Efektivita především

Při rozboru islandského pojetí hry je možné dle Ličkových slov dojít k jedinému překvapení. A totiž k tomu, že žádné překvapení nenajdete. „Budou hrát v rozestavění 4-4-2. Jejich sestava vás taky nezaskočí. Prostě ji známe. A vše, co si o hře Islanďanů, čitelné, přesto efektivní, dopředu řekneme, si budeme moci po utkání potvrdit,“ předpovídá Lička.

Z osmi gólů, které doposud vstřelili, dali Islanďané čtyři ze standardních situací. Dva z rohových kopů, jeden z přímého kopu téměř z rohu hřiště, jeden z penalty.

„Tam je jejich velká útočná síla. Ta zásadní, řekl bych. V pokutovém území jsou strašně silní. Hrají na dva útočníky, které zajímá jen prostor před brankou. Ve stylu Anglie v době před třiceti lety. To už jinde na mezinárodní úrovni neuvidíte,“ pokračuje Lička v rozboru kvalit příštího soupeře Čechů.

Parádní atmosféra! Fotbalisty podpořily na tréninku tisíce fanoušků

Hvězdou je Sigurdsson

„Ve chvíli, kdy hrozí, že do naší šestnáctky přiletí míč, se nesmí stopeři nechat ničím ani na sekundu rozptýlit. Islandští útočníci jsou v soubojích mimořádně silní,“ varuje analytik.

Nejlepší islandský hráč? Tím je bez jakýchkoliv pochybností Gylfi Sigurdsson. Záložník Swansea vstřelil v dosavadním průběhu kvalifikace čtyři z osmi gólů výběru Larse Lagerbäcka. Jako by do islandského mužstva ani nepatřil.

„Umí obejít hráče, umí tvrdě vystřelit, umí dát průnikovou přihrávku, je nebezpečný,“ charakterizuje ho Lička. „Pokud mluvíme o tom, že nás islandský celek nemá příliš čím překvapit, pak musíme počítat s tím, že se to stát může. Ale to víme, takže ani tím bychom se neměli cítit být zaskočeni,“ uzavírá někdejší reprezentační asistent.

Vstoupit do diskuse
0
Skupina 2
Články odjinud


Články odjinud