9. července 2018 • 20:00

Z Jihlavy do Manchesteru United! Brankáři Mastnému se plní sen

Autor: iSport.cz
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Speciální Sport Magazín o zlaté sezoně šampionů z Letné. Včetně rozhovorů s Krejčím a Rosickým
Příbram - Pardubice: Se Starkou na „balkónku“ sledují baráž i Vémola s Rittigem
VŠECHNA VIDEA ZDE

Ondřej Mastný, šestnáctiletý gólman staršího dorostu FC Vysočina, během uplynulé sezony zaujal skauty, přesvědčil na testech a minimálně tři roky se díky tomu bude fotbalově vzdělávat ve věhlasné akademii Manchesteru United!„Jsem samozřejmě nadšený, je to splnění obrovského snu. Velké poděkování směřuje Fotbalové škole v Třebíči a Vysočině Jihlava, tyto fotbalové adresy mě vychovaly od prvních krůčků. Jsem na začátku cesty, vím, jak těžké to bude, ale moc se na následující měsíce a roky těším,“ řekl mladý reprezentant, který se bude chtít prosadit v týmu United do 18 let.

Jeho cesta na proslavenou adresu byla přímočará. „Zástupci Manchesteru se mě ptali na možný brankářský talent v tomto věku a Ondra byl jasnou volbou. Následně ho viděli v několika utkáních a potom obdržel pozvánku na turnaj v Severním Irsku,“ popsal začátek nevšedního příběhu Luděk Mikloško, který má v zastupující agentuře Sport Invest na starosti právě mladé brankáře.

„V testu uspěl, navzdory tomu, že byl hozen takříkajíc do vody. Následovala pozvánka na další turnaj v Anglii, tam se na něj již přijeli podívat trenéři brankářů týmů do 18 a 23 let. A Ondra je okamžitě přesvědčil. V prestižním duelu s Leicesterem chytil penaltu, proti Chelsea zlikvidoval několik gólových šancí. Byl jistý, zdravě sebevědomý,“ doplnil svá slova legendární gólman, který se v Anglii těší velké úctě.

„Za rok v Jihlavě jsem měl možnost Ondru několikrát vidět a několikrát s ním mluvit. Ondra je bezesporu velký fotbalový talent, ale mnohem důležitější je jeho mentální nastavení. Je si vědom, že podpis profi smlouvy v brzkém věku představuje pouze malý krok k dalším cílům. To by si měla uvědomovat i řada jeho starších spoluhráčů, kteří se velmi rychle uspokojí s pomíjivými úspěchy,“ uvedl Jan Staněk, ředitel FC Vysočina.

„Kluci přemýšlející jako Ondra jsou budoucností českého fotbalu. Ví, čeho chce dosáhnout a co je potřeba tomu obětovat. Je to samozřejmě obrovská zásluha jeho rodinného zázemí a já pevně věřím, že k formování jeho osobnosti přispěl i náš klub a jeho trenéři, stejně jako naši kolegové z FŠ Třebíč. Tento přestup je potvrzením toho, že společné projekty fungují. Všechny kluby na Vysočině by měly fungovat jako servisní organizace pro co nejlepší výchovu hráčů a pro jejich co nejlepší uplatnění ve vrcholovém fotbale. Je skvělé, že FCV a FŠ Třebíč umožnily vyrůst hráči, který zaujal jeden z top světových klubů,“ dodal.

Brankář Ondřej Mastný s dresem Manchesteru United se svým jménem a číslem 1
Brankář Ondřej Mastný s dresem Manchesteru United se svým jménem a číslem 1

Práci jihlavského klubu oceňuje také Luděk Mikloško. „Vysočina pracuje s mládeží dlouhodobě velmi dobře, mnoho odchovanců už se v seniorském fotbale výrazně prosadilo. V případě Ondry Mastného bych chtěl speciálně poděkovat Tomášovi Jansovi, který má mládežnické brankáře jihlavského celku na starosti. Ví, co dělá a své práci věnuje obrovské množství energie. Ondrův splněný sen jde hodně za ním.“

Ondřej Mastný bude nyní bojovat o šanci v mládežnických týmech, s aklimatizací mu bude pomáhat také o dva roky starší Matěj Kovář, který vyrazil do Anglie ze Slovácka. „Oficiálně je sice Matěj v klubu déle, ale to je dáno především všemi administrativními povinnostmi v případě Ondry Mastného. Paradoxně ten mladší pomohl staršímu, protože v rámci skautingu Ondry se na naše doporučení zajeli podívat také na Matěje,“ řekl s úsměvem Mikloško.

„Výsledkem jsou dva mladí Češi v organizaci United. Nikde není garantováno, že se stanou gólmany pro Premier League, ale fotbalově i lidsky je pro ně tato zkušenost obrovskou šancí do budoucna. Navíc mohou otevřít šanci dalším talentům z Česka. Každý zástupce jednotlivé země píše do jisté míry vysvědčení i pro další krajany. A já věřím tomu, že oba kluci v United nebo Víťa Jaroš v Liverpoolu mohou založit novou tradici české brankářské školy v Anglii," věří Mikloško. 

Doplňme, že Ondřej Mastný v dubnu převzal titul juniorského Sportovce Kraje Vysočina za rok 2018 a navíc letos získal i ocenění pro 3. nejlepšího sportovce do 15ti let v okresu Jihlava.

Vstoupit do diskuse
0

Kvalifikace na EURO 2024 v Německu

Program kvalifikace na EURO 2024 Skupina E Skupiny kvalifikace na EURO 2024

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Českou fotbalovou reprezentaci čeká kvalifikační skupina E, ve které se utká s Polskem, Albánií, Faerskými ostrovy a Moldavskem.

Fotbal dnes * Fotbalové vybavení * Fotbalové dresy * Kopačky na Heureka.cz

Skupina 4
Články odjinud


Články odjinud