7. prosince 2020 • 18:45

Los kvalifikace MS 2022: Češi si zahrají proti Belgii, Walesu i Bělorusku

Autor: šp, jon, ČTK
Vstoupit do diskuse
2
TOP VIDEA
Ortel za derby. Bořil dostal stopku na čtyři zápasy, Slavia se odvolá. Co Krejčí?
Když se stadion změní ve válečnou zónu: divoké scény z tribun!
VŠECHNA VIDEA ZDE

Čeští fotbaloví reprezentanti se v kvalifikaci o postup na mistrovství světa 2022 v Kataru utkají v pětičlenné skupině E s lídrem žebříčku FIFA Belgií, Walesem, Běloruskem a Estonskem. Rozhodl o tom dnešní los v Curychu, který se kvůli pandemii koronaviru uskutečnil pouze virtuálně, bez účasti zástupců jednotlivých zemí.Kvalifikace odstartuje v březnu, přímý postup na MS si zajistí pouze vítěz skupiny. Týmy z druhých míst čeká play off. V něm se představí ještě dva nejlepší vítězové skupin Ligy národů, kteří v kvalifikaci neuspějí.

Češi coby první mužstvo skupiny B2 figurují v tomto pořadí na sedmém místě za Francií, Belgií, Anglií, Španělskem, Walesem a Rakouskem. Pokud reprezentanti v klasické kvalifikaci neskončí lépe než třetí, budou k účasti v play off potřebovat, aby aspoň pět z těchto šesti týmů obsadilo nejhůře druhé místo.

Dvanáctka účastníků play off bude rozdělena po čtyřech do tří částí, které se budou hrát vyřazovacím způsobem. Tři vítězné celky si zajistí účast na mistrovství a připojí se k deseti týmům z prvních míst ve skupinách.

Belgičané v posledním vzájemném utkání v červnu 2017 zvítězili v Bruselu 2:1, ale předchozí dvě přípravy ovládl český tým. "Rudí ďáblové" zase vyhráli oba duely baráže o postup na MS 2002. Největšími hvězdami současného výběru španělského trenéra Roberta Martíneze jsou brankář Thibaut Courtois, záložník Kevin De Bruyne nebo útočníci Eden Hazard a Romelu Lukaku.

Národní tým s Walesem, jehož největší osobností je kapitán Gareth Bale, neprohrál osmkrát po sobě od listopadu 1980, kdy ještě jako Československo v Cardiffu podlehl 0:1. V posledních pěti zápasech Češi s Walesem hned čtyřikrát remizovali včetně minulého bezbrankového výsledku z června 2007 v kvalifikaci ME.

Zatímco na evropském šampionátu český celek v samostatné historii ještě ani jednou nechyběl, na mistrovství světa si zahrál jen v roce 2006.

Los evropské části kvalifikace fotbalového MS 2022 v Kataru:

Skupina A: Portugalsko, Srbsko, Irsko, Lucembursko, Ázerbájdžán.

Skupina B: Španělsko, Švédsko, Řecko, Gruzie, Kosovo.

Skupina C: Itálie, Švýcarsko, Severní Irsko, Bulharsko, Litva.

Skupina D: Francie, Ukrajina, Finsko, Bosna a Hercegovina, Kazachstán.

Skupina E: Belgie, Wales, ČESKO, Bělorusko, Estonsko.

Skupina F: Dánsko, Rakousko, Skotsko, Izrael, Faerské ostrovy, Moldavsko.

Skupina G: Nizozemsko, Turecko, Norsko, Černá Hora, Lotyšsko, Gibraltar.

Skupina H: Chorvatsko, Slovensko, Rusko, Slovinsko, Kypr, Malta.

Skupina I: Anglie, Polsko, Maďarsko, Albánie, Andorra, San Marino.

Skupina J: Německo, Rumunsko, Island, Severní Makedonie, Arménie, Lichtenštejnsko.

Rozdělení do losovacích košůFoto FIFA.com

Formát kvalifikace

Evropské reprezentace se o postup na šampionát v Kataru utkají v deseti skupinách po pěti až šesti účastnících. Do pětičlenných skupin budou nasazeny čtyři celky, které se probojují do finále Ligy národů 2021 (Itálie, Belgie, Španělsko, Francie).

Na světový šampionát postoupí přímo vítězové skupin. Týmy z druhých míst a dvojice z Ligy národů 2020/21 vytvoří tři čtveřice, v nichž se vyřazovacím způsobem na jeden zápas rozhodne o třech zbylých evropských účastnících závěrečného turnaje. Z Evropy se na turnaj dostane třináct zemí.

Baráž díky Lize národů?

Dvě barážová místa z Ligy národů jsou momentálně pro národní tým zajímavá, jelikož Češi vyhráli svoji skupinu mladé mezinárodní soutěže. Zmíněné dvě pozice obsadí nejlépe postavení vítězové skupin Ligy národů, kteří skončí ve své kvalifikační skupině mimo první dvě příčky. Reprezentace tak potřebuje pro účast v baráži o mistrovství světa, aby minimálně pět týmů z šestice Španělsko, Francie, Itálie, Belgie, Wales a Rakousko skončilo v klasické kvalifikaci do druhého místa. Pokud výběr trenéra Šilhavého uspěje ve své kvalifikační skupině, náhradní variantu samozřejmě potřebovat nebude.

Termíny kvalifikace

Bude to kalup. Česká reprezentace během následujícího srazu v březnu odehraje trojici kvalifikačních duelů. „V březnu nás čekají tři ostré zápasy kvalifikace mistrovství světa, které budou strašně důležité. Bude to náročné pro hráče i na organizaci. Stejný režim bude v září,“ prohlásil manažer národního mužstva Libor Sionko. Kvalifikace skončí téhož roku na podzim.

Kdy a kde se odehraje MS 2022?

V pořadí dvaadvacátý šampionát se odehraje v Kataru od 21. listopadu do 18. prosince 2022. Bude to poprvé, co se světové mistrovství uskuteční v arabské zemi a zároveň se je naplánovaný mimo tradiční termín mezi červnem a červencem. Kvůli vysokým teplotám, které v Kataru panují v letních měsících, se šampionát odehraje mezi listopadem a prosincem. Turnaj se uskuteční na dvanácti stadionech v sedmi městech.

ČESKO V BOJÍCH O MS

1998

Francie

konec v kvalifikaci

2002

Jižní Korea a Japonsko

konec v kvalifikaci

2006

Německo

postup

2010

JAR

konec v kvalifikaci

2014

Brazílie

konec v kvalifikaci

2018

Rusko

konec v kvalifikaci

Vstoupit do diskuse
2

Kvalifikace na EURO 2024 v Německu

Program kvalifikace na EURO 2024 Skupina E Skupiny kvalifikace na EURO 2024

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Českou fotbalovou reprezentaci čeká kvalifikační skupina E, ve které se utká s Polskem, Albánií, Faerskými ostrovy a Moldavskem.

Fotbal dnes * Evropská liga * Konferenční liga * Kde sledovat los Evropské ligy v TV?

Články odjinud


Články odjinud