Hrát s Rusy? Češi si to moc neumí představit, Nedvěd nechápe čekání

Od slov se přechází ke konkrétním činům. První krok udělalo Polsko. V baráži o mistrovství světa proti Rusku nenastoupí a vyzvalo další federace, aby tento postoj kopírovaly. Švédsko tak během soboty učinilo, český svaz rozhodne až v neděli po jednání výkonného výboru... V tvrdém postupu vůči agresorovi rozpínajícímu se vojenskou silou na Ukrajině pokračuje Filip Neusser. Národní sportovní agentura nebude ruským sportovcům vydávat povolení ke vstupu do Česka. Na neděli si svolal předsedy největších sportovních svazů, aby se domluvili na společném postupu vůči Rusku.
Byl to další ošklivý den. Ruská vojska útočila na Kyjev, další stovky lidí naprosto zbytečně umíraly, fotbalové Polsko odmítlo nastoupit v baráži proti Rusku a na českou reakci se čekalo do pozdních večerních hodin...
„Polsko a Švédsko prohlásily, že nebudou hrát proti Rusku, což je správně. Čekám od svého národu to samé. Nevím, na co čekají,“ nechápal otálení svazu držitel Zlatého míče Pavel Nedvěd, když odpoledne před duelem Juventusu s Empoli odpovídal dotazy reportéra italské DAZN.
Reakce svazu nakonec přišla, ale nebyla rozhodná. O postoji českého fotbalu se v neděli bude jednat na mimořádném zasedání výkonného výboru.
Jak šel den?
Polsko už v dopoledních hodinách vydalo jasné stanovisko, že kvůli eskalaci situace na Ukrajině nenastoupí proti Rusku v baráži. Jde doposud o jedno z nejradikálnějších rozhodnutí ve světě sportu po vypuknutí války.
„Dost řečí, je čas jednat. Vzhledem k eskalaci agrese Ruské federace na Ukrajině tým Polska neplánuje odehrát zápas play off proti týmu Ruska,“ pronesl šéf polského svazu Cezary Kulesza a dodal, že to je jediné správné rozhodnutí. „Jednáme se švédskou a českou federací, abychom předložili FIFA společné stanovisko,“ oznámil.
Takřka nemožné si představit
Švédsko reagovalo okolo čtvrté hodiny odpolední. K výzvě se bez připomínek připojilo. „Švédská reprezentace nebude hrát případný barážový zápas proti Rusku, bez ohledu na to, kde se bude hrát,“ vzkázal a vyzval FIFA, aby březnové barážové zápasy, ve kterých mají nastoupit Rusové, zrušila. „Rusko se nemůže zapojit, dokud bude toto šílenství pokračovat,“ jasně řekl předseda svazu Karl-Erik Nilsson.
Jak reagovalo Česko? Dlouho nijak. Od polské výzvy plynuly hodiny a hodiny, Fotbalová asociace ČR (FAČR) mlčela. Na názor šéfa Petra Fouska, byť byl redakcí Sportu požádán o reakci krátce po vydání oficiálního stanoviska Poláků, se čekalo marně.
Až po dvacáté hodině vydal FAČR svoji reakci. Výsledek zní: rozhodne výkonný výbor. „Za daných okolností si sehrání takového zápasu je téměř nemožné představit a je velmi pravděpodobné, že budeme následovat polský a švédský scénář, ale nelze obejít procedurální kroky,“ vyjádřil se předseda Petr Fousek.
Je pravděpodobné, že fotbalová vláda zasedne už v neděli.
Ve velmi razantním postoji pokračuje Filip Neusser. Během soboty hovořil s polským ministrem sportu Kamilem Bortniczukem, společně diskutovali především nad rozhodnutím Polska a Švédska nenastoupit v baráži proti Rusku. „Vyjádřil přesvědčení, že FAČR bude mít stejný postoj. Máme na věc úplně stejný názor,“ pronesl.
Neusser: Jen bez Rusů!
Předseda Národní sportovní agentury už v pátek vystoupil s požadavkem vyloučit ruské sportovce z evropských a světových šampionátů. V sobotu ještě přitvrdil. „V součinnosti s kroky české vlády jsem dnes rozhodl o okamžitém zastavení vydávání povolení ke vstupu do ČR pro sportovce Ruské federace,“ napsal na Twitter s tím, že je potřeba přecházet od řečí k činům.
Na neděli den pak svolal mimořádné setkání předsedů velkých svazů k domluvě jednotného postupu českého sportu vůči utkáním s reprezentací Ruska. Je vysoce pravděpodobné, že vyzve svazy, aby jejich sportovci nestartovali v žádných soutěžích a zápasech s ruskou účastí.
Český sport by v této věci rád postupoval v souladu s vládou a Evropskou unií. „To se týká zejména mezinárodních utkání s reprezentacemi Ruska - není možné, aby jeden sportovní svaz odmítal kvůli invazi absolvovat zápasy s ruskou reprezentací a další sportovní svaz s nimi bez problémů hrál,“ pravil předseda Neusser.
Pokud bude výzva svazy akceptována, bude to mít dopady na České hokejové hry, které se uskuteční na přelomu dubna a května v Praze. Rusko je tradičním účastníkem turnaje, tentokrát by se však nemohlo zúčastnit. Hokejový svaz téměř jistě nepošle sborné pozvánku. Prezident Tomáš Král chce všechny zápasy reprezentačních výběrů proti ruským týmům zrušit. V pondělí se tím bude mimořádně zabývat výkonný výbor Českého svazu ledního hokeje.
K situaci na Ukrajině se dnes po vítězství ve sjezdu v Crans Montaně vyjádřila Ester Ledecká. „Moc bych si přála, aby boje probíhaly jen na sportovištích a na sjezdovkách. Tohle je úplně šílený, co se děje. Nicméně doufám, že lidi, kteří to ovlivnit dokážou, to udělají a bude... Jsem pro mír," řekla trojnásobná olympijská vítězka.
Také ve světě přibylo dalších reakcí a konkrétních kroků. Proti účasti ruských sportovců se postavila Norská lyžařská federace, která bude v příštích týdnech hostit řadu světových pohárů. Biatlonová unie IBU či lyžařská federace FIS už rozhodly, že sportovci Ruska i spojeneckého Běloruska musejí ve zbývajících závodech SP startovat jako neutrální sportovci. Už v pátek Rusko kvůli válce na Ukrajině přišlo o pořadatelství řady mezinárodních sportovních akcí. Třeba o Velkou cenu formule 1 v Soči.
Zprávy ze dne 5. března 2022
Ukrajinská tenistka Elina Svitolinová původně nechtěla do turnaje v Monterrey kvůli situaci v rodné zemi nastoupit, protože v prvním kole měla za soupeřku Rusku Anastasiji Potapovovou. Nakonec se rozhodla hrát a věnovat prémie z turnaje bezpečnostním složkám své země, která čelí ruské invazi. Ukrajinka nakonec padla až ve čtvrtfinále, čímž vydělala 5800 dolarů (136 000 korun).
Zprávy ze dne 4. března 2022
Minulý týden utekla z válkou zasažené Ukrajiny, teď je tenistka Dajana Jastremská (21) už v semifinále turnaje v Lyonu, když pátou nasazenou Jasmine Paoliniovou porazila 6:4 a 7:6. „Dnes jsem se vůbec nedokázala soustředit,“ uvedla tenistka, která po zahájení ruské invaze na Ukrajinu utekla se svou patnáctiletou sestrou z Oděsy. „Ale po tom všem, čím jsem si prošla, nesmím nic vzdávat. To jsem si opakovala, když mi to nešlo nebo jsem byla nervózní. Nemám co ztratit. Když jsem sem přijela, byla jsem unavená fyzicky i psychicky. A s každou výhrou se mi trocha energie vrací zpět,“ dodala.
V sobotu to mohl být pro Andreje Ševčenka a jeho rodinu další klidný den v Londýně, kde bydlí. Jen pár dní po útoku na jeho rodnou Ukrajinu ale místo toho vyšel do ulic podpořit svou zemi, jejíž fotbalovou reprezentaci vede. A objímal se přitom vřele i s Andrewem Todosem. Novinářem a blogerem, tvůrcem podcastu Zorya Londonsk. Na Ukrajině v uplynulém roce žil, má v zemi kořeny, i když se narodil v Británii. „Moji krajané jsou velmi hrdí a cítí, že fotbalová komunita je v tuto chvíli na jejich straně,“ říká v rozhovoru pro iSport TV. Podívejte se...

Zprávy ze dne 3. března 2022
České biatlonistky dnes v závodě štafet Světového poháru ve finském Kontiolahti nastoupily se žlutomodrými čelenkami a čepicemi na podporu Ukrajiny. „Chceme vyjádřit podporu napadené Ukrajině a ukrajinským kamarádům, kteří tu teď s námi nemohou závodit. Je to jen malé gesto, ale věříme, že v této situaci je každá forma podpory a pomoci potřebná a důležitá.“


Bývalý ukrajinský světový rekordman ve skoku o tyči Sergej Bubka by měl ve své vlasti koordinovat a řídit humanitární pomoc Mezinárodního olympijského výboru. Dlouholetý předseda ukrajinského olympijského výboru zamíří na žádost předsedy MOV Thomase Bacha do Lausanne, aby se ujal rozdělování prostředků z Fondu solidarity.