Michal Kvasnica
29. listopadu 2022 • 13:30

Aktivista chce změnit svět. Neves: Snad nebude trestán, stojíme za ním

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Nevýrazný Pastrňák? Je systémovější než Jágr. USA jako zombíci, Švédové? Jiný level
SESTŘIH: USA - Česko 0:1. Zacha trefil postup! Zářil bezchybný Dostál
VŠECHNA VIDEA ZDE

PŘÍMO Z DAUHÁ | Mistři Evropy z Itálie sice na světovém šampionátu chybí, nicméně v Kataru je v posledních dnech jejich země skloňována velmi často i tak. Může za to Mario Ferri, pětatřicetiletý aktivista, co kope v nižších soutěžích. Během utkání Portugalsko-Uruguay (2:0) vběhl na hřiště s duhovou vlajkou a trikem podporujícím Ukrajinu a íránské ženy. „Stojíme za ním,“ řekl portugalský záložník Ruben Neves. Ferri den nato svůj čin vysvětlil.Byl to takový neplánovaný spouštěč atraktivního průběhu utkání. Od chvíle, co Mario Ferri vtrhnul na plac s duhovou vlajkou, začal být zápas zajímavější. Kdo vůbec je onen vetřelec, jenž měl zepředu na triku napsáno „Zachraňte Ukrajinu“ a na zádech „Respekt pro íránské ženy“?

Říká si Falco, je mu pětatřicet, devět let se živil fotbalem, teď kope v nižších italských soutěžích. Sám sebe Ferri označuje za influencera (na instagramu má 145 tisíc sledujících a noví rychle přibývají) a moderního piráta. Na hřiště totiž vběhl několikrát.

„Ale tohle byl můj poslední tanec,“ sdělil v úterý na svém instagramovém účtu. A svůj čin vysvětlil.

„Svět se musí změnit, dokážeme to jen silnými společnými gesty a odvahou. FIFA všechno zablokovala, ale já jako Robin Hood 2.0 nesu poselství o svobodném světě. V Íránu trpí ženy. V březnu jsem byl zase měsíc ve válce na Ukrajině jako dobrovolník a viděl, jak lidi trpí. Chceme mír. A můj čin? Když porušujete pravidla pro dobrou věc, nikdy to není zločin,“ uzavřel Ferri příspěvek, který houfně sbírá srdíčkové lajky.

Otázkou je, jak bude sankciován. Dá se totiž očekávat, že bez trestu od FIFA navzdory obrovské podpoře z celého světa nevyvázne. Katar podobné projevy tolerovat nehodlá.

Sami účastníci zápasu, třeba portugalský záložník Rúben Neves, ho však podpořili. „Víme, co se děje ve světě, stojíme za tím, co měl ten muž napsáno na triku, a doufáme, že nebude nijak potrestán,“ sdělil v mixzóně novinářům středopolař Wolverhamptonu.

Vstoupit do diskuse
0

EURO 2024 v Německu

Program EURO 2024 Los EURO 2024 Vstupenky na ME ve fotbale Kvalifikace na EURO 2024

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a Gruzii.

Fotbal dnes * Evropská liga * Program MS v hokeji

Aktuální zápasy
Články odjinud


Články odjinud