Není Norsko jako Norsko. V Oslu schytali Češi debakl, co se změnilo? | iSport.cz
Jonáš Bartoš
5. března 2014 • 04:04

Není Norsko jako Norsko. V Oslu schytali Češi debakl, co se změnilo?

TOP VIDEA
KARLOS SHOW: Marpo s Noidem promluvili o zápasení, šikaně, došlo i na stare down KARLOS SHOW: Marpo s Noidem promluvili o zápasení, šikaně, došlo i na stare down
MOMENTY Václava Kadlece: Obrovský talent a nenaplněný potenciál MOMENTY Václava Kadlece: Obrovský talent a nenaplněný potenciál
VŠECHNA VIDEA ZDE

ČESKO – NORSKO 18.30 ONLINE | 10. srpna 2011, 5. března 2014. Co spojuje dvě zmíněná data? Přeci fotbalové souboje Česka s Norskem! Zatímco před dvěma a půl lety v Oslu skončil přátelský zápas českou ostudou a drtivou prohrou 0:3, Vrbův soubor dnes večer doufá v mnohem lepší výsledek. V Edenu se sice utkají reprezentace stejných zemí, ale dva hodně odlišné týmy. V čem se změnila situace obou celků od posledního vzájemného souboje?Jiné sestavy i trenéři

V předpokládané sestavě Norska figurují čtyři pamětníci z Osla, na české straně jde o stejný počet jmen. Oba celky tak nastoupí ve víc jak z poloviny změněných jedenáctkách. Souvisí to s tím, že reprezentace budují nové týmy pod vedením jiných trenérů.

Norský výběr převzal od Egila Olsena na konci září po zpackané kvalifikaci Per-Mathias Högmo, u českého celku si odbude premiéru Pavel Vrba, který nahradil Josefa Pešiceho. Ten dojížděl kvalifikaci o Brazílii po nepopulárním Michalu Bílkovi.

Pravděpodobná sestava Česka na Norsko: Čech - Rajtoral, Suchý, Mazuch (Kadlec), Limberský - Darida, Hübschman - Dočkal, Rosický, Hloušek - Vydra.

Nová česká filozofie

Pavel Vrba hodlá sázet na osvědčený systém 4-2-3-1 s jasným krédem – útočit! Michal Bílek často využíval spíš rozestavení 4-4-2 s tím, že uprostřed nastupovali vesměs střední záložníci (Rosický, Hübschman, Jiráček, Plašil). Tým vycházel z pevné obrany a zahuštěného středu hřiště. Nový kouč chce reprezentaci vštípit to, s čím slavil úspěch v Plzni. Tedy důraz na ostré, rychlé kraje v obraně i záloze (pravděpodobně Rajtoral a Dočkal zprava, na druhé straně Limberský s Hlouškem).

Dirigentskou taktovku s ofenzivními úkoly dostane kapitán Rosický. „Určitě budu chtít, aby využil svých schopností v ofenzivě. Podle mě je škoda, když se pohybuje při rozehrávce někde v prostoru mezi stopery. Chceme, aby využíval to, v čem je silnější, tak jako v Arsenalu,“ prohlásil kouč Vrba. Z Rosického přihrávek by měl na hrotu těžit Matěj Vydra, případně David Lafata. Cíl je jasný – vyprodaný Eden potěšit výhrou i herním projevem, který by fanoušky naladil na další reprezentační boje.    

Postavení týmů

V červenci 2011 patřila v žebříčku národů FIFA obávanému Norsku 12. pozice, Česko se krčilo na 42. příčce. V nejnovějším pořadí (únor 2014) Česko bere 31. místo, Norsko je až 60. Severský soupeř totiž vůbec nezvládl kvalifikaci o světový šampionát. Norsko ve skupině skončilo až na čtvrtém místě za Švýcarskem, Islandem a Slovinskem, což rozhodně není důvod k radostným oslavám.

Česko sice též postup do Brazílie nevybojovalo, ve skupině ale uhrálo o tři body víc a skončilo třetí. Z čísel vyplývá, že Rosický a spol. jsou favorité a pokud tým předvede své maximum, měl by před domácím publikem uspět.

Klima okolo reprezentace

Po debaklu v Norsku chybělo málo k tomu, aby už tehdy došlo k odvolání trenéra Bílka. Okolo týmu vládla „blbá nálada“, kritizoval se chabý herní styl i nasazení, které v Oslu ze strany českých reprezentantů nebylo ideální. Kouč se ocitl pod ostrou palbou, psalo se o nejhorším vystoupení nároďáku pod jeho vedením.

Bílek se i přes velký tlak rozhodl pokračovat, dokud žila naděje na postup na EURO 2012 (což se mu nakonec povedlo), podržel ho i svazový šéf Miroslav Pelta.

Když se přesuneme do března 2014, situace vypadá úplně jinak. Reprezentaci čeká první zápas pod Pavlem Vrbou, symbolem fotbalové pohádky v Plzni. Fanoušci jsou plní naděje a věří, že úspěšný a uznávaný kouč reprezentaci pozvedne a dovede na mistrovství Evropy do Francie.

Brücknerovy poznámky potřebuju, prozradil Vrba před Norskem

Reprezentační jednička Petr Čech se připravuje na Nory
Reprezentační jednička Petr Čech se připravuje na Nory

 
Skupina A
Články odjinud


Články odjinud