10. srpna 2015 • 22:51

SESTŘIHY: Bony pomohl k výhře City, Arsenal nečekaně prohrál

0
SESTŘIH: Everton - Liverpool 2:0. Překvapení v Merseyside derby, Reds se vzdaluje titul
SESTŘIH: Toronto - Boston 2:4. Bruins znovu vedou, Pastrňák asistoval

SOUHRN 1. KOLA | První ligový zápas za Arsenal brankáři Petru Čechovi nevyšel. Čerství vítězové anglického Superpoháru překvapivě prohráli v 1. kole Premier League s West Hamem 0:2. Naopak slaví Liverpool, který vyhrál krásným gólem v závěru 1:0 na půdě Stoke. Zvítězil i Manchester United, jež si na domácím hřišti poradil s Tottenhamem. Zápas rozhodl vlastní gól obránce Kylea Walkera. Premiéru pak nezvládla Chelsea, ta doma jen remizovala se Swansea 2:2. Navíc byl vyloučen gólman Coutois, zápas musel dochytat náhradník Begovič.

Pod porážku Arsenalu se podepsal i Čech, který na konci prvního poločasu vyběhl na centr Dimitriho Payeta z přímého kopu, jenže u míče byl první Cheikhou Kouyaté a hlavou jej poslal do opuštěné branky.

Domácí měli sice více ze hry, ale gólově se neprosadili. Nejblíže brance byl Aaron Ramsey, jehož tečovaná střela skončila na břevně.

2400389:gallery:true:true

"Kanonýři" tlačili soupeře i po přestávce, blízko ke gólu měl dvakrát Olivier Giroud, ale jeho pokusy skončily na boční síti nebo v rukavicích brankáře Adriána. Naopak druhý gól přidal West Ham, který v Premier League poprvé vedl kouč Slaven Bilič. Trefil se argentinský útočník Mauro Zárate, jenž překvapil Čecha střelou na přední tyč zpoza vápna.

Arsenal skórovat nedokázal. Alex Oxlade-Chamberlain trefil jen boční síť a šanci Alexise Sáncheze zlikvidoval pozorný Adrián. West Ham porazil londýnského rivala po osmi letech. K překvapivému vítězství přispěl i Reece Oxford, v 16 letech nejmladší hráč, který kdy za United nastoupil v lize.

Lepší vstup do sezony má za sebou Liverpool, který vyhrál na půdě Stoke 1:0 po krásné střele Philippa Coutinha z 86. minuty. "Reds" tak napravili debakl z posledního zápasu minulé sezony, kdy na stejném stadionu prohráli vysoko 1:6.

2400411:gallery:true:true

United přetlačili Tottenham díky vlastní brance

V brance United nastoupil Sergio Romero, který nahradil jedničku Davida de Geu. Španělský gólman zůstal pouze na tribuně, protože podle trenéra Louise van Gaala by se kvůli neustálým spekulacím o přestupu do Realu Madrid nedokázal plně soustředit na zápas.

V základní sestavě domácích chyběl také záložník Bastian Schweinsteiger. Nizozemský kouč, který dnes vedle vítězství oslavil také 64. narozeniny, poslal letní posilu z Bayernu Mnichov na hřiště až po hodině hry.

2399841:gallery:true:true

V úvodní hrací den se také představili všichni tři nováčci. Bodovat dokázal jen Watford, který s českými fotbalisty Danielem Pudilem a Matějem Vydrou pouze mezi náhradníky sice dvakrát na hřišti Evertonu vedl, nakonec ale remizoval 2:2.

Norwich prohrál 1:3 s Crystalem Palace a Bournemouth podlehl 0:1 Aston Ville. Šest gólů padlo v Leicesteru, kde domácí porazili Sunderland 4:2. Dvěma góly k vítězství přispěl alžírský reprezentant Rijád Mahriz.

Chelsea ztratila body i Courtoise

Chelsea proti Swansea dvakrát vedla, ale ani jednou těsný náskok neudržela. Skóre otevřel ve 23. minutě Oscar a následovala hektická desetiminutovka. Během ní nejprve vyrovnal André Ayew, ale po půlhodině si domácí vzali vedení zpět, po vlastním gólu Federica Fernándeze.

Rozhodující okamžik zápasu přišel deset minut po přestávce. Courtois fauloval pronikajícího Bafetimbiho Gomise a byl vyloučen. Do branky se postavil Asmir Begovič, který v roli dvojky na Stamford Bridge nahradil Petra Čecha, jenž odešel do Arsenalu, ale na Gomisův pokutový kop byl krátký.

2399857:gallery:true:true

Chelsea sice udržela domácí neporazitelnost v zahajovacích zápasech trvající od roku 1993, ale také navázala na nepovedenou přípravu, ve které z pěti zápasů ani jeden nevyhrála. "O penaltě se bavit nebudu, ale když se hrálo v jedenácti, tak jsme soupeře nepustili do jediné šance," prohlásil trenér Chelsea José Mourinho.

"V první půli jsme hráli velmi dobře, ale všechno změnila jedna vteřina, penalta a červená karta. A je něco jiného bránit v deseti vedení, nebo se pokusit zápas vyhrát. V jedenácti jsme byli lepší než soupeř a v deseti jsme odhodlaně bojovali, někteří dokonce na hranici sil," dodal portugalský kouč.

City smetlo West Bromwich

Fotbalisté Manchesteru City zahájili anglickou ligu hladkým vítězstvím 3:0 na hřišti West Bromwiche. Dva góly dal v prvním poločase záložník z Pobřeží Slonoviny Yaya Touré, třetí přidal po změně stran belgický obránce Vincent Kompany a anglický vicemistr se hned ujal vedení v tabulce Premier League. V příštím kole bude první místo hájit v souboji s mistrovskou Chelsea.

Touré otevřel v dohrávce úvodního kola skóre už v deváté minutě tečovanou střelou, druhý zásah přidal o čtvrt hodiny později povedenou ranou po přihrávce bývalého sparťana Wilfrieda Bonyho. Týmový kapitán Kompany zpečetil v 59. minutě skóre hlavou po rohu Davida Silvy.

Leicester - Sunderland 4:2
Branky: 18. a 25. z pen. Mahriz, 11. Vardy, 66. Albrighton - 61. Defoe, 71. S. Fletcher

Norwich - Crystal Palace 1:3
Branky: 69. Redmond - 39. Zaha, 49. Delaney, 90.+4 Cabaye

Chelsea - Swansea 2:2
Branky: 23. Oscar, 30. vlastní Fernández - 29. A. Ayew, 55. Gomis z pen.

Arsenal - West Ham United 0:2
Branky: 43. Kouyaté, 57. Zárate

Newcastle - Southampton 2:2
Branky: 42. Cissé, 48. Wijnaldum - 24. Pellé, 79. Long