SESTŘIHY: Bony zazářil dvěma trefami, Klopp začal remízou

0
Koubkův majstrštyk: Osm nul a LM pro Česko. Další krok: smlouva a boj o titul?
Rock vs. Cataloni. Liverpool proti Londýnu v Oktagonu

Fantastický zápas prožil bývalý útočník Sparty Bony Wilfried na hřišti nováčka Premier League z Bournemouthu, k výhře City 5:1 pomohl dvěma góly. Jeho spoluhráč Raheem Sterling nasázel hattrick. Jürgen Klopp dovedl při své premiéře Liverpool k remíze na půdě londýnského Tottenhamu. Zajímavý zápas skončil i přes mnoho šancí bez branek. Dařilo se i Chelsea, která zvítězila s Aston Villou 2:0 a Arsenalu, jenž zvítězil na hřišti Watfordu 3:0.

Klopp začal na lavičce Liverpoolu remízou

Ani bývalý kouč Borussie Dortmund Jürgen Klopp neukončil prokletí nových trenérů v premiérových zápasech na lavičce Liverpoolu. První utkání se slavným klubem totiž naposledy vyhrál v roce 1991 Graeme Souness, od té doby se u týmu vystřídalo sedm koučů.

Tottenham si bezbrankovou remízou prodloužil ligovou sérii bez porážky na osm zápasů. Liverpool, který po střele Origiho trefil v prvním poločase břevno, naopak remizoval pošesté z posledních sedmi soutěžních utkání.

2460179:gallery:true:true

Bony se odvděčil za základní sestavu dvěma góly

Z výhry se radovaly oba týmy z Manchesteru. City doma přehráli Bournemouth 5:1 zásluhou hattricku Raheema Sterlinga a drží vedení v tabulce. United vyhráli 3:0 na hřišti Evertonu.

Gólem se na tom podílel Wayne Rooney, který zaznamenal 187. trefu v Premier League, čímž na druhém místě historické tabulky střelců vyrovnal Andyho Colea. Potřeboval na to 415 startů, tedy o jeden více než jeho předchůdce v útoku United. Více branek už dal jen Alan Shearer (260).

2460201:gallery:true:true

United jsou stále třetí o skóre za Arsenalem, který vyhrál rovněž 3:0 na hřišti Watfordu. Český reprezentační gólman Petr Čech vychytal už 169. nulu v anglické lize a jediná mu chybí k vyrovnání rekordu soutěže, který má v držení David James. Nováček hodinu odolával ofenzivě Arsenalu, ten pak ale udeřil třikrát během 12 minut.

Na výhře Manchesteru City se vedle Sterlinga výraznou měrou podílel i bývalý hráč pražské Sparty Wilfried Bony, který dostal šanci v základní sestavě. Už v 7. minutě připravil pro Sterlinga snadný gól a za čtyři minuty sám zvýšil po zaváhání brankáře z dorážky zblízka. V úplném závěru pak Bony druhou trefou završil výhru.

2460203:gallery:true:true

V krizi hrající Chelsea dokázala bodovat naplno poté, co zásluhou Diega Costy porazila Aston Villu 2:0. Španělský útočník nejprve zblízka uklidil míč do odkryté branky po přihrávce Williama a po změně stran donutil k vlastnímu gólu Alana Huttona.

Jamie Vardy dvěma góly zařídil Leicesteru remízu 2:2 na hřišti Southamptonu. Trefil se v šestém utkání za sebou, což se před ním z Angličanů v anglické lize povedlo jen Michaelu Owenovi, Jamesi Beattiemu a Danielu Sturridgeovi. Vardy v posledních 10 startech dal 10 gólů.

Newcastle smetl Norwich, Wijnaldum skóroval 4x

Fotbalisté Newcastlu porazili v anglické lize Norwich 6:2 a poprvé v sezoně získali tři body. Čtyřmi góly k tomu přispěl Georginio Wijnaldum, který do Newcastlu přestoupil v létě z PSV Eindhoven. "Straky" zůstaly na sestupových příčkách, z posledního dvacátého místa se posunuly na osmnácté. Jediným týmem, který stále čeká na výhru, je Sunderland.

Hrdinou zápasu byl záložník Wijnaldum, který otevřel i uzavřel skóre a celkem ho změnil čtyřikrát. Stal se druhým nizozemským fotbalistou, jemuž se tento počin v Premier League povedl. Před ním zvládl čtyřikrát v zápase skórovat v roce 2000 Jimmy Floyd Hasselbaink za Chelsea.

"Už se mi to jednou povedlo, za Feyenoord Rotterdam proti Groningenu," připomenul Wijnaldum zápas z února 2011, kdy stejným počtem zásahů přispěl k výhře 5:1.

2460898:gallery:true:true

Další góly domácích přidali Pérez a Mitrovič, tři asistence si připsal Sissoko. Za Norwich v prvním poločase skórovali Mbokani a Redmond. Newcastle v předchozích osmi kolech vstřelil šest branek, stejně jako v dnešním duelu. Gólem skončily všechny střely domácích na branku.

"Potřebovali jsme to. V několika předešlých zápasech jsme sice hráli dobře, ale nezískali žádné body nebo jen jeden," dodal Wijnaldum. "Museli jsme být trpěliví. Jsem za výhru rád kvůli našim příznivcům a hráčům. Bylo to těžké, jsem na ně pyšný. Ukázali jsme naše silné stránky, ale také určité slabiny, co se týče kontroly hry a dvou inkasovaných branek," zhodnotil trenér "Strak" Steve McClaren.

Newcastle - Norwich 6:2
Branky:14., 26., 66. a 85. Wijnaldum, 33. Pérez, 64. Mitrovič - 20. Mbokani, 34. Redmond

0

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a vítězi baráže C.