SESTŘIHY: Arsenal a Chelsea mají bod, United slaví výhru

0
Zimák k play off NHL. Lener i analytik tipují postup Bostonu. V čem se Nečas blíží Pastovi?
Mám rád, když Ostrava žije Baníkem, říká Buchta. Je rychlejší než Tanko?

SOUHRN 22. KOLA PREMIER LEAGUE | Brankář Petr Čech skvělým výkonem pomohl Arsenalu k remíze 0:0 ve Stoke. Jeho tým je dál v čele anglické fotbalové ligy o skóre před Leicesterem. Manchester City porazil Crystal Palace 4:0. Tottenham zvítězil nad Sunderlandem 4:1 a zůstal na čtvrtém místě. Chelsea pošesté v řadě bodovala, remízu 3:3 s Evertonem zachránil v osmé minutě nastavení Terry. Manchester United zvítězil gólem Waynea Rooneyho na hřišti Liverpoolu 1:0 a posunul se na páté místo tabulky.

Skvělý Čech vychytal bod

Čech byl společně se svým brankářským protějškem Butlandem nejvýraznější osobností zápasu. Napilno měl především v poslední půlhodině. V 57. minutě předvedl skvělý dvojitý zákrok, když po střele Joselua k pravé tyči zlikvidoval i Krkicovu dorážku.

2562966:gallery:true:true

Český reprezentační brankář uspěl i v dalších soubojích s Joseluem. Nejprve si poradil i s jeho střelou po své pravé ruce a v závěru vyrazil nohou tvrdý pokus, který domácí útočník směroval na branku poté, co Ramsey vyhlavičkoval z brankové čáry hlavičku Walterse. Čech proti Stoke udržel již desáté čisté konto, více jich má jen proti Newcastlu (12).

Na druhé straně zářil i Butland, který svůj tým podržel především proti dvěma obrovským šancím Girouda. V prvním poločase zlikvidoval jeho únik, chvíli po přestávce vytáhl hlavičku francouzského útočníka přesně k tyči. Poradil si i s pokusem Chamberlaina pod břevno.

Rooney zarmoutil Liverpool

Zatímco United ztrácejí po nedělní výhře na čtvrté místo stále jen dva body, Liverpool zůstal po porážce devátý a od příčky zaručující kvalifikaci o Ligu mistrů ho dělí už osm bodů.

2562968:gallery:true:true

Domácí měli v zápase více šancí, žádné ale neproměnili. V prvním poločase hlavičkoval Lallana jen do vyběhnutého brankáře De Gey, Firmino a Henderson z dalších příležitostí mířili těsně vedle. Po přestávce byl nejblíže gólu Emre Can, jenže jeho dvě šance zlikvidoval De Gea.

United zahrozili jen střelou Martiala z úhlu, nakonec ale dokázali vstřelit jediný gól zápasu. V 78. minutě hlavičkoval Fellaini po rohu do břevna a osamocený Rooney nekompromisní střelou z voleje poslal míč do sítě.

Anglický reprezentační kapitán vstřelil 176. ligový gól v dresu United a překonal rekord Thierryho Henryho z jeho éry v Arsenalu v počtu branek za jeden klub v Premier League.

Kozák v základu, tutovku spálil, dostal loktem

Útočník Aston Villy Libor Kozák odehrál celý zápas s Leicesterem a v 20. minutě se dostal po Huthově chybě do šance, jeho pokus ale zneškodnil brankář Schmeichel. O chvíli později se hosté dostali do vedení, když se z dorážky prosadil Okazaki. Zvýšit mohl několik minut nato Mahríz, jeho penaltu však gólman Bunn vystihl.

Čtvrt hodiny před koncem vyrovnal Gestede a ukončil neprůstřelnost Leicesteru, jež trvala 372 minut. Na třetí výhru v sezoně ale Aston Villa nedosáhla, Leicester počtvrté za sebou bodoval.

2562120:gallery:true:true

Manchester City otevřel skóre v 22. minutě, když Delph zaskočil střelou z delší vzdálenosti brankáře Crystal Palace Hennesseye. Ještě před přestávkou zvýšil Agüero, který se proti "Orlům" prosadil poprvé v kariéře. Argentinský kanonýr vstřelil gól pětadvaceti z celkových 28 soupeřů, kterým v Premier League čelil.

Právě Agüero se prosadil i v druhém poločase, v 84. minutě pak běžel sám na gólmana hostů, místo dovršení hattricku ale přihrál Silvovi, který uzavřel skóre. Crystal Palace prohrál poslední tři zápasy a už v pěti duelech za sebou nevstřelil ani gól.

2562118:gallery:true:true

Tottenham vyřídil Sunderland

Tottenham byl od začátku utkání se Sunderlandem aktivnější, jako první se ale radovali hosté. Po Johnsonově přesné přihrávce se ve 40. minutě trefil Van Aanholt. Ještě do konce poločasu Eriksen vyrovnal.

2562122:gallery:true:true

Druhý poločas Tottenham ovládl a gólman Pickford, který v Premier League debutoval, inkasoval ještě třikrát. Vedle Eriksena se prosadili také Dembélé a Kane, který využil penaltu nařízenou po faulu střídajícího Kirchhoffa, jenž odehrál za Sunderland první půlhodinu po příchodu z Bayernu Mnichov. Pro Tottenham je Sunderland oblíbeným soupeřem, v posledních 12 vzájemných duelech vždy bodoval.

Terry vyrovnal z ofsajdu

V 56. minutě duelu na hřišti Chelsea vedl Everton už 2:0, když si nejprve vstřelil vlastní gól Terry a o chvíli později překonal gólmana Courtoise Mirallas. O rychlé vyrovnání se ale postarala dvojice Fábregas - Costa slepenými góly z 64. a 66. minuty.

2562107:gallery:true:true

V poslední minutě se po Deulofeuově centru trefil Funes Mori a zdálo se, že Guus Hiddink poprvé pozná hořkost porážky poté, co na lavičce "Blues" nahradil Josého Mourinha. V čase 97:53 ale dokázal srovnat Terry a vstřelil tak nejpozdější gól této sezony anglické ligy, předcházel mu ale ofsajd. Svěřenci trenéra Roberta Martineze, který odkoučoval 250. zápas v Premier League, potřetí v řadě remizovali.

"Je to srdcervoucí, obrovská chyba. Byl to pro fanoušky fantastický zápas, ale úroveň rozhodčích byla ďábelská. Byla to vynikající podívaná, ukázali jsme velké schopnosti a charakter, je v nás ale pochopitelný pocit frustrace," uvedl kouč Evertonu.

"Pokaždé se snažím komentovat věci férově. Viděl jsem to a mohu souhlasit," konstatoval jeho protějšek Hiddink. "V posledních minutách jsme poslali naše dva stopery dopředu a nakonec se to vyplatilo. Tým si to za tu snahu zasloužil," dodal.

Souboj nováčků Bournemouthu a Norwiche dopadl lépe pro první jmenované, kteří zvítězili jasně 3:0. Gólem se na výhře podílel také útočník Afobe, jenž do Bournemouthu přestoupil v neděli z druholigového Wolverhamptonu.

2562116:gallery:true:true

Fotbalisté Southamptonu zvítězili na domácí půdě podruhé za sebou. V minulém kole doma vyhráli nad Watfordem 2:0 a v sobotu získali tři body po výhře 3:0 nad West Bromwichem.

2562117:gallery:true:true

Newcastle po cenné remíze proti Manchesteru United v minulém kole, získal tři body za vítězství nad West Hamem. Domácí rozhodli o výhře už v prvním poločase, kdy se prosadili Pérez a Wijnaldum.

2562119:gallery:true:true

Swansea se před novým koučem odlepila z pásma sestupu

Fotbalisté Swansea porazili v pondělní dohrávce před zraky nového trenéra Francesca Guidolina 1:0 Watford a o bod se dostali z pásma sestupu. Jediný gól utkání vstřelil ve 27. minutě hlavou kapitán Ashley Williams.

Swansea dokázala zvítězit po třech zápasech, v nichž získala jen bod a dostala se do reálného sestupového ohrožení. Proto realizační tým posílí zkušený kouč Guidolin, jenž se bude o kompetence dělit s dosavadním hlavním trenérem Alanem Curtisem. Šedesátiletý Ital, jehož jmenování dnes velšský klub oznámil, sledoval vítězství svých nových svěřenců z tribuny.

Watford prohrál počtvrté za sebou a zažívá tak opačnou sérii než v prosinci, kdy šňůra čtyř výher vynesla ocenění pro trenéra měsíce jejich lodivodovi Quiquemu Sanchezovi Floresovi. V tabulce je Watford dvanáctý osm bodů nad sestupovými pozicemi.

Chelsea - Everton 3:3
Branky: 64. Costa, 66. Fábregas, 90.+8. Terry - 50. vlastní Terry, 56. Mirallas, 90. Funes Mori

Manchester City - Crystal Palace 4:0
Branky: 41. a 68. Agüero, 22. Delph, 84. Silva

Newcastle - West Ham United 2:1
Branky: 6. Pérez, 15. Wijnaldum - 49. Jelavič

Southampton - West Bromwich 3:0
Branky: 5. a 35. z pen. Ward-Prowse, 72. Tadič.

Aston Villa - Leicester 1:1
Branky: 75. Gestede - 28. Okazaki