30. prosince 2018 • 19:40

United jasně vyhráli, zase zářil Pogba. City se vrátilo na druhé místo

0
Fantastický Priskeho trojzubec, nové Bazaly, nastoupí Preciado do derby?
SESTŘIH: Florida - Boston 1:5. Zacha dvěma asistencemi přispěl ke kanonádě, Pastrňák nahrával jednou

Fotbalisté Manchesteru City po dvou prohrách za sebou v anglické lize zabrali a ve 20. kole zvítězili 3:1 na hřišti Southamptonu. Obhájce titulu ztrácí z druhého místa v tabulce sedm bodů na vedoucí Liverpool, s nímž se doma utká v příštím zápase. Čtvrtá Chelsea vyhrála v londýnském derby na hřišti Crystalu Palace 1:0 gólem francouzského reprezentačního záložníka N'Gola Kantého a stáhla ztrátu na třetí Tottenham na dva body. Manchester United zvítězil i ve třetím zápase pod novým koučem Olem Gunnarem Solskjaerem.

City v předchozích čtyřech kolech třikrát prohráli, v Southamptonu už ale další blamáž nedopustili. Obhájce trofeje otevřel skóre po deseti minutách, kdy se po rychlé akci trefil David Silva.

V 37. minutě sice domácí Höjbjerg nekompromisní ranou pod břevno potrestal chybu v obraně, ale favorit ještě do pauzy získal dvougólové vedení. Ve 45. minutě si nešťastně srazil Sterlingův centr do vlastní sítě Ward-Prowse a v třetí minutě nastavení první půle hlavou zvýšil Agüero. V závěru byl vyloučen střelec domácí branky Höjbjerg.

Chelsea měla skoro celý zápas proti Crystalu Palace pod kontrolou. Z několika šancí se ale prosadila jen šest minut po přestávce, kdy po Luízově nadýchaném pasu za obranu prostřelil domácího gólmana Kanté. Crystal Palace se dostal k ohrožení branky až v závěru, ale Wickham mířil nad.

Chelsea potvrdila, že se jí v této ligové sezoně venku daří. Na hřištích soupeřů dokonce získala o bod více než doma. Crystal Palace, který před dvěma koly šokoval výhrou 3:2 na stadionu Manchesteru City, doma podruhé za sebou neskóroval a je čtrnáctý.

United jsou po odvolání kouče Mourinha jako vyměnění. Doma s přehledem porazili Bournemouth 4:1 a ve třech zápasech pod Solskjaerem nastříleli 12 gólů. Na pátý Arsenal ztrácí Manchester už jen tři body.

V první půli poslal "Rudé ďábly" do vedení 2:0 Pogba a po trenérské změně má na kontě už čtyři branky. V předchozím průběhu ligové sezony pod Mourinhem se přitom trefil jen třikrát. Další góly Manchesteru přidali Rashford a Lukaku, za hosty snížil Aké. Domácí pohodlnou výhru udrželi i přes vyloučení Baillyho v 79. minutě.

V bojích o udržení si pomohlo Burnley, které po třech porážkách za sebou zabralo a doma porazilo West Ham 2:0. Vítěznou brankou se na tom v 15. minutě podílel Wood, jenž skóroval proti "Kladivářům" ve všech čtyřech zápasech Premier League. Burnley má na 18. místě tabulky stejně bodů jako sedmnáctý Southampton, který drží poslední nesestupovou pozici. West Ham je jedenáctý.

Šlágr jasně pro Liverpool

Hráči vedoucího Liverpoolu v sobotním šlágru Premier League doma deklasovali Arsenal 5:1. Hattrickem se na Anfieldu blýskl Roberto Firmino. Tým trenéra Jürgena Kloppa si po devátém vítězství za sebou vytvořil v čele tabulky devítibodový náskok na Tottenham, který překvapivě podlehl nováčkovi Wolverhamptonu 1:3 a zaváhal po sérii pěti výher.

Arsenal s brankářem Petrem Čechem na lavičce poslal do vedení v 11. minutě Ainsley Maitland-Niles, jehož před brankou ideálně našel Alex Iwobi. Liverpool inkasoval teprve osmý gól v ligové sezoně.

Domácí se ale rychle vzpamatovali a mezi 14. a 16. minutou otočil skóre Roberto Firmino. Brazilský útočník se nejprve prosadil po šťastném odrazu míče a poté zakončil krásnou individuální akci přes dva obránce.

Liverpool i dál dominoval. Po půlhodině hry Sadio Mané zblízka zužitkoval přihrávku Muhammada Salaha a egyptský kanonýr ještě v nastavení první půle proměnil penaltu, před kterou ho fauloval Sokratis Papastathopulos.

"Reds" po změně ještě zvýraznili debakl. Sead Kolašinac v šestnáctce stáhl Dejana Lovrena, k pokutovému kopu se tentokrát postavil Firmino a zkompletoval hattrick. Arsenal nedokázal porazit soupeře poosmé za sebou a v tabulce zůstal pátý. Liverpool udělal další krok k prvnímu mistrovskému titulu od roku 1990.

Tottenham po pěti výhrách překvapivě prohrál

Tottenham začal ve Wembley výborně a ve 22. minutě ho poslal do vedení kapitán Harry Kane povedenou ranou k tyči. Londýnský tým ale další šance neproměnil a v závěrečných 18 minutách druhého poločasu dobře rozjetý zápas ztratil.

Nejprve vyrovnal Willy Boly hlavičkou po rohu, chvíli po něm otočil skóre Raúl Jiménez umístěnou střelou a tři minuty před koncem zvýšil Hélder Costa po rychlém brejku. Svěřenci Mauricia Pochettina v Premier League prohráli s nováčkem poprvé po 39 zápasech.

Fulham v záchranářském souboji zdolal poslední Huddersfield 1:0 brankou Aleksandara Mitroviče z nastaveného času a poskočil na 18. místo. Další nováček Cardiff si připsal premiérové venkovní vítězství v sezoně, když trefou Victora Camarasy z nastavení porazil Leicester 1:0. "Lišky" nenavázaly na předchozí výhry nad Chelsea a Manchesterem City.

Liverpool - Arsenal 5:1
Branky: 14., 16. a 65. z pen. Firmino, 32. Mané, 45.+2 z pen. Salah - 11. Maitland-Niles

1. Manchester City 38 32 2 4 95:23 98
2. Liverpool 38 30 7 1 89:22 97
3. Chelsea 38 21 9 8 63:39 72
4. Tottenham 38 23 2 13 67:39 71
5. Arsenal 38 21 7 10 73:51 70
6. Manchester Utd. 38 19 9 10 65:54 66
7. Wolves 38 16 9 13 47:46 57
8. Everton 38 15 9 14 54:46 54