9. ledna 2021 • 05:00

Součkovo kouzlo: tajemství přihrávek, mistr odebrání i útočná hrozba

Autor: apr
Vstoupit do diskuse
3
 • V čem tkví kouzlo Tomáše Součka ve West Hamu?V čem tkví kouzlo Tomáše Součka ve West Hamu?FOTO: Koláž iSport.cz

  Kouč David Moyes v něm našel svého nového Marouane Fellainiho. Toto tvrzení bylo již mnohokrát omíláno ve spojení s českým záložníkem West Hamu Tomášem Součkem. V jistém slova smyslu tomu tak skutečně je. Přínos rodáka z Havlíčkova Brodu je pro „Hammers“ dle breakingthelines.com (stránka zabývající se datovou analýzou hráčů) ještě větší, než jaký měl belgický záložník pro tehdejší Moyesův Everton. A to zejména díky Součkově poctivé práci a bojovnosti ve středu zálohy po boku Declana Rice. Co odhalila analýza českého reprezentanta?

 • Přihrávky

  Jeho úkolem není vytvářet šance pro spoluhráče. Není to typ fotbalisty, který by směřoval do vápna soupeře jednu geniální přihrávku za druhou. Jeho role je jiná. Při zakládání útočných akcí hledá Souček spíše svého parťáka ve středu Declana Rice, nebo spoluhráče na stranách (Coufala, Bowena, Okbonnu…), kteří pak následně distribuují finální pasy do protivníkova pokutového území. Právě jednoduchost a jistota těchto Součkových přihrávek je pro hru West Hamu zásadní. Pasů má na kontě 633, což je třetí nejvyšší číslo v klubu po Riceovi a Cresswelovi.

  Mapa přihrávek Tomáše Součka Mapa přihrávek Tomáše SoučkaFoto Twenty3 / Wyscout /breakingthelines.com

  Nejčastějšími adresáty přihrávek Tomáše Součka jsou jeho spoluhráč ve středu hřiště, případně duo na pravé straně Nejčastějšími adresáty přihrávek Tomáše Součka jsou jeho spoluhráč ve středu hřiště, případně duo na pravé straněFoto Twenty3 / Wyscout /breakingthelines.com

 • Útočná hrozba

  Byť je defenzivním záložníkem, je Souček v této sezoně pravděpodobně nejdůležitějším hráčem „Hammers“, co se útočné třetiny hřiště týče. Nejen, že je po odchodu Hallera do Ajaxu (7) s pěti trefami nejlepším střelcem mužstva, ale po Bowenovi (34) má na kontě i nejvíce střel na branku soupeře (31). Navíc je v týmu třetí s nejvíce doteky míče v soupeřově vápně, což je z jeho pozice dost překvapivá skutečnost. To jen svědčí o jeho výborné schopnosti dostat se do ideální pozice.

  Jak zakončuje Tomáš Souček Jak zakončuje Tomáš SoučekFoto Twenty3 / Wyscout /breakingthelines.com

 • Důležité góly

  Český reprezentant vstřelil v aktuální sezoně za West Ham pět branek. A nešlo o ledajaké góly. Kromě zásahu proti Manchesteru United (1:3) měly pro „kladiváře“ cenu zlata. Proti Leedsu zařídil důležité vyrovnání, které Londýňany vrátilo do hry, aby v závěru dotáhli duel do vítězného konce po trefě Ogbonny. Ještě důležitější byly ale zbylé tři trefy. Proti Fulhamu a Evertonu rozhodl Souček o výhře 1:0. S Brightonem pak v závěru vystřelil londýnskému celku bod, když srovnával na 2:2. V tomto směru nebýt 25leté posily ze Slavie, měl by West Ham o 7 bodů méně (19), což by ho stavělo do stejné pozice, v níž se nacházel v předešlé sezoně. V tomto ohledu je tedy Součkův přínos naprosto zásadní.

  Český záložník Tomáš Souček zařídil vyrovnání West Hamu proti Brightonu na 2:2 přesnou hlavičkou Český záložník Tomáš Souček zařídil vyrovnání West Hamu proti Brightonu na 2:2 přesnou hlavičkouFoto Reuters

  iSport podcast: Souček je klíč West Hamu. Zlepšil pohyb, jak se vyvíjí pro velkokluby?
  Video se připravuje ...

 • Mistr odebrání

  Skvělé statistiky směrem dopředu jsou vítaným bonusem. Hlavní úlohou Tomáše Součka je ale bourat útočnou snahu soupeře a získávat míč pro West Ham. A to se českému středopolaři daří náramně. Je v tomto ohledu velmi aktivní nejen na obranné polovině, ale i na té útočné. Bývalý slávista zachytí 4,72 přihrávky na 90 minut a vyhraje neuvěřitelných 6,03 z 9,93 vzdušných soubojů, které za 90 minut podstoupí. Navíc má druhý nejvyšší počet znovu získaných (vybojovaných) míčů (9,66 za 90 minut), což zejména dokazuje jeho defenzivní kvality. Ve West Hamu je v tomto ohledu lepší jen Angelo Ogbonna (10,21).

  Mapa výskytu Tomáše Součka a jeho obranných zákroků Mapa výskytu Tomáše Součka a jeho obranných zákrokůFoto Twenty3 / Wyscout /breakingthelines.com

  Okamžitý úspěch. Jen tak dál! Britský novinář chváli Součka a Coufala
  Video se připravuje ...

Vstoupit do diskuse
3

EURO 2024 v Německu

Program EURO 2024 Los EURO 2024 Vstupenky na ME ve fotbale Kvalifikace na EURO 2024

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a vítězi baráže C.

Fotbal dnes * Evropská liga * Slavia - AC Milán v TV * Liverpool - Sparta v TV

33. kolo
Články odjinud


Články odjinud