Majitel fotbalové Chelsea Roman Abramovič předal „dozor a péči“ nad klubem do rukou správní rady klubové charitativní organizace. „Vždy jsem se rozhodoval jen se zřetelem na nejlepší zájmy klubu,“ napsal v prohlášení ruský miliardář. Jeho pozice ve vedení teď utrpěla ještě víc kvůli ruské invazi na Ukrajinu. O té se ale v krátkém sdělení na klubovém webu nezmiňuje.
Ruského miliardáře, jenž londýnský tým koupil v roce 2003, vyzval v týdnu v souvislosti s ruským útokem na Ukrajinu ke vzdání se kontroly nad klubem jeden z členů britského parlamentu.
„Vždycky jsem vnímal svou roli jako strážce klubu, jehož úkolem je zajistit, abychom byli co nejúspěšnější v současnosti, pokládali základy pro budoucnost a hráli pozitivní roli v našich komunitách. Měl jsem vždy na srdci nejlepší zájmy klubu a těmto hodnotám zůstávám oddaný,“ uvedl Abramovič na klubovém webu.
„Proto předávám správní radě charitativní nadace Chelsea dozor a péči nad Chelsea FC. Jsem přesvědčen o tom, že jsou nyní v nejlepší pozici pro to, aby se starali o zájmy klubu, hráčů, realizačního týmu a fanoušků,“ dodal.
Pětapadesátiletý Abramovič je jedním z mnoha ruských oligarchů či společností, kterým hrozí sankce kvůli ruskému útoku na Ukrajinu.
Poté, co Abramovič koupil Chelsea, stal se z londýnského klubu jeden z nejsilnějších týmů v Anglii i Evropě. Tým vyhrál pětkrát Premier League a Anglický pohár a dvakrát Ligu a mistrů a Evropskou ligu. K nejslavnějším postavám Abramovičovy éry patří český brankář Petr Čech, jenž nyní působí ve vedení mužstva.

Zprávy ze dne 18. května 2022
Reprezentační týmy Ruska a Běloruska byly definitivně vyloučeny z kvalifikačních bojů o účast na mistrovství světa basketbalistů v roce 2023. Výkonný výbor mezinárodní federace FIBA dnes zároveň podle očekávání potvrdil Portoriko náhradníkem za ruský tým na letošním světovém šampionátu žen v Austrálii. MS hráček do 17 let se místo Ruska zúčastní mladé Srbky. Rozhodnutí o účasti ruského výběru na mistrovství Evropy mužů, které v září budou hostit Česká republika, Německo, Gruzie a Itálie, naproti tomu ještě nepadlo. FIBA Europe se má vyjádřit v nejbližších dnech.
Disciplinární komise Mezinárodní gymnastické federace (FIG) potrestala ročním zákazem startů ruského gymnastu Ivana Kuljaka za veřejnou podporu ruské invaze na Ukrajinu. Prohřešku se dopustil na březnovém Světovém poháru v Dauhá, kde si přišel na slavnostní vyhlášení pro bronzovou medaili za cvičení na bradlech s připnutým písmenem Z na hrudi. Stejný znak na sobě mají na Ukrajině ruská vojenská vozidla. Více ZDE>>>
Ukrajinská fotbalová reprezentace vyhrála i druhý přípravný zápas, ke kterému nastoupila po únorovém vpádu ruských vojsk na Ukrajinu. V úterním utkání s italským prvoligovým Empoli zvítězila 3:1 a navázala na výhru 2:1 nad Mönchengladbachem z minulého týdne.
Ukrajince, kteří nastoupili v dresech s nápisem "Společně pro Ukrajinu", poslal po necelé půlhodině hry do vedení Roman Jaremčuk. Těsně před poločasem vyrovnal Andrea La Mantia, hned po přestávce ale rozhodli dalšími dvěma trefami Oleksandr Karavajev a Oleksandr Pichaljonok, jenž se trefil i při svém debutu v národním týmu proti Borussii.
Zprávy ze dne 17. května 2022
Ruští členovéMezinárodního olympijského výboru (MOV) se mohou navzdory invazi na Ukrajinu zúčastnit zasedání výkonného výboru v tomto týdnu. Zatímco pro ruské sportovce MOV vydal doporučení vyloučit je ze šampionátů a většina federací k tomu přistoupila, pro funkcionáře zákaz neplatí. Podle mluvčího Marka Adamse nejsou totiž reprezentanty své země.
Rusko má v současné době dva členy MOV - bývalou olympijskou vítězku ve skoku o tyči Jelenu Isinbajevovou a předsedu národního tenisového svazu Šamila Tarpiščeva. Vitalij Smirnov je čestným členem.
Po únorovém začátku války na Ukrajině MOV doporučil sportovním federacím vyloučení ruských sportovců z mezinárodních soutěží i odebrání zemi pořadatelství akcí. Vůči Ruskému olympijskému výboru ale žádné sankce nevyhlásil.
Zprávy ze dne 13. května 2022
Nejlepší čtyři kluby ruské fotbalové ligy podaly kvůli vyloučení ze soutěží UEFA odvolání ke Sportovnímu arbitrážnímu soudu (CAS) v Lausanne. Informovala o tom agentura AP. Už jistý mistr Zenit Petrohrad, Soči a moskevské kluby Dynamo a CSKA by byly za normálních okolností dvě kola před koncem ligového ročníku na pohárových příčkách, kvůli trestu za ruskou vojenskou invazi na Ukrajinu se ale s nimi v příští sezoně evropských soutěží nepočítá.
Ruské kluby byly po únorové invazi vyloučeny z evropských pohárů a nesmějí startovat ani v příštím ročníku soutěží UEFA. Mužská reprezentace přišla o možnost probojovat se z baráže na mistrovství světa v Kataru, ženy budou chybět na červencovém mistrovství Evropy v Anglii.