Hynek Štěpán
Anglie - Premier League
Vstoupit do diskuse (2)

Rekordní sumy za vysílací práva, horentní příjmy od sponzorů a obrovská popularita napříč kontinenty. Z Premier League je fotbalová značka takového rázu, že se pomalu ale jistě stává turistickou atrakcí. S tím se pojí možnost dalších výdělků. Některé kluby za nimi jdou ale tak ostře, až takřka vůbec neberou ohled na vlastní fanouškovskou základnu.

Je v podstatě pravidlem, že většinu fanoušků při zápasech nejvyšší anglické soutěže stále tvoří permanentkáři. Jelikož je ale zájem o lístky ve volném prodeji značný, tlačí kluby ceny sezonních vstupenek nahoru. Mohou si to dovolit, čekací listinu má každý z celků Premier League (až na Brentford) plnou.

Tak například. Když v Londýně navštívíte Tottenham Hotspur Stadium, nejmodernější a elegantní ostrovní stánek, nemůžete si v hledišti nevšimnout jedné věci. A sice početného zastoupení asijských turistů. Díky hlavní hvězdě a kapitánovi Spurs Heung-min Sonovi získal klub na nejrozlehlejším kontinentu obrovský marketingový potenciál.

A na kolik vyjde taková permanentka na severu Londýna, když se k ní dostanete? Nejlevnější začínají na 856 librách* (přes 25 700 kč), ty nejdražší pak stojí 2 367 (více než 71 tisíc korun). Od přespříštího ročníku navíc Spurs plánují rušit seniorskou slevu. Konkurenční Arsenal nabízí nejlevnější sezonní lístky za sumu lehce přesahující tisíc liber, ten nejnákladnější pak okolo dvou tisíc.

Na Chelsea se ceny pohybují mezi 800 - 1 000 librami, potenciál klubu ale dlouhodobě sráží nízká kapacita Stamford Bridge (40 tisíc diváků). Pořádnou pálku naopak můžete zaplatit v případě, že chcete docházet na zápasy nedalekého Fulhamu. Permanentky na novou tribunu Craven Cottage stojí až ke třem tisícům liber (cca 90 tisíc korun), ty nejlevnější pak vyjdou na sumu přes 500 liber.

Jediný tým nezdražil, kdo je nejlevnější?

Oproti minulé sezoně nedošlo k nárůstu ceny pouze u londýnského Crystal Palace. A kde mají naopak permanentky nejdostupnější? Pod hranicí 400 liber za nejlevnější místa se pohybují tři kluby - Newcastle (345), Ipswich (372) a Bournemouth (397).

Zejména u „Strak“, které mají vysoké ambice a v minulé sezoně si zahrály i Ligu mistrů, je cenovka na první pohled překvapivá. Dává ale smysl. Newcastle leží na chudším severu země, ekonomický rozdíl oproti jižním oblastem se tak promítá i do ceny lístků.

Petice na West Hamu i bojkot United

Neustálé zdražování nenechává fanoušky Manchesteru United chladnými. Na Old Trafford je dlouhodobě nespokojené tvrdé fanouškovské jádro. Když byl klub ještě ve vlastnictví Glazerových, odmítali tito fans chodit na domácí zápasy, plnit tak kasu Glazerů a jezdili výhradně na výjezdy.

Ani po převzetí klubu britským miliardářem Jimem Ratcliffem není situace ideální. Vedení potřebuje peníze na nový stadion, fanouškovské sdružení mu ale oponuje, že generovat peníze na fanoušcích je velmi nešťastné.

Dál zašli na West Hamu, kde museli v minulé sezoně kousat matné výkony pod Davidem Moyesem, jenž po konci ročníku lavičku Hammers opustil. Fanoušci zde proti novým finančním pořádkům sepsali petici, která má mít k deseti tisícům podpisů. Nelíbí se jim ani to, že klub zvedl hranici pro důchodcovskou slevu (z 65 na 66 let).

Že chtějí kluby na popularitě soutěže vydělávat, je vcelku pochopitelné. Aby se ale postupně nevytrácela ikonická atmosféra s neutichajícími chorály a nestávalo se z ostrovního fotbalu atmosférou divadlo, jako tomu je napříč sporty na většině stadionů v zámoří.

*Ceny jsou vzhledem k čekacím listinám uváděny za prodloužení permanentky pro dospělého člověka.

Vstoupit do diskuze (2)

Doporučujeme

Načíst další články

Články z jiných titulů