Itálie je zemí zaslíbenou pro letní i zimní dovolenou. Češi však Apeninský poloostrov zásobují i coby fotbalisté. Pavel Nedvěd, Marek Jankulovski, Tomáš Skuhravý či v současnosti Antonín Barák dělali a dělají české kopané v Itálii skvělou reklamu. Pamatujete ale na ty, kteří se v Serii A jenom mihli? Tohle je náš výčet Čechů, kteří v soutěži nastoupili, ale nepřehoupli se přes 10 startů.
Pokračování 2/12
Ondřej Čelůstka
Klub: Palermo
Bilance: 1 start/0 gólů
V únoru 2010 hledal štěstí na Sicílii. Palermo tehdy hrálo Serii A a zajistilo si služby rodáka ze Zlína na půlroční hostování s následnou opcí ze Slavie. K jedinému utkání nastoupil jako střídající hráč o měsíc později v duelu s Boloňou. Byl to zároveň jeho jediný start v Itálii. V tichosti se pak vrátil do sešívaného dresu, aby se v zahraničí posléze mnohem více prosadil v Turecku či Anglii.
Pokračování 3/12
Josef Hušbauer
Klub: Cagliari
Bilance: 2 starty/0 gólů
V sezoně 2013/14 si Hušbauer podmanil Spartu. Celek ze Sardinie o něj projevil zájem už v létě 2014. Tehdy ještě Sparta odolala. V lednu 2015 se už ale produktivní záložník stěhoval. V Cagliari si od něj jistě slibovali více než 2 starty v Serii A, ale trenér Gianfranco Zola mu více šancí nedal, proto se Hušbauer po necelém půlroce hlásil opět na Letné.
Pokračování 4/12
Matěj Vydra
Klub: Udinese
Bilance: 2 starty/0 gólů
Vzpomenete si ještě na Vydrovu italskou anabázi? Dnes je to hráč, kterého mají fanoušci spojeného hlavně s ostrovním fotbalem. První fotbalové krůčky v zahraničí však dělal v Udinese. Následovník legendárního Di Nataleho se z něj však nestal. Talent z Chotěboře paběrkoval a na severu Itálie jeho umu příliš neuvěřili. Výsledkem bylo hostování v Bruggách či Watfordu a takřka po pěti letech konec smlouvy v roce 2015.
Pokračování 5/12
Michael Rabušic
Klub: Hellas Verona
Bilance: 4 starty/0 gólů
Populární Rambo si udělal před odchodem do Itálie jméno v Liberci, odkud se dostal i do seniorské reprezentace. V poslední lednový den 2014 přestoupil do týmu tehdejšího nováčka Serie A. V Hellasu ale v konkurenci Luky Toniho a dalších zvládnul jen 4 starty. Rabušic to ale v Itálii nezabalil. Pokoušel se prokousat přes hostování v Serii B, ale nevyšlo to v Perugii ani v Crotone.
Pokračování 6/12
David Limberský
Klub: Modena
Bilance: 4 starty/0 gólů
Jméno Davida Limberského je spojeno zejména s nejslavnější érou plzeňské Viktorie, kde jednu dobu dokonce nosil kapitánskou pásku. Už méně se ví, že tento obránce či záložník zkoušel štěstí kromě anglického Tottenhamu také v Itálii. V Modeně se jednalo o klasický model půlročního hostování v roce 2004. Limberský naskočil do 4 zápasů a Modena sestoupila. Následoval Limbův návrat do Plzně, kde se stal legendou.
Pokračování 7/12
Martin Lejsal
Klub: Reggina
Bilance: 4 starty/1 čisté konto
Tento příběh je odlišný od těch předchozích. Lejsal totiž vydržel v Reggině dvě sezony, ale dělal jen náhradníka tehdejší jedničce Emanuele Belardimu. I proto se během dvou sezon dostal do branky v zápase Serie A jen ve 4 případech. V Reggině se potkal s Martinem Jiránkem, který byl oporou zadních řad. Lejsal to pak ještě zkoušel ve Venezii o patro níže, ale nejvíce si ho fanoušci pamatují v dresu Brna.
Pokračování 8/12
Mario Lička
Klub: Livorno
Bilance: 4 starty/0 gólů
Baníkovec po tátovi to zkoušel v zahraničí několikrát. Zatímco ve Francii se možná až nečekaně dobře chytil, zkušenost ze Serie A tak dobrá nebyla. Po titulu s Baníkem mu italská pšenka nerozkvetla. Na jaře 2005 se v dresu Livorna objevil ve 4 vystoupeních, po kterých se bez fanfár vrátil do Česka.
Pokračování 9/12
Daniel Pudil
Klub: Cesena
Bilance: 7 startů/1 gól
Po titulech s Libercem a Slavií se vydal tento záložník, který postupně zaplul až na stopera, do zahraničí. Vyzkoušel si angažmá v Belgii, Španělsku či Anglii. V Itálii hostoval na jaře 2012 ze španělské Granady. Asi se čekalo, že se prosadí více. Nejzářivější moment? Jistě únorový gól proti AC Milan, který však porážku 1:3 jen zmírnil. Po italském intermezzu následovaly štace ve Watfordu a Sheffieldu.
Pokračování 10/12
Václav Koloušek
Klub: Salernitana
Bilance: 8 startů/1 gól
Rodák z Mladé Boleslavi platil celou kariéru za záložníka, který si s balonem rozumí. Ukazoval to prakticky ve všech svých angažmá. Můžeme poznamenat, že Koloušek se v Itálii prosadil. Se Salernitanou totiž vyhrál Serii B, což mu vyneslo následně 8 startů o patro výše v sezoně 1998/99. Ještě jednou se pak vrátil do Salernitany na krátké hostování v roce 2003. Dodnes si na něj v Salernu řada pamětníků vzpomene.
Pokračování 11/12
Stefan Simič
Klub: Crotone
Bilance: 9 startů/0 gólů
Momentálně je v nejlepším fotbalovém věku, kope za chorvatský Hajduk Split a s trochou štěstí by se o něm v budoucnu zase mohlo mluvit jako o reprezentantovi. Maminka je Chorvatka, otec Bosňan, ale Stefan se narodil v Praze. Začínal ve Slavii, ale táhlo ho to do Itálie. Přes Janov se dostal jako mladík do akademie AC Milan. Na San Siru si ale za A tým v Serii A nikdy nekopl a putoval na hostování do Crotone, kde se nestal oporou, jak se mohlo zprvu zdát. V roce 2019 to v Miláně nadobro zabalil a odešel do Chorvatska.
Pokračování 12/12
Josef Kajml
Klub: Triestina
Bilance: 9 startů/2 góly
Tohle je už fotbalový pravěk. Josef Kajml se narodil 17. září 1926 v Lidicích. Byl to hráč, který toužil po tom hrát fotbal v zahraničí, což mu tehdejší režim neumožňoval. Kajml si však svou cestu našel a přes Londýn a Německo se dostal do Triestiny, kde zvládl jen 9 zápasů a 2 vstřelené branky během sezony 1951/52. Později se dal v Německu na dráhu sportovního redaktora a rozhlasového hlasatele.