
Řada hráčů amerického fotbalu pokleká při americké hymně, která hraje před zápasy NFL. Gesto vyjadřující podporu hnutí proti policejnímu násilí vůči černochům je trnem v oku prezidentovi USA Donaldu Trumpovi. Nyní se přeneslo už i na první evropské sportoviště. Před začátkem sobotního bundesligového zápasu se Schalke (0:2) poklekli fotbalisté Herthy Berlín včetně českého reprezentanta Vladimíra Daridy.
Byl tu jeden rozdíl - před začátkem zápasů v bundeslize se německá hymna nehraje, hráči Herthy se seřadili blízko středu hřiště a poklekli po tradičním nástupu na hřiště a pozdravem se soupeřem. Stejně se zachovali i náhradníci a celý realizační tým. Chtěli tak dát na dálku najevo podporu zámořským sportovcům, kteří se takto projevují a hodnotám, jež považují za důležité.
"Berlín je pestrý. Hertha je pro rozmanitost a proti násilí. Proto se připojujeme k našim americkým přátelům, abychom vystoupili proti diskriminaci," oznámil hlasatel na Olympijském stadionu v Berlíně. Mimochodem - v základní sestavě Herthy se objevili hráči hned deseti různých národností včetně Čecha Daridy .
Gesto vysvětlil následně sportovní ředitel klubu Michael Preetz. "V dnešní době jsou sportovní kluby v centru pozornosti a proto musíme pracovat s tím, jaké postoje vyjadřujeme. Toto gesto je v souladu s hodnotami a filozofií Herthy Berlín."
Stanovisko klubu podpořil také záložník Salomon Kalou z Pobřeží slonoviny. "Nápad vzešel z celého týmu. Jsme proti rasismu a vždy budeme proti takovému chování bojovat jako tým i jako město."
Protestní hnutí během zápasů v NFL začal před rokem quarterback Colin Kapernick, který na protest proti policejní brutalitě vůči rasovým menšinám při předzápasových hymnách klečel. Letos se k němu přidaly už další desítky hráčů.
Vrchol protestů nastal poté, co Trump vyzval majitele klubů NFL, aby hráče, kteří při hymně nestojí, propustili. Tehdy NFL reagovala výzvou k jednotě, na jejíž počest se hráči, trenéři a také majitelé klubů chytili při hymně za ruce. Někteří z hráčů znovu klečeli.
Trump svůj odpor vůči protestům vysvětluje tak, že ve sporu nejde o rasu, ale o vzdávání úcty k vlajce, která v Americe představuje mimo jiné symbol obětí válečných veteránů.