MŠK Žilina v likvidaci! Klub rozdal výpovědi a končí činnost | iSport.cz
30. března 2020 • 14:32

Šok pro slovenský fotbal! Žilina dala výpovědi, klub míří do likvidace

Autor: jon, iSport.cz, mik
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Trpišovský: Skvělý terén, dobrá kombinace. Bylo hodně místa
Vondrášek po debaklu: Není o čem. Slavia celý zápas lepší, červená přísná
VŠECHNA VIDEA ZDE

Ekonomický dopad pandemie koronaviru se zřejmě rozjíždí na plné pecky. Slovenský fotbal zasáhla zlá zpráva. MŠK Žilina, jeden z nejúspěšnějších klubů posledních let a sedminásobný mistr, míří do likvidace. Informaci přinesl jako první šport.sk, klub posléze vše potvrdil v prohlášení na svém webu. Patnáct hráčů kádru už obdrželo hromadnou výpověď a od 1. dubna si mohou hledat jiné angažmá. Žilině patří v přerušené sezoně slovenské ligy druhá příčka za Slovanem Bratislava, své rozhodnutí klub vysvětlil finančními problémy.Elitní slovenský klub je od pátku v likvidaci, vedení už rozeslalo výpovědi patnácti fotbalistům. „27. března 2020, to bylo v pátek, jediný akcionář společnosti MŠK Žilina, a.s. jako společnost PRETO spol. s.r.o., přijala rozhodnutí, které umožní zrušit společnost MŠK Žilina. Od tohoto datumu je společnost zrušená,“ uvedl pro šport.sk hlavní likvidátor Rastislav Otruba.

„Vzhledem ke krátké době, když bylo rozhodnutí přijaté teprve v pátek a dnes je pondělí, provádím teprve první úkony, které směřují k likvidaci. V prvním kole jsme vypověděli hráčské smlouvy, které jsou pro klub nejvíc zatěžující a po uplynutí výpovědní lhůty, která je jeden měsíc, budou tito hráči volní a budou moct hrát za jiné kluby, pokud o ně samozřejmě bude zájem,“ dodal Otruba.

Samotní hráči jsou z nečekaného kroku v šoku. „Vůbec s námi nikdo nemluvil, patnácti hráčům, kteří patřili mezi opory, byly zrušeny smlouvy. Víc nevíme. Nikdy bych neřekl, že se něco takového může klubu, jako je Žilina, stát. Netušíme, co se bude dít, všechno se teprve bude řešit, je to hodně čerstvé,“ prohlásil pro iSport.cz český obránce Žiliny Filip Kaša.

Žilina svůj verdikt vysvětlila v prohlášení na webu. „Vedení klubu bylo připravené diskutovat, samozřejmě v omezeném režimu, o předloženém návrhu na dočasné snížení příjmu hráčů. Lídři “A„ mužstva však oznámili, že za ně bude vyjednávat prezident Unie fotbalových profesionálů Ján Mucha. MŠK Žilina to považuje v rámci férovosti a loajálnosti vůči klubu za absolutně nevhodné, neférové a v dané situaci pro budoucnost klubu možná až likvidační. Kvůli těmto okolnostem Jozef Antošík, jako statutární zástupce jediného akcionáře MŠK Žilina, v pátek 27. března jmenoval Mgr. Rastislava Otrubu likvidátorem společnosti MŠK Žilina,“ zdůvodnil nečekané rozhodnutí.

Klub reagoval na výpadek příjmů způsobený restrikcemi v boji proti pandemii koronaviru. „Strategie financování klubu je založená na příjmech z prodeje hráčů. Například při posledním větším transferu Roba Boženíka (v lednu přibližně za 126 milionů korun do Feyenoordu Rotterdam) jsme museli přistoupit na splátkový kalendář, přičemž jsme dosud inkasovali z Nizozemska jen 1/10 celkové sumy. Rozpočet klubu na rok 2020 je postavený na příjmech z prodeje hráčů během letního přestupového období. Dnes je víc než pravděpodobné, že takový příjem se bude rovnat nule,“ napsali zástupci Žiliny.

Důležitá zpráva ale je, že Žilina v případě rozběhnutí jarní ligové sezony může pokračovat. „Zánik klubu přichází až v momentě, kdy bude proces likvidace ukončený. Samotná likvidace může trvat půl roku, tři měsíce nebo dva roky. Co se týká procesu likvidace, neexistuje žádný předpis Slovenského fotbalového svazu, který by bránil tomu, aby klub nemohl pokračovat dál v lize,“ doal právník Otruba, který bude zodpovědný za budoucnost významné slovenské fotbalové značky.

Žilinou prošel český trenér Pavel Vrba, v minulosti klub vedl i Adrian Guľa, momentálně působící v Plzni. Strategie byla postavená na výchově mladých talentů, kteří pak byli prodáváni do větších klubů do ciziny - například gólman Martin Dúbravka (Sparta, nyní Newcastle), Milan Škriniar (Inter Milán), Dávid Hancko (Fiorentina, hostování ve Spartě). Z českých hráčů zde nastupoval naposledy gólman Olomouce Aleš Mandous, v současném kádru figuruje mladý obránce Filip Kaša.

Žilině v aktuálním ligovém ročníku, který přerušila pandemie koronaviru, patří po 22 kolech druhá příčka za Slovanem Bratislava.

Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud