Jak Haaland poprvé zazářil? Ohromil United i Solskjaera, skončil jinde | iSport.cz
20. března 2020 • 04:40

Jak Haaland poprvé zazářil? Ohromil United i Solskjaera, skončil jinde

Autor: krm
TOP VIDEA
Čeští fotbalisté v exotice: Němec, Karoch, Caha zkusil Írán
NEJ transparenty z českých fotbalových stadionů: Ostré vzkazy i masivní chorea
VŠECHNA VIDEA ZDE

Jeho jméno teď už zná každý fotbalový fanoušek. Erling Haaland v současné sezoně působivě vlétl na tu NEJ scénu. Nejdřív zářil v Salcburku, pak ohromil i úžasným nástupem v Dortmundu. Kdy se ale jeho kariéra začala rozjíždět? Důležitým bodem jsou čtyři góly, které během dvaceti minut nasázel za Molde v norské lize. Tehdy ho vedl Ole Gunnar Solskjaer a v hledišti vše sledoval skaut Manchesteru United. Haaland přesto na Old Trafford nakonec neskončil…Když devatenáctiletý útočník v lednu vstoupil do bundesligy hattrickem, spoustě příznivců „rudých ďáblů“ musela v ústech zůstat hořká pachuť. Jak je možné, že tenhle kluk teď není u nás? Vždyť Haalanda pojil dobrý vztah s koučem Solskjaerem a klub o něj měl dlouhodobý zájem. Ani to však nestačilo.

Vraťme se zpátky do července roku 2018. Molde v norské lize přijelo na hřiště Brannu Bergen, v jeho sestavě nechyběl ani tehdy sedmnáctiletý Haaland. Na tribuně seděl skaut United Tommy Moller Nielsen. A viděl velké věci…

Vytáhlý blonďák dal čtyři góly, Molde v jednadvacáté minutě vedlo 4:0! Zápas stejným výsledkem i skončil. Haaland na svůj věk předvedl neuvěřitelně komplexní výkon, vynikal perfektní technikou i řešením situací jeden na jednoho. Skaut United Nielsen byl ohromen, tehdejší kouč Molde Solskjaer svůj klenot před všemi ocenil v kabině.

„Pamatuju si, že jsme tehdy věděli, že se někdo přijel podívat,“ uvedl pro server goal.com Fredrik Brustad, tehdejší Haalandův spoluhráč. „Erlingův výkon byl úžasný. Po jeho třetím gólu jsme na sebe na střídačce jen nevěřícně koukali. Pro něj opravdu skvělý zápas, byla zábava ho sledovat,“ vzpomínal Brustad.

„Po utkání byla pozornost upřená jen na Erlinga, ale jemu to vůbec nevadilo. Tlak ho naopak dělal ještě lepším. Byl to fotbalista s největším potenciálem, s jakým jsem kdy hrál. Tehdy jsme všichni věděli, že jsme zažili něco výjimečného. Erling se přitom držel zpátky, nepotrpí si na velké projevy,“ přidal Brustad.

Erling Haaland dává mraky gólů, roste v něm nový fotbalový superhrdina?
Erling Haaland dává mraky gólů, roste v něm nový fotbalový superhrdina?

I hráči poraženého Bergenu vnímali, že proti nim nastoupil mimořádný talent. A hlavně brankář Samuel Sahin-Radlinger na čtyřgólovou nadílku zrovna rád nevzpomíná. „Vybavím si opravdu dobrého útočníka. Pokud dostanete tak rychle čtyři góly, není to úplně normální zápas. Byli jsme v šoku, já nikdy nic takového nezažil. Samozřejmě bolí, když vás takhle sejme teenager,“ podotkl gólman, který aktuálně působí v anglickém Barnsley.

První dojem z Haalanda úplně dobrý neměl. „Přišel mi extrémně arogantní. Ale co jsem slyšel od jeho spoluhráčů, je úplně v pohodě, příjemný. Věří si. Mezi sebevědomím a arogancí je tenká linie, myslím, že by rád byl jako Zlatan Ibrahimovic,“ přirovnal Sahin-Radlinger mladého Nora k jiné severské star.

Skaut United Nielsen si tehdy Haalandovo jméno v notýsku třikrát červeně podtrhl, tenhle potenciál nešlo přehlédnout. Půlroku nato se šikovný střelec stěhoval do Salcburku. Ole Gunnar Solskjaer zase mezitím převzal Manchester, svého bývalého svěřence na dálku pořád sledoval. A když Haaland na podzim 2019 dal 28 gólů ve 22 zápasech, bylo jasné, že bude opět měnit klub. United se nabízeli jako první varianta. Ta nejlogičtější.

Jenže všechno dopadlo jinak. I když se krátce před Vánocemi spekulovalo, že Haaland už odletěl do Manchesteru jednat, pár dní poté najednou pózoval s dresem Borussie Dortmund. „Měl jsem z toho lepší pocit,“ vysvětlil Haaland později.

United prý měli trochu couvnout i kvůli výstupní doložce, kterou chtěl hráčův agent Mino Raiola do smlouvy zahrnout. „Je důležité používat zdravý rozum, mít věci pod kontrolou,“ vyjádřil se Solskjaer. Ten tak zřejmě cítí, že se zachoval správně, zároveň ovšem ví, že sportovně na Old Trafford přišli o obrovskou posilu. A kdyby začali aktivněji jednat už před rokem a půl, kdy Haaland Manchester poprvé ohromil, mohlo dnes být vše jinak…

 
Články odjinud


Články odjinud