Cizinci mizí z Ruska. Čtyři dny mi bylo zle, řekl kouč. Kuchtův klub mlží

Jedno je jisté. Fotbalisty Lokomotivu Moskva už nevede německý kouč Markus Gisdol. O tom, jak k tomu došlo, se informace různí. Zatímco sám trenér říká, že skončil na vlastní žádost a trénovat v zemi iniciující válku je pro něj nepřijatelné, klub tvrdí, že ho odvolal. A nejde zdaleka o jediného představitele sportovního světa, který si shání nové angažmá.
Nejen vyloučení ruské reprezentace a klubů z mezinárodního poměřování. I sama válka, jejíž primární rozkazy jdou z Moskvy, ovlivňuje ambice hráčů, trenérů i manažerů dělat profesionální sport v Rusku. V úterý ráno, den po sankcích FIFA a UEFA, skončil ve své funkci trenér Lokomotivu Moskva Markus Gisdol.
„Být fotbalovým trenérem je ta nejlepší práce na světě, ale nemohu vykonávat své povolání v zemi, jejíž vůdce je zodpovědný za útočnou válku uprostřed Evropy. To není v souladu s mými hodnotami, takže s okamžitou platností rezignuji na post trenéra Lokomotivu Moskva,“ řekl prohlásil Gisdol pro německý deník Bild.
V Moskvě strávil bývalý trenér Hoffenheimu, Hamburku nebo Kolína nad Rýnem necelých pět měsíců a z dvanácti zápasů vyhrál jen tři, přesto říká, že jeho konec nemá nic společného s výsledky. „Nemohu stát na tréninkovém hřišti v Moskvě, vést hráče a vyžadovat profesionalitu, zatímco jsou o pár kilometrů dál vydávány rozkazy, které přinášejí velké utrpení celému lidu. Je to moje osobní rozhodnutí a jsem o tom naprosto přesvědčen,“ prohlašuje.
Na oficiálních stránkách klubu si ale fanoušci Lokomotivu Moskva tato slova nepřečtou, informace je velmi strohá: „Markus Gisdol byl odvolán z postu hlavního trenéra FC Lokomotiv.“ A víc ani čárka. Následuje informace, že tým, jehož součástí je i exslávista Jan Kuchta, připravuje do příštích zápasů další Němec Marvin Compper.
Klub zároveň opouští i brazilský obránce Pablo, kterého Lokomotiv před rokem koupil z Bordeaux za dva a půl milionu eur.
Ukrajinský asistent z Moskvy: Už mi docházejí slova
Gisdol a Pablo nejsou sami. Bývalý ukrajinský fotbalový reprezentant Andrij Voronin skončil jako asistent trenéra v Dynamu Moskva a s rodinou uprchl z ruské metropole. Někdejší útočník Leverkusenu nebo Liverpoolu prohlásil, že nemůže pracovat v zemi, která bombarduje jeho vlast.
Dynamo podle webových stránek s Voroninem rozvázalo smlouvu po vzájemné dohodě. „Čtyři dny mi bylo špatně, opravdu špatně. Když jsem viděl obrázky z mé vlasti, když jsem sledoval zprávy. Bylo to tak neskutečné jako z filmu, jenže jako z hororu. Už mi docházejí slova,“ řekl dvaačtyřicetiletý kouč v Německu pro deník Bild.
Je hrdý na to, jak Ukrajina statečně vzdoruje invazi ruského agresora. „Máme krásná města, skvělé obyvatele. Budeme dál bojovat a zvítězíme. Ale cena je příliš vysoká, když pomyslím na všechny mrtvé... Žijeme v roce 2022, ne v dobách druhé světové války,“ prohlásil Voronin.
„Mám přátele v Charkově, Kyjevě, mé rodné Oděse. Dostávám zprávy každých pět minut, je to těžké. Chci jenom nějak pomoci, penězi, jakkoliv. Neměl bych to říkat, ale kdybych byl teď na Ukrajině, pravděpodobně bych v ruce také držel zbraň,“ dodal hráč se 74 starty a osmi góly za národní tým. Vyzval k zastavení ruského prezidenta Vladimira Putina, pomoci uprchlíkům a dodání zbraní Ukrajině.
Zprávy ze dne 25. února 2022
Šéf Národní sportovní agentury Filip Neusser vyzval v dopise českého premiéra Petra Fialu, aby vláda zvážila v souvislosti s napadením Ukrajiny dva zásadní kroky jako součást sankcí vůči Ruské federaci:
- Výzva národním sportovním organizacím k okamžitému odebrání pořadatelství všech mezinárodních sportovních akcí konaných v Ruské federaci.
- Výzva mezinárodním sportovním organizacím k vyloučení Ruské federace z účasti na světových a evropských mistrovstvích.
Finále Ligy mistrů se z Petrohradu přesouvá do Paříže, UEFA už rozhodnutí oficiálně potvrdila. Zápas je naplánovaný na 28. května.
Ruský tenista Daniil Medveděv postoupil na turnaji v Acapulcu coby budoucí světová jednička hladce do semifinále, s ohledem na invazi ruské armády na Ukrajinu ale neměl příliš náladu kariérní milník oslavovat. Na první místo se v pondělním vydání žebříčku ATP posune díky čtvrteční porážce aktuální jedničky Novaka Djokoviče s Jiřím Veselým ve čtvrtfinále v Dubaji, zatím z toho ale má spíše smíšené pocity. „Ve chvílích, jako je tahle, pochopíte, že tenis není zase tak důležitý. Nebylo snadné dneska hrát a jsem rád, že jsem to zvládl a vyhrál. Byl to den jako na horské dráze,“ řekl Medveděv. „Samozřejmě jsem rád, že budu jednička. O tom jsem snil odmala,“ přiznal vítěz loňského US Open a finalista posledních dvou ročníků Australian Open. Momentálně mu ale radost kalí mimotenisové události.
Zahraniční závodníci včetně českých reprezentantů Nikol Kučerové a Daniela Pauluse nenastoupili na protest proti vpádu Ruska na Ukrajinu do kvalifikací na víkendové závody Světového poháru ve skikrosu v Sunny Valley. Dvě kvalifikační jízdy absolvovali pouze domácí lyžaři. Většina skikrosařů odletěla do Ruska v pondělí rovnou po zakončení olympijských her v Pekingu. Na start kvalifikací - jely se dvě po sobě - nenastoupilo 55 z 61 mužů a 19 z 26 žen. Podle informací ČTK se aktuálně všichni zahraniční závodníci snaží zemi opustit.
Podle jeho hlasu byste nikdy nemohli poznat, že zrovna se svým týmem postoupil mezi nejlepší šestnáctku Konferenční ligy. A je to přece pochopitelné. Ještě než odveta s Fenerbahce začala, Tarasu Kačarabovi se bez nadsázky zhroutil svět, jeho rodnou Ukrajinu napadli Rusové. „Je to nejhorší den mého života,“ řekl tiše ukrajinský stoper. Více čtěte ZDE>>>.