Pavel Hartman
Premium
22. března 2020 • 04:40

Magický svět gólmanů: Čech zná fotbal i hokej. Co je důležité a kdy bolí nohy?

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Bořil v ofsajdu? Asi ano, ale žádný záběr není stoprocentní. Nejasná ČK pro Petráka
SESTŘIH: Boston - Toronto 2:3. Pastrňák dal první gól v play off, rozhodl ale Matthews
VŠECHNA VIDEA ZDE

Je globálním symbolem české brankářské školy. Získal čtyři tituly v Premier League, vychytal finále Ligy mistrů a překonal mnoho rekordů. Petr Čech má však ještě jedno plus – soutěžní zápasy odchytal nejen ve fotbalové, ale i v hokejové bráně. Teď nás v obsáhlém rozhovoru pro iSport Premium pozve za kulisy magického světa gólmanů. Jak se odreagovával a na co je důležité myslet při komunikaci s obránci?



Na tréninku Chelsea už sebou nemlátí o zem. Posunul se totiž do sportovního managementu. Ovšem brankářskému řemeslu se věnuje dál. V bráně Guildford Phoenix čelí pukům z hokejek soupeřů ve čtvrté anglické lize. „Moc mě to baví,“ říká Petr Čech .

Dostává větší zabíračku fotbalový, nebo hokejový brankář?
„Z hlediska intenzity tréninkové zátěže je to v obou případech podobné. Tedy pokud máte trenéra, který umí udělat výživný trénink. A v zápasech? Ve fotbale je náročnost v pohybu. U hokejového brankáře platí totéž, ale navíc má na sobě dvanáct kilo výbavy. A pohyb ve výstroji je ztížený - jejím odporem a váhou.“

Nohy tedy bolí víc po hokejovém utkání?
„Určitě. Zásluhou bruslení a toho, že jste pořád v pohybu nahoru dolů. Opakovaně jdete do rozkleku a pak zase rychle nahoru. Je to makačka. Abyste ji zvládli, musíte mít silné nohy. Po hokejovém utkání je člověk fyzicky víc unavený než po fotbalovém. Je to dané i tím, že hokejový gólman je častěji v zápřahu. Má mnohem víc akcí.“

Na jaké straně jsou vyšší nároky na koncentraci?
„Ve fotbale. Není tam tolik práce, zvláště pokud chytáte v silném týmu, který většinu hrací doby na hřišti dominuje. Ale pak přijde klíčový zákrok a vy v něm musíte být úspěšný. Mentální únava je z fotbalové brány větší. V hokeji se kolem brány děje víc věcí a brankář je často v zápřahu. Tím pádem je to snazší na koncentraci.“

Vy jste během vrcholné kariéry kombinoval fotbalový a hokejový trénink. Netluče se to?
„Ne. Je to dobré na fyzickou přípravu a samozřejmě na koordinaci. Při fotbale sice používáte hodně obě ruce společně a chytáte velký míč. Takže manuál chytání je jiný. Ale v kombinaci s hokejem se to doplňuje. Člověk se naučí chytat i menší objekt v podobě puku. Naučí se i fungovat oběma rukama jinak – jedna ruka slouží jako vyrážečka, druhá jako lapačka. V hokeji se chytá pod různými úhly a střela zblízka má obrovskou rychlost. To všechno doplňuje způsob chytání ve fotbale.“

Mohl byste to ještě víc přiblížit na konkrétním příkladu?
„Ve fotbale máte třeba tečovanou střelu a musíte použít bleskově jen jednu ruku. Pokud máte průpravu z hokeje, reagujete lépe. Rychlost reakce se pomocí hokeje automaticky zlepšuje: čelíte menšímu puku, který lítá vyšší rychlostí než míč ve fotbale. Tohle můžete velmi dobře využít, pokud oba sporty kombinujete.“

Brankář musí mít co nejvíc klíčů

Může mít podobné účinky i ochranná maska? Fotbaloví brankáři ji nenosí.
„Abych řekl pravdu, tohle nemá žádný vliv. V hokejové bráně člověk po chvilce zjistí, že ani ty mříže nevnímá. Zato je velmi příjemné, když ze sebe ve fotbalové bráně sundáte ten

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!

Koupit
Vstoupit do diskuse
0

EURO 2024 v Německu

Program EURO 2024 Los EURO 2024 Vstupenky na ME ve fotbale Kvalifikace na EURO 2024

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a Gruzii.

Fotbal dnes * Evropská liga

Články odjinud


Články odjinud