14. října 2021 • 21:00

Pelta u soudu: Máme morální nárok na zproštění viny. Kdo ho zklamal?

Autor: Radek Špryňar, Ondřej Škvor, iSport.cz
Vstoupit do diskuse
11
TOP VIDEA
Pardubice - Plzeň: Tlak do branky nakonec využil ke snížení Poulíček, 1:2
iSport podcast: Prodej Slavie? Stopa vede jinam než do Kataru, ale Číňané zatím zůstávají
VŠECHNA VIDEA ZDE

Dotační kauza spěje po čtyřech a půl letech od vypuknutí ke konečnému verdiktu. U Městského soudu v Praze přednesl velmi očekávanou závěrečnou řeč hlavní aktér celého případu Miroslav Pelta. „Máme morální nárok, abychom byli zproštěni viny,“ prohlásil v poslední větě svého monologu. Bývalému předsedovi Fotbalové asociace České republiky hrozí trest odnětí svobody ve výši devíti let a peněžitá pokuta pětadvacet milionů korun. Předsedkyně senátu Lenka Cihlářová vynese rozsudek na konci listopadu, či zkraje prosince.Čekalo se na to dlouho. Trochu netrpělivě, trochu ze zvědavosti. Až Miroslav Pelta předstoupí se závěrečnou řečí před soudní senát. Kdekdo mohl být poněkud zklamán, protože v nepříliš prostorné síni Městského soudu v Praze zvolil boss Jablonce umírněný přístup k projevu. Velmi netypický. Uhlazený. Bez bonmotů a hlášek, kterými obvykle baví publikum.

Jen na malou chvíli došlo na typickou peltovskou rétorickou smršť. A to v okamžiku, kdy mluvil o svém zatčení. „Vyběhli na mě z transportérů, samopaly na mě mířili. Já nevěděl, jestli to je policie, nebo nějaká mafie, nebo co. Jsem si oddechl, že to je policie. Pak jsem se dozvěděl, že od čtyř od rána byla půlka ulic v Jablonci blokovaná. A to všechno kvůli mně,“ hlásil.

V úterý si vyslechl návrh státního zástupce Ondřeje Trčky na nepodmíněný trest ve výši devíti let a pokutu pětadvacet milionů korun. Obžaloba Peltu viní, že na úkor dalších žadatelů o dotace zajistil fotbalu navýšení státní podpory o 19,8 milionu korun, Česká unie sportu dostala navíc 11,5 milionu korun.

Se svojí někdejší milenkou Simonou Kratochvílovou, v inkriminované době náměstkyní ministryně Kateřiny Valachové, měl údajně nezákonně ovlivnit rozdělení dalších nejméně 454 milionů ze státního rozpočtu, když se domluvili na tom, kterým dalším jednadvaceti konkrétním žadatelům ministerstvo poskytne dotace v programu „Podpora materiálně technické základny sportu“.

Miroslav Pelta u soudu
Miroslav Pelta u soudu

„Stejně jako ostatní obžalovaní zásadně odmítám obžalobu vznesenou vůči mé osobě ve všech bodech. Máme morální nárok, abychom byli zproštěni viny,“ řekl Pelta na úplném konci své závěrečné řeči. V průběhu půlhodinového projevu, během kterého se snažil obhájit a vysvětlit kontext celé kauzy, se obrátil na Trčku. „Rozhodují fakta, a ne sny. Lidi říkají, že Pelta zabil celý sport, fotbal, ale já mám čisté svědomí.“

A také, stejně jako další obžalovaní, se vymezil proti Kateřině Valachové a předsedovi Českého olympijského výboru Jiřímu Kejvalovi. Prý jde o dva lidi, kteří ho od vypuknutí kauzy nejvíce zklamali.

„Mě trápí, že paní Valachová řekla o paní Kratochvílové, že ji moc nezná. To je pro mě při znalosti všech souvislostí… A Jirka Kejval měl jedinou starost, abych mu rychle podepsal, že odstupuju z funkce, a už zapomněl, že jsem mu pomáhal ve světě, aby se dostal do svých funkcí. Ale každý máme své svědomí a s tím nejde nic dělat. Tihle dva lidé mě zklamali nejvíc,“ prohlásil.

Na Valachovou měli pifku i ostatní obžalovaní. Ve čtvrtek přednesla svojí závěrečnou řeč také Simona Kratochvílová, která měla s ministryní údajně poměr, dokonce spolu sdílely jeden byt. Osočila Valachovou z křivé svědecké výpovědi. U soudu prohlásila, že v některých věcech lhala.

„Nevěřím tomu, že to, co uvedla jako svědek – asi v obavách o svou image a existenci – je pravda. Spíš věřím jejím autentickým prohlášením z doby nezatížené policejním vyšetřováním. Vypovídá to o jedné stránce povahy paní Valachové. Když je dobré nebe a žádný mráček, pronáší silné a energické projevy. Když je mráček, ostatní jsou mrchy a přehazuje na ně svou odpovědnost,“ pravil Josef Monsport, obhájce Miroslava Jansty, předsedy České unie sportu.

Ale zpátky k Peltovi. V úvodní části mluvil zeširoka, vracel se do minulosti. Podle svých slov společně s Janstou zachraňovali sport a existenci ČUS. Dále odmítl skutky, které státní zástupce považuje za nezákonné.

„Nechápu obvinění v rozdělení dotací z Programu V. Nevím, kdo na to přišel, na těch 19 milionů korun. S nikým jsem o tom nemluvil, nikomu netelefonoval… Musím říct, že už to zahájení trestního stíhání je zvláštní. Odposlechy byly povoleny 23. 10. 2016. Přitom skutek se stal 9. 2. 2017. Tak mi to časově nehraje,“ kroutil hlavou. Mimochodem, ve středu Peltův obhájce Bronislav Šerák prohlásil, že odposlechy nebyly získané zákonným způsobem.

Čtvrtkem skončily závěrečné řeči všech přímých aktérů rozsáhlé dotační kauzy. Na tahu je předsedkyně senátu Lenka Cihlářová. Vyhlásila dva možné termíny vynesení rozsudku proto, že není jisté, zda se bude moci jedna ze členek senátu listopadového jednání zúčastnit. V případě, kdy by se tedy první jednání konat nemohlo, by soud vyhlásil rozhodnutí až v prosinci.

Cihlářová verdikt vyhlásí 26. listopadu, nebo 16. prosince.

ONLINE PŘENOS - Rozsudek v kauze sportovníc ...
Všechny zprávy Důležité Foto Video Sociální sítě
Miroslav Jansta Miroslav Jansta Miroslav Pelta Miroslav Pelta Simona Kratochvílová Simona Kratochvílová
Obnovit
Zprávy ze dne 26. 11. 2021
10:37
26. 11. 2021
Simona Kratochvílová

Bývalá náměstkyně ministryně školství Simona Kratochvílová se odsuzuje k 6 a půl roku do věznice s ostrahou, zákaz funkce na šest let a k peněžitému trestu dva miliony korun. 

Zprávy ze dne 26. 11. 2021
10:30
26. 11. 2021
Simona Kratochvílová

Soudkyně: Kratochvílová porušila povinnost opatrovat majetek MŠMT. Úmyslně porušila povinnost o ochraně hospodářské soutěže. Vykonávala svoji činnost stylem odporujícím právním předpisům. Kratochvílová vykonávala svou pravomoc v rozporu se zákony.

Online přenos sledujte ZDE

Vstoupit do diskuse
11
Články odjinud


Články odjinud