Peníze od Rogoze? Jen omluva za chybějící občerstvení, hájil se sudí

U plzeňského soudu v pátek pokračovalo kauzy ovlivňování fotbalových zápasů, úplatků a zpronevěry v krajském fotbalovém svazu. Během pátého dne vypovídali bývalí rozhodčí a jeden delegát: Jiří Houdek, Michal Myška a Jiří Kabyl, šlo o zápas druhé ligy Vyšehrad - Sokolov. Sudí Houdek se hájil, že peníze, které dostal od manažera Vyšehradu Romana Rogoze, sloužily jen jako omluva za chybějící občerstvení. Dění u soudu jsme sledovali ONLINE, projděte si podrobnou reportáž.
Zprávy ze dne 12. června 2023
Rogoz říká o Berbrovi, že jeho postavení v rámci fotbalu vedlo všemi směry. „Neznám u něj slabinu, co se týkalo fotbalu.“ Prý spolu neměli žádné soukromé kontakty. Bývalý místopředseda svazu se prý nechtěl nikdy setkávat, vždy jen na půdě svazu. „K rozhodčím měl blíž, ale to jen proto, že vyšel z jejich prostředí,“ vysvětluje Rogoz. S Berbrem prý soukromě pouze řešil nákup dvou aut zhruba v osmiletém období.
Rogoz si na úvod stěžuje na nepřiměřenou medializaci, textové online přenosy a další věci s tím související. „Od roku 2020 toho bylo překrouceno bylo dost a dost, dokonce se objevily zvukové záznamy z výpovědi Berbra,“ říká. „Musím odmítnout existenci zločinecké organizace. Důvody jsou následující: Ve fotbale nejsou žádné skupiny. Všichni se znají navzájem. Ale bojujeme proti sobě a není tam prostor pro vytváření skupin,“ pokračuje.
Rogoz začíná vypovídat. Výpověď má zpracovanou písemně a bude ji číst.
Rogoz nestojí v řečništi, ale sedí na lavici obžalovaných, hned vedle Berbra a jeho státního zástupce. Soudce se ptá Rogoze nejprve na majetkové poměry a zdravotní stav. Rogoz říká, že pracuje jako referent u jedné firmy s příjmem 18 000 korun. Uvádí, že je po mrtvici a má problémy s hybností a motáním hlavy.

„Vypovídat budu, ale nebudu odpovídat na otázky státního zástupce, soudce ani obhájců,“ pronesl na úvod Roman Rogoz.
Soudce Vladimír Žák zahajuje pondělní líčení. Kromě Romana Rogoze a Romana Berbra jsou z obžalovaných přítomni také Jiří Musil, Zdeněk Koval a Miloš Vitner. Všichni tři již vypovídali, a tak mohou zasednout v soudní síni.
Roman Rogoz se právě dostavil do budovy okresního soudu v Plzni, krátce po něm dorazil i Roman Berbr.

Rogoz se měl uvedených trestných činů dopustit tím, že podle obžaloby „v období nejméně od května 2019 do června 2020, na různých místech České republiky, vyvíjel soustavnou činnost s úmyslem získat neoprávněný majetkový či nemajetkový prospěch pomocí narušení regulérnosti a řádného průběhu fotbalových utkání soutěží pořádaných Fotbalovou asociací České republiky.“
Rogoz měl spáchat dvojí nezákonnou činnost. Jednak měl za úplatu ovlivňovat rozhodčí, aby ovlivnili výsledky utkání ve prospěch Slavoje Vyšehrad. Jednak se měl podílet na zpronevěře prostředků Plzeňského Krajského fotbalového svazu.
„Necítím se být vinen. Na dohodu o vině a trestu nepřistupuji. A budu vypovídat,“ prohlásil letos v dubnu při prvním jednacím dni.
Zajímavé ovšem je, že v přípravném řízení vypovídal a ve dvou případech přiznal, že nabídl rozhodčím úplatek. A sice v souvislosti s utkáním druhé ligy Vyšehrad–Líšeň z května 2020 uvedl, že nabídl sudím Cihlářovi, Vlasjukovi a Klupákovi 150 000 korun. Podle obžaloby uznal, že „udělal špatnou věc a nabídl rozhodčím 150 000 Kč, pokud to utkání Vyšehrad zvládne.“
Vyšehrad však nevyhrál, a tak v následujícím utkání proti Chrudimi nabídl trojici Musil, Vitner, Koval 170 000 korun.
Tato přiznání jsou v rozporu s jeho prohlášením o nevině, a tak bude zajímavé sledovat, jak je dnes Roman Rogoz soudci Vladimíru Žákovi vysvětlí. Co prohlásí u soudu, je právně silnější výrok než předchozí výpověď v přípravném řízení. Soudce se však na možný rozpor může ptát a může ho zohlednit ve svém verdiktu. Ovšem uvidíme, zda Rogoz bude odpovídat na otázky soudu či žalobce.
Dobré ráno, soudní jednání v kauze údajné fotbalové korupce, jejíž hlavní postavou je Roman Berbr, pokračuje tento týden u plzeňského soudu třetím pětidenním oknem. Dnes má vypovídat dvojka celého případu Roman Rogoz, někdejší sportovní ředitel Slavoje Vyšehrad. Za podplácení, pomoc ke zpronevěře a účast na organizované zločinecké skupině pro něj obžaloba navrhuje 7 let nepodmíněně a peněžitý trest ve výši 350 000 korun.
Zprávy ze dne 18. května 2023
SOUHRN výpovědi Tomáše Grímma (čtvrtek 18. 5. 2023)
- bývalý sudí přiznal přijetí úplatku od Slavoje Vyšehrad (20 000 za ovlivnění utkání Radotín - Dobrovice, 30 000 za ovlivnění utkání Vyšehrad - Ústí nad Orlicí), který později rozdělil mezi další přítomné sudí z utkání a delegáta
- potvrdil, že obdržel nabídku za ovlivnění stejného zápasu od Záp ve prospěch Ústí. Částku 200 000 odmítl a nahlásil ji tehdejšímu místopředsedovi FAČR Romanu Berbrovi
- potvrdil, že za vystavení faktur na fiktivní seminář rozhodčích a nákup fotbalových pomůcek ve spolupráci s obviněnými Michalem Káníkem a Romanem Berbrem si nechal 50 000
- o Berbrovi prohlásil, že šlo o člověka s obrovským vlivem v českém fotbale, který mohl ovlivňovat nasazování rozhodčích prostřednictvím jejich komise. Pravidelně si s ním telefonoval a řešil zápasy, ale odmítl, že kromě narozeninových darů by mu dával nějaké další pozornosti
- Berbr nazval Grímmovu více jak čtyřhodinovou výpověď „kazetou, která se hodí policii“ a celé čtvrteční líčení zakončil slovy „Pomáhej nám všem pánbůh.“
- Grímm přijal status spolupracujícího obviněného, státní zástupce mu navrhuje 6 měsíců podmínku, pokutu 198 000 korun a zákaz výkonu funkce rozhodčího, asistenta rozhodčího či delegáta v utkáních FAČR v trvání 6 let
- proti tomu se u soudu ohradil Berbr, kterému hrozí 7 let ve věznici s ostrahou, peněžitý trest 6 milionů a zákaz výkonu funkce statutárního orgánu obchodní korporace v trvání 5 let. „Nemohu přijmout variantu, že v procesu má mít osoba s největší početnou trestností také největší výhodu,“ komentoval to na závěr čtvrtečního jednání Berbr
- u soudu krátce vypovídal i Martin Svoboda alias „Chřestýš“, kterému hrozí za podplácení 5měsíční podmínka a pokuta 170 000 korun
- další blok jednání naplánoval soudce Vladimír Žák od 12. června, kdy je v plánu i výslech dalšího obviněného Romana Rogoze