Dva předsedové vypovídali u soudu. S Fouskem FAČR vyhnije, udeřil Berbr

Roman Berbr u soudu v Plzni
Předseda FAČR Petr Fousek
Vedení českého fotbalu v čele s Petrem Fouskem
Valná hromada FAČR: (zleva) Dušan Svoboda, Jan Richter, Petr Fousek, Jiří Šidliák a Michal Valtr
Valná hromada FAČR: Petr Fousek, Jiří Šidliak a Michal Valtr
Ladislav Krejčí přebírá z rukou Petra Fouska trofej pro druhý tým
Na trénink dorazil i Petr Fousek, předseda FAČR
15
Fotogalerie
Vstoupit do diskuse (53)

U soudu se sešli dva předsedové – jeden bývalý, druhý současný. Vypovídali v kauze Romana Berbra. Dostávali podobné otázky, poskytovali obsahově rozdílné odpovědi. Petr Fousek mluvil přísně diplomatickou řečí, až se na něj musel obořit soudce. Martin Malík byl věcný, konkrétní. „Když si FAČR nechá Petra Fouska, vyhnije zevnitř,“ vypálil na závěr jednání Berbr.

Těžko vidět do hlavy Vladimíra Žáka, ale nezdá se, že by čtvrteční výpovědi, byť se svou formou zásadně lišily, měly na průběh řízení nějaký vliv. Soud chtěl pochopit rozdíly v řízení asociace mezi „berbrovskou diktaturou“ a současným demokratičtějším přístupem. Předseda soudního senátu se toho však moc nedozvěděl...

Především v dopolední části, kdy vystoupil Fousek, byla jeho nejčastější otázka: A co si pod tím mám představit? Šéf českého fotbalu totiž odpovídal neurčitě, fádně, bez konkrétností. Hlavou kroutil nejen přítomný Roman Berbr, ale také Žák.

Soudce: „Víte o podezření z ovlivňování zápasů?“

Fousek: „Podezření existovala. Řešila je komise rozhodčích, vedení asociace.“

Soudce: „Můžete uvést konkrétní případ?“

Fousek: „Žádný si nepamatuju.“

Po patnácti minutách, kdy Fousek v odpovědích využíval přísně diplomatický tón a vše podporoval naučenými politickými frázemi, to Žák nevydržel a na svědka se obořil. „Nechci být zlý, ale nejsme na politickém mítinku, nechceme slyšet obecné formulace.“

Fousek přesto z pozice neuhnul. Takhle se vedl další výslech.

Žák: „Jaké jste měl v roce 2017 informace o stížnostech ohledně vedení fotbalu?“

Fousek: „Je potřeba rozdělit stížnosti na oficiální a neoficiální.“

Žák: „Říkáte, že byste to rozdělil. Rozdělte tedy a buďte konkrétní. Čeho se stížnosti týkaly a kdo je vznášel?“

Fousek: „Týkaly se financí, kredibility sportovních výsledků. Teď si nevybavím žádnou konkrétní stížnost.“

Když se Žák ptal na spojitost Berbra s komisí rozhodčích, dostalo se mu další neurčité odpovědi. Stejně tak při dotazech na vliv klubů na tentýž orgán. Snad pouze jednou zvedli všichni v soudní síni obočí. Bylo to ve chvíli, kdy se Michal Sýkora, právní zástupce Berbra, dotazoval na důvody rezignace Radka Příhody z funkce předsedy komise rozhodčích.

Sýkora: „Stěžovaly si na něj kluby?“

Fousek: „V prohlášení si stěžovaly na nedostatek přípravy, nedostatek koncentrace, na komunikaci.“

Sýkora: „Proběhla schůzka vás, pana Příhody a pana Tvrdíka, kde by se řešila budoucnost pana Příhody?“

Fousek dlouho odpovídal oklikou, až ho soudce vyzval k jasné odpovědi. „Ano,“ ucedil. Na publikum to působilo tak, že předseda musel jít s pravdou ven. Jako by měl obavu z důkazů v rukou obžalované strany.

Sýkora se následně doptával, zda se podobné schůzky účastnil Čupr, Brabec, či Šádek. Tedy zástupci dalších silných fotbalových značek v tuzemsku. Fousek pokaždé odpověděl zamítavě.

Je dost možné, že tato zhruba minutová stať ze soudní síně si bude v českém zákulisí postupně žít svým životem…

Fouskův výslech krátce, ovšem bezskrupulózně, zhodnotil Berbr. „Dneska mě to zničilo, nevím, co k tomu mám říct. Z těch jeho obecných formulací jsem šišatej. Takhle: Demokracie byla stejná za mě jako za něj. Já měl 118 hlasů, on jich měl přes 90. Buď si je zajistíte, nebo ne. S kluby se musí jednat, to jinak nejde. Když se s nimi nedohodnete, nebude komise rozhodčích. Řekl aspoň jednu relevantní věc: Kauzu zná z novin. To je všechno.“

Po Fouskovi nastoupil Martin Malík, předseda v letech 2017-21. I on se vyjadřoval ke vztahu k rozhodčím, k odchodu Romana Hrubeše z komise, logicky k Berbrovi. „Věděl jsem, že komise rozhodčích je středobod. Kdybyste ji ustanovil na sílu, tak kdykoli dojde k nespokojenosti ze strany klubů, jako první spílají předsedovi asociace. Bylo tedy minimálně zapotřebí zeptat se na názor významných klubů, tedy v té době Sparty, Slavie a Plzně. Bylo žádoucí, aby nenastala situace, že někdo bude významně spokojený a někdo ne,“ pravil Malík, během jehož vlády byla ustanovena komise pod nechvalně proslulým (ne)vedením Jozefa Chovance.

I k Malíkovi se Berbr vyjádřil. A opět si u toho vzpomněl na Fouska.

„Málokdo ví, že Martin Malík mluví pravdu. Málokdo ví, že Martin Malík byl nejpracovitější předseda. Ale po dnešku každý ví, že když si FAČR nechá Petra Fouska, vyhnije zevnitř. Jsem rád, že jsem podporoval Martina Malíka.“

Soudní líčení pokračuje v pondělí výslechem dalších svědků.

Online přenos - Soud s Berbrem a spol.

Zprávy ze dne 17. dubna 2023

Roman Rogoz
17. dubna 2023 · 10:04

Teď probíhá čtení bodů obžaloby, které se netýkají Berbra, nýbrž dalších obžalovaných. Údajné trestné činy se točí kolem utkání Slavoje Vyšehrad.

 

Státní zástupce vyjmenovává údajné skutky ostatních obžalovaných, v drtivé většině jde o „přečin přijetí úplatku“, v případě oddílu FK Slavoj Vyšehrad pak o „přečin podplacení ve prospěch organizované zločinecké skupiny.“

Tomáš Grímm, Roman Berbr, Michal Káník a Roman Rogoz (postupně zleva) u soudu
Tomáš Grímm, Roman Berbr, Michal Káník a Roman Rogoz (postupně zleva) u soudu
Roman Rogoz
17. dubna 2023 · 09:49

Státní zástupce pokračuje popisem ovlivnění zápasu ČFL mezi Vyšehradem a FK Litoměřicko.

 

Opět se jednalo o přesné delegace na utkání a následnou údajný úplatek. „Po uvedeném utkání předal Rogoz za ovlivnění uvedeného utkání, prostřednictvím Michala Káníka obžalovanému Janochovi přesně nezjištěnou výši finanční hotovosti, který následně předal část finanční hotovosti ve výši 10.000 Kč obžalovanému Grímmovi.“

 

Další údajně ovlivněný zápas podle obžaloby: Obvinění Rogoz, Berbr, Cihlář, Uvíra a FC Slavoj Vyšehrad, utkání Loko Vltavín - Vyšehrad z 29. 5. 2019 ve prospěch hostí.

 

Další: Obvinění Káník, Rogoz, Houdek, Kabyl, Myška a FC Slavoj Vyšehrad společně s Petrem Klupákem (ten však přistoupil na tzv. vyvinění a v tomto procesu není obžalovaný), utkání Vyšehrad–Baník Sokolov ze dne 10. 8. 2019. Káník měl předat Rogozovi 100 000 korun, který neupřesněnou částku nabízel obviněným Houdkovi, Myškovi a Petru Klupákovi, kteří byli nominováni k uvedenému utkání jako rozhodčí.

Roman Rogoz u soudu
Roman Rogoz u soudu

Vstoupit do diskuze (53)

Doporučujeme

Články z jiných titulů