Obvyklí podezřelí ze Zlínska, kteří sehráli prapodivnou remízovou přestřelku s Hlučínem. Neobvyklý vývoj live kurzů během duelu Rosic s Bohunicemi. Dva zápasy z MSFL, které ve středu velmi silně rezonovaly mezi fotbalovou komunitou. A symbolicky přivítaly hned první den ve funkci nového integrity officera FAČR Kamila Javůrka. Muže, který by se podobnými případy měl zabývat.
Javůrek přichází z policejního prostředí, konkrétně se jedná o někdejšího kriminalistu z Národní centrály proti organizovanému zločinu. Vypovídal například v případu Miroslava Pelty, byl zapojen i do vyšetřování okolo kauzy Romana Berbra. Má bohaté zkušenosti z policejního i fotbalového prostředí, což je pro práci integrity officera v evropském kontextu standardní.
Ve funkci Javůrek nahradil Jiřího Hendricha, který se přesouvá v rámci FAČR do jiných struktur. Mění se i dosavadní praxe v českém fotbale. Integrity officer bude podle informací Sportu nově prací na plný úvazek místo toho, aby Javůrek jako jeho předchůdce Hendrich měl na starost ještě další agendu.
Integrity officer nepatří mezi nejznámější pozice ve fotbale, v rámci čištění prostředí jde ale o zcela zásadní funkci. V zásadě mezi jeho pracovní náplň patří jak prevence nekalé činnosti ve fotbale, tak samotné vyšetřování případů možné korupce či match fixingu. Podnět může přijít ze strany hráčů, klubů, rozhodčích, či ze strany Sportradaru, který po celém světě sbírá data o “zachycených” zápasech, tedy utkáních s podezřením na match fixing.
Existuje prostor pro pochybnost, může se jednat o velkou náhodu. Ale středeční duely MSFL mezi Hlučínem se Zlínskem a Rosic s Bohunicemi patří mezi zápasy, které zachytili jako podezřelé i běžní uživatelé či specializované účty na sociálních sítích jako Suspicious Game.
Jedná se o zápasy, kde v průběhu duelu dochází k nepřirozeným vychýlením předpokládaného kurzu. Tedy místo toho, aby třeba live kurz na vstřelení více branek stoupal, najednou začne stagnovat či dokonce klesat. Třeba v důsledku toho, že někdo nabídl kurz či přímo vsadil neobvykle vysoké prostředky na variantu, že v utkání padne v určitou fázi více branek, než je standardní.
Celý fenomén a způsob, jak mohlo docházet nejen v Česku k match fixingu právě v průběhu zápasů, jsme popsali už dříve v našem rozsáhlém tématu Sportu.
Česká republika zároveň patří mezi země nejzasaženější na světě problémem match fixingu, jak vyplývá i z analýzy Sportradaru za rok 2022. Česko bylo za tohle období třetí nejhorší na světě hned za Brazílií a Ruskem. A zdá se, že problém rozhodně nezmizel.
