Valná hromada FAČR odkryla poslední neznámou ve věci Strahova. A sice, kolik Sparta nabízí fotbalové asociaci za možnost postavit a využívat na tamějších pozemcích svůj stadion – v celkové výši za dobu třiceti let a při započtení inflace se jedná o více než 1,7 miliardy korun. Delegáti její nabídku téměř jednomyslně odklepli.
Co to znamená? Že když věci půjdou podle plánu, do deseti let – snad i dříve – vyroste na místě současného Stadionu Evžena Rošického nový stadion pro přibližně 35 000 diváků. Postaví ho na své náklady Sparta za odhadovaných 4,5 miliardy korun. „Chci poděkovat všem delegátkám a delegátům valné hromady za obrovskou podporu a jednoznačné hlasování, kdy nebyl jediný hlas proti naší nabídce. Je to pro nás současně velký závazek odvést kvalitní a profesionální výkon a dotáhnout výstavbu stadionu do konce,“ říká František Čupr, místopředseda Sparty.
To ovšem nejsou jediné peníze, jež Sparty vydá. Dokonce o ně na valné hromadě vůbec nešlo. Řešila se především suma, kterou klub nabízí coby stavební plat fotbalové asociaci každoročně po dobu třiceti let za možnost využít pozemek.
A ta je 32 189 300 korun.
To v konečných počtech znamená následující:
- Vstupní poplatek za exkluzivitu: 95 000 000 korun
- Výše ročního stavebního platu: 32 189 300 korun
- Celkem stavební plat za 30 let: 965 679 000 korun
- Úspora za využití stadionu pro reprezentaci: 150 000 000 korun
Celkem: 1 210 000 000 korun
Ovšem vzhledem k tomu, že nabídka počítá s inflačním navýšením, činí předpokládaná celková částka 1 784 000 000 za oněch třicet let. Po nich přejde i pozemek do vlastnictví Sparty.
Co bude ovšem teď? Bagry ještě dlouho zůstanou v garáži. Dokonce ani nezačnou práce na vizualizaci podoby stadionu. Nejprve totiž musí město Praha a městská část Praha 6 vytvořit urbanistickou studii, která vyřeší celkovou podobu strahovského kopce. Tedy včetně Velkého stadionu nebo studentských kolejí. Předpokládá se, že to zabere až dva roky.
Teprve pak – aby vše ladilo – můžou do práce architekti, ale především úředníci. Na to, aby Sparta získala všechna razítka, má dle veřejné soutěže pět let. A reálně se obává, že to nemusí stihnout. „Těch pět let na stavební povolení je poměrně krátká doba. Byli bychom rádi, kdyby to vyšlo. Chtěli bychom být co nejkratší,“ říká Čupr.
Až po posledním razítku mohou bagry vyjet, a tady jsou naopak na Spartě optimisté. Na stavbu mají pět let, ale věří v rychlejší postup. „Výstavba nebude tak náročná. Když se dostanete ke stavebnímu povolení, tak za dva roky stadion stojí, když ho bude dělat slušná firma,“ domnívá se Čupr.
Takže kdy se prvně kopne do míče? Nejpozději za jedenáct let, tedy v roce 2035.
Zprávy ze dne 30. května 2024
Na závěr valné hromady ještě vystoupil Petr Fousek: „Dodrželi jsme tradici a valná hromada měla osm hodin... Dnešní jednání valné hromady je vítězstvím fotbalu. K některým zásadním usnesením jsme došli po třech letech. Výkonný výbor bere zcela vážně usnesení valné hromady. Ruda Blažek použil v kontextu smlouvy se Sport Investem slovo pachuť. Já slibuji, že to budeme komunikovat více do hnutí. Pak jsou tady témata, která nepatří na valnou hromadu ani do médií. Určité přehrátí jednání budeme také vyhodnocovat v rámci hnutí.“
Valná hromada definitivně skončila. Následuje tisková konference s předsedou a místopředsedy.
POZNÁMKA RADKA ŠPRYŇARA
Diplomat, co nepřekročil svůj stín
Je to pořád dokola. Na valných hromadách dostává Petr Fousek od delegátů céres. Někdy větší, jindy menší. Povětšinou zcela zaslouženě. S prací předsedy panuje v hnutí nespokojenost téměř od jeho zvolení v červnu 2021. Po třech letech došly věci až příliš daleko. Byť delegáti schválili všechny zásadní body valné hromady, kvůli divně utajované smlouvě se Sport Investem byl Fousek i v Olomouci podroben ostré kritice. Sálem duněl rozezlený hlas Jaroslava Tvrdíka. „Nebýt EURO, čelíš dnes odvolání,“ vzkázal předsedovi.
Je evidentní, že rovina je nakloněná a současný šéf českého fotbalu kráčí do kopce. Proti všem. I proti drtivé části výkonného výboru. Proti lidem, kteří dlouho stáli po jeho boku.
V současné napjaté atmosféře, kterou nezmění ani případný úspěch na mistrovství Evropy, není možné, aby za rok – v případě, že rozhodne obhajovat předsednické křeslo – byl znovu zvolen. Český fotbal má před sebou obří úkol. Během následujících dvanácti měsíců musí najít silnou, zkušenou, respektovanou a energickou osobnost, která se postaví do čela největšího spolku v zemi. A povede ji mnohem lépe než diplomat, co nepřekročil svůj stín.
Jak se hlasovalo o Tvrdíkově návrhu:
Česká komora: 99 pro, 2 proti1 4 se zdrželi
Moravská komora: 30 pro, 9 bylo proti, 26 se zdrželo
Tvrdíkův návrh neprošel moravskou komorou, tudíž nebyl schválen. Poté neprošel ani návrh Jana Zicháčka.
Jan Zicháček (Brno okres, Brno venkov) přichází s protinávrhem návrhu Tvrdíkova usnesení. Jde o to, že výsledky analýzy usnesení přednesené Jaroslavem Tvrdíkem, by podle Zicháčka měly být projednány až do příští valné hromady. Nikoliv zhruba do konce prázdnin, jak požaduje Tvrdík.
Petr Fousek v reakci na Tvrdíka: „Některé části návrhu usnesení budou podrobeny proceduře. Chtěl bych vyvrátit, že vnášíme světlo do temnoty. Za prvé: výběrová řízení probíhají. Jak otevřená, tak interní.“
„Směrnici o centrálním nákupu máme a schvaloval ji výkonný výbor i se zástupci profesionální fotbalu. Chtěl bych vyzvat Jardu Tvrdíka, abychom si řekli na společné schůzce, co máme a nemáme. Jistě se rádi poučíme od profesionálních klubů. Nepřivolávejme na fotbal oblaka nejistoty. Stejně tak máme směrnici o nakládání s majetkem, které schválil výkonný výbor.“
„Peníze z NSA, tedy od státu, mají přísné nároky na vyúčtování. Chci říct, že FAČR prošel různým systémem kontrol. Je jich několik za rok, hlavně z NSA. Snažíme se mít věci v pořádku, abychom nemohli být napadnuti. Já nedávám peníze z odměny za angažmá ve dceřiných společnostech asociace na charitu, ale na mládež. Asociaci to nestojí peníze na odvodech na sociálním a zdravotním pojištění. Protože to bylo dopředu odečteno.“