Fotbalové volby ONLINE: Trundův drtivý finiš. Blažek potřebuje Moravu. Co těší Fouska?

Klíčové datum zní: 29. května 2025. Už ve čtvrtek proběhne v Praze volební valná hromada fotbalové asociace a rozhodne o příštím předsedovi největšího sportu i jeho vládě, tedy výkonném výboru. Zvolí je 202 delegátů. O tom, kteří to budou, se rozhodlo na úrovni okresů a krajů, zástupce vybrali i kluby českých a moravských divizí. Kluby tří nejvyšších soutěží mají své zástupce jisté. Všechny novinky sledujeme ONLINE na iSport.cz.
V deset ráno valná hromada českého fotbalu začne, skončí kdovíkdy. Někdy odpoledne vypukne to nejdůležitější – volba předsedy asociace. Stane se jím jeden z trojice Rudolf Blažek, Petr Fousek, David Trunda. Posledně jmenovaný se z původního outsidera postavil přinejmenším na roveň svým soupeřům.
Od té doby, co Jaroslav Tvrdík a Adolf Šádek se svými lidmi nadobro přesunuli své sympatie k Davidu Trundovi, stoupají akcie majitele boleslavského klubu velmi razantně. Ještě přibližně před měsícem činil kurz na jeho vítězství 20:1, nyní se vyhoupl na 2,6:1. Je stejný jako u Rudolfa Blažka, stávající předseda Petr Fousek má nepatrně horší, přesně 2,65:1.
Tak vyrovnané jsou, anebo se mohou zdát, dostihy o pozici prvního muže českého fotbalu.
Oba vyzyvatelé současného šéfa mají mocné spojence včetně kontroverzních osob v pozadí. Za Rudolfem Blažkem stojí Sparta nebo Teplice s miliardářskými majiteli, a také třeba Jablonec. Což je náboj – hojně vypouštěný – do zbraní soupeřů, pochopitelně kvůli majiteli Miroslavu Peltovi. Že střelba ještě zhoustne, je po čerstvém pravomocném odsouzení na pět a půl roku ve věci nezákonného nakládání s dotacemi zřejmé.
Za Davidem Trundou se šikují Slavia a Plzeň, které po odstoupení Tomáše Bárty prominuly svému favoritovi dříve nepřekročitelnou překážku, že je majitelem prvoligového klubu. Spokojily se, že Trunda svou FK Mladou Boleslav uloží do svěřenského fondu. Došlo rovněž ke spojení se skupinou Tomáše Pešíra, silného kandidáta na českého místopředsedu, a tím k zásadní zákulisní přeměně sil. To proto, že se spojily kontroverzní síly Martina Chřestýše Svobody, Šádkovy pravé ruky, a Jana Hořejšího, etickou komisí potrestaného funkcionáře. Spolupráce má být natolik zdárná, že se hovoří o Trundově jasném triumfu v české komoře.
Tady se každopádně zrodil onen obrat, který ještě víc napnul vztahy mezi Slavií a Spartou. Před čtyřmi roky při stejné příležitosti zněl titulek ve Sportu takto: „Volby, Slavia proti Spartě“. Červenobílí šli s Petrem Fouskem, rudí s Karlem Poborským, víc kandidátů nebylo. Teď by titulek mohl být svým způsobem stejný. Navzdory různým houpačkám a snad i snaze jít jako liga v jednom šiku se cesty obou S opět rozešly, dokonce ještě výrazněji.
Svár ještě přiživil čerstvě uniklý dokument, který dokládá živou a v jistých ohledech spornou komunikaci mezi Jaroslavem Tvrdíkem a Romanem Berbrem se sezony 2019/20.
To může vyhovovat Petru Fouskovi, podle přísloví o dvou, co se perou. V jeho prospěch může mluvit volební klíč. Připomeňme, že ani po úpravě stanov zcela nezmizela dvoukomorovost volby. Z prvního kola – pokud z něj nevzejde rovnou vítěz – totiž postupují do druhého nejlepší z české komory a nejlepší z moravské komory valné hromady. Čistě teoreticky se tak může stát, že kandidát, který získal s přehledem nejvíce hlasů, ale těsně skončil druhý v každé z komor, vypadne jako první.
Pak ve druhém kole nastane přetahovaná o jeho „ztracené“ hlasy. Mimochodem, může jich být až sto. Takto krajní situace sice nenastane, ale i tak dost možná půjde o rozhodující sílu. No a tady se vracíme ke smějícímu se Fouskovi a také k téměř otevřené válce na trase Slavia–Sparta.
Fousek téměř jistě nevyhraje v Čechách. Klíčové pro něj bude (a pro Blažka pochopitelně rovněž), aby ovládl Moravu a postoupil do druhého kola. Pak nastane boj o propadlé hlasy, ať už budou Blažkovy (to spíš), nebo Trundovy. A současný předseda využije toho, co ze svého pohled takticky velice správně opakoval ve všech debatách a rozhovorech. Že není spojený s žádným klubem, že je kandidátem všech.
Je docela lehké si představit, že než ve druhém kole volit Blažka/Trundu, tak poražený tábor raději odevzdá své propadlé hlasy Fouskovi. Když ne my, tak ani oni…
Bylo by to docela paradoxní završení čtyřletky naplněné kritikou práce současného předsedy.
Zprávy ze dne 6. března 2025
Výsledky volební valné hromady Plzeňského krajského fotbalového svazu:
Předseda: Martin Drobný (64 hlasů, 4 se zdrželi)
Členové výkonného výboru: Zdeněk Bárta - 31 hlasů, Milan Froněk - 29 hlasů, Vladimír Pastyřík - 26 hlasů, Jiří Valenčat - 24 hlasů, Viktor Paták - 26 hlasů, Vladimír Pitlík - 25 hlasů, Adam Popelka - 20 hlasů, Štěpán Havránek - 34 hlasů
Čtvrteční volební valná hromada do vedení Plzeňského krajského fotbalového svazu, která začala v 18 hodin, přinesla velký šok. Volební komise nepřipustila ke kandidatuře na předsedu bývalého hejtmana Plzeňského kraje Rudolfa Špotáka, zároveň předsedu řídící komise rozhodčích pro Čechy. Špoták si špatně podal kandidaturu – dodal nominaci pouze jednoho okresního svazu, potřebné jsou přitom alespoň dvě. Jediným kandidátem na předsedu zůstal obhájce mandátu Martin Drobný, Špoták zůstal mezi kandidáty do výkonného výboru. Drobný se v následném hlasování stal bez problémů zvoleným předsedou. Dostal 64 hlasů, čtyři se zdrželi. Špoták zůstal mezi kandidáty do výkonného výboru, kde neuspěl s pouhými čtyřmi hlasy.
V Plzni tři hodiny před zápasem Viktorie s Laziem začala volební valná hromada Plzeňského krajského fotbalového svazu. Na v pořadí osmou přijel předseda FAČR Petr Fousek. „V českém fotbale proudí řada dezinformací, někdy jsou to až neuvěřitelné nesmysly. Když někdo bude mít nějakou nejasnost, ať se obrátí na nás, na mě, kolegy z výkonného výboru, na sekretáře. Jsme tady rádi, přijedeme kdykoliv znovu.“

Zprávy ze dne 5. března 2025
Předsedou Ústeckého krajského fotbalového svazu se stal Martin Hrdlička. Protikandidáta neměl, získal plný počet 67 hlasů. Co je zajímavější, do výkonného výboru se nedostal Zdeněk Vaňkát, bývalý sudí, který před třemi týdny zvítězil v předsednickém boji na OFS Chomutov. Do výboru se naopak dostal Rudolf Řepka. Valné hromady se účastnil Petr Fousek a generální sekretář FAČR Martin Procházka.
Zprávy ze dne 4. března 2025
V Libereckém kraji se stal opět předsedou Miroslav Pelta. Ze 40 možných hlasů jich získal 38, dva se zdrželi. Koho budu volit za šéfa FAČR? „Vystoupil jsem s tím, že budu chtít, abychom jako kraj byli jednotní. Na podpoře mezi kandidáty se ještě dohodneme,“ říká. V tuto chvíli je pravděpodobné, že by jeho hlas dostal Rudolf Blažek, protože Pelta je „v koalici“ se Spartou, která Blažka podporuje. Zajímavost? Mezi čtyři členy výkonného výboru se ze šesti uchazečů nedostal Jan Nezmar. V prvním kole měl na čtvrtém místě jedenáct z dvaceti hlasů, stejně jako Jiří Šturma. Ve druhém kole pak Nezmar podlehl 9 ku 11.

Zprávy ze dne 3. března 2025
V úterý se volí v Libereckém kraji. Jediným kandidátem je dosavadní předseda Miroslav Pelta, do výboru nově kandiduje Jan Nezmar.
Předsedou KFS Vysočina zůstává Radek Zima. Kandidoval jako jediný a získal všech 50 hlasů. Odpověď, komu dá svůj hlas ve volbě předsedy FAČR, nevybočuje z posledních odpovědí. „Je to předčasné. Se všemi kandidáty se potkáme a poslechneme si jejich program,“ říká. Sám ještě neumí říct, zda bude opět kandidovat na člena VV za Moravu. „Vůbec o tom teď nepřemýšlím. Uvidíme, co bude dál.“ Zajímavost: ve výkonném výboru KFS Vysočina se po dvaadvaceti letech objevila žena, a to Dita Pohnětalová.
Zprávy ze dne 28. února 2025
Karlovarský předsedaTomáš Provazník si ještě počká, co který z kandidátů na předsedu FAČR nabídne. „Zcela upřímně nejsem rozhodnutý. Čitelný je pro mě jedině Petr Fousek, u něj vím, kdo je, co dělá. Od ostatních potřebuju znát cíle a program.“
V Karlovarském kraji se předseda nemění. Pozici obhájil Tomáš Provazník. Získal 17 hlasů, Stanislav Štípek 11. Třetí kandidát Petr Kodalík ani jediný, byl alespoň zvolen do revizní komise. Šlo tedy o klidnější volbu než před čtyřmi lety, kdy mezi Provazníkem a bývalým sudím Václavem Krondlem nakonec rozhodoval hod kostkou. Ve výkonném výboru znovu Slavomír Kozel, předseda OFS Cheb a silný zákulisní hráč.
Zprávy ze dne 27. února 2025
Petr Čech o volbách předsedy FAČR:
„Už jsme se o tomhle bavili nedávno. Žiju v zahraničí, mé zapojení v dennodenním režimu v Česku je teď nemožné. Nebylo by správné dělat nějaké kompromisy, být někde jen jednou za čas. Na tomhle se nic nezměnilo. Jako všichni ostatní budu sledovat, jak dopadne volba předsedy FAČR. Já v tom momentálně nejsem žádným způsobem zainteresovaný, nechci se k tomu blíž vyjadřovat. Opět říkám - je to dané tím, že žiju v zahraničí.“
Co teď legendární gólman dělá a co plánuje do budoucna? Celý rozhovor čtěte ZDE>>>

V Libereckém kraji bude pozici předsedy obhajovat šéf Jablonce Miroslav Pelta, je jediným kandidátem. Na valné hromadě, která proběhne v úterý 4. března v Liberci, se do devítičlenného výboru hlásí za kluby také generální ředitel Slovanu Jan Nezmar, který ve stávajícím vedení KFS nefiguruje.
Zprávy ze dne 24. února 2025
Pozici předsedy Krajského fotbalového svazu Hradec Králové obhájil Václav Andrejs. Současný člen výkonného výboru FAČR zatím nemá jasno, komu v květnu odevzdá hlas na valné hromadě. „Na to je brzo, ještě jsem se nestihl seznámit se všemi kandidáty, respektive jsem s nimi osobně nemluvil. Na kraji si k tomu sedneme. Jelikož mám dlouholeté zkušenosti, tak vím, že se bude rozhodovat až těsně před volbami,“ sdělil redakci Sportu.
Ve čtvrtek se volí v Karlovarském kraji – a poprvé v krajských volbách se o místo předsedy uchází více kandidátů. Dosavadní předseda Tomáš Provazník, stávající člen výkonného výboru Stanislav Štípek a Petr Kodalík. Do výkonného výboru opět kandiduje také Slavomír Kozel, předseda OFS Cheb a silný zákulisní hráč.
Zprávy ze dne 23. února 2025
Staronovým předsedou KFS Hradec Králové je Václav Andrejs, též člen výkonného výboru FAČR. Obhajoba proběhla bezproblémově, jelikož kandidoval sám. Získal padesát z padesáti hlasů. Valné hromady se zúčastnili svazový šéf Petr Fousek a generální sekretář Martin Procházka.
Klatovský Karel Kalivoda zatím neví, kdo získá jeho hlas na valné hromadě FAČR. „Sedneme si, řekneme si, co kdo o kom víme,“ vysvětluje. Jeho okres však už tuší, koho patrně podpoří při volbě do čela Plzeňského KFS. „Nominaci jsme dali Martinu Drobnému, takže je možné, že ho podpoříme i při volbě. Ale i o tom se ještě pobavíme, protože ještě není jisté, kdo všechno bude kandidovat.“
Drobného konkurentem bude přinejmenším Rudolf Špoták, za nímž stojí Adolf Šádek.
Poslední výsledek okresních voleb: novým předsedou v Klatovech se stává Karel Kalivoda. Dosavadní místopředseda okresu neměl protikandidáta.
Zprávy ze dne 20. února 2025
Jaroslav Tvrdík na svém účtu X napsal pět bodů, které znovu reagují na čerstvý konflikt mezi jeho Slavií, potažmo Plzní a Baníkem na jedné straně, a Spartou na druhé. Zatímco první strana si přeje jako předsedu Tomáše Bártu a za místopředsedu Adolfa Šádka, druhá vidí předsedou Rudolfa Blažka a k němu Františka Čupra. Tvrdík nyní vyzývá k dohodě. A pokud ne, ať prý není ve výkonném výboru ze silné ligové čtyřky nikdo. Toto je jeho čerstvé vyjádření:
K volbám FAČR podruhé. Rád bych, aby pozice Slavie byla veřejná, transparentní a jasná.
- Slavia neměla, na rozdíl od svých hlavních soupeřů, člena výkonného výboru FAČR posledních 20 let. Po této dlouhé době se budeme ucházet o nominaci za kluby LFA na pozici jednoho řadového člena výkonného výboru FAČR. Jednoho ze třinácti.
- Jsme přesvědčeni o tom, že členy výkonného výboru FAČR za profesionální fotbal mají být i představitelé největších a nejúspěšnějších českých klubů – Sparty Praha, Viktorky Plzeň a Baníku Ostrava. Existuje řada možností, jak tohoto cíle při spolupráci s partnery z výkonnostního fotbalu dosáhnout.
- Jsme přesvědčeni o tom, že do výkonného výboru FAČR nekandidujeme za naše jednotlivé kluby, ale jako reprezentanti sdružení 32 ligových klubů LFA. K nim máme odpovědnost a povinnost prosazovat nikoliv individuální klubové, ale společné zájmy. Měli bychom proto všichni postupovat ve shodě a usilovat o pozitivní reformy FAČR tak, jako jsme je společně a mimořádně úspěšně zvládli v českém profesionálním fotbalu.
- Jestliže toho nejsme schopni, neměl by LFA ve výkonném výboru FAČR reprezentovat ani jeden klub z velké čtyřky. Za sebe říkám, že jsem s touto variantou zcela srozuměn. Liga má dalších 28 profesionálních klubů se schopnými manažery v jejich čele. Jestliže by jediné, co našim partnerům z výkonnostního fotbalu chceme ve VV FAČR nabídnout, byly spory, animozity a války o majetek nebo Komisi rozhodčích, tak tam prostě nepatříme. Přál bych si dohodu všech čtyř našich klubů, a to buď na společném působení a v rovné pozici, nebo na tom, že ani jeden velký klub LFA ve VV FAČR reprezentovat nebude. Chápu, že to může našim kolegům připadat nepředstavitelné po letech nepřetržitě strávených ve VV FAČR, ale je potřeba mít pokoru a respekt ke svým dalším kolegům z LFA. Neexistuje žádné zvykové právo nebo právo nejsilnějšího. Tuto práci zvládnou stejně dobře nebo ještě lépe než my. Jsme připraveni kdykoliv zasednout k jednacímu stolu a dohodnout se na jedné z těchto alternativ.
- Dohoda je naším bytostným přáním a je v zájmu celého fotbalu. Zájmem fotbalu však je i to, aby časy, kdy jeden klub nebo jedna spřízněná skupina ovládala celý fotbal, se již nikdy nevrátily. A jsme připraveni udělat všechno proto, aby se to již nikdy nestalo! Fotbalu se daří. Máme všichni odpovědnost k více než 300 000 členům FAČR a k milionům našich fanoušků. Potřebujeme společně bojovat o více peněz, více hřišť a lepší infrastrukturu, o růst počtu mladých fotbalistů a za sportovní úspěchy našich týmů. Za růst popularity našeho sportu a počtu spokojených fanoušků. Nikoliv mezi sebou.

Pozici předsedy ve Zlínském kraji obhájil František Hubáček. Kandidoval jako jediný a získal sto procent hlasů. „Byli jsme rádi, že jsme to personálně celé poskládali. Zájem je čím dál menší. Revizní komisi i tak chybí jeden člen,“ říká funkcionář. Koho bude volit jako předsedu asociace, zatím neví. „Do května času dost. Určitě si rádi vyslechneme, co nám nabídnou kandidáti.“ Hubáček komentoval také konflikt na trase Sparta versus Slavia, Plzeň ohledně obsazení pozic v příštím výkonném výboru. „To jsou jejich zájmy. Cítím, že to není až tak horké. Je to taková přestřelka. Nakonec se budou muset domluvit. A když ne, smát se bude někdo třetí.“
Zprávy ze dne 19. února 2025
Opožděný ohlas staronového předsedy Ondřeje Šišmy z OFS Vyškov. „Koho budeme volit, zatím netuším. Ještě jsme neměli první zasedání výkonného výboru. Čekáme také na představení kandidátů, jejich program a poté budeme řešit vhodného kandidáta v rámci setkání celé Moravy. Jednota je v tomto případě důležitá. Neříkám, že jsme se současným vedením spokojeni, ale rozhodně není pravda, že by neudělali něco pro okresy. Naopak. Dostali jsme dvojnásobek dotace a můžeme tím více jezdit na mládežnické akce. A toto navýšení dostali všichni, takže kdo tvrdí opak, tak nemluví pravdu.“
Staronovým předsedou Jihomoravského krajského fotbalového svazu byl zvolen Vladimír Kristýn, byl jediným kandidátem a získal všech 66 možných hlasů. Kristýn je rovněž předsedou OFS v Blansku, od jeho okresní výhry před více než měsícem se na jeho názoru ohledně příštího předsedy nic nezměnilo. „Čekám na představení kandidátů.“ Funkcionář zároveň působí ve velkém výkonném výboru jako člen za Moravu. Bude znovu kandidovat? „Zatím své rozhodnutí zvažuji,“ říká.
Hlas staronového předsedy OFS Olomouc Jakuba Beneše. „Za OFS Olomouc rozhodnuto nemáme, očekáváme postupné představení kandidátů, jejich vizi a plán rozvoje fotbalu v České republice.“
Zbývají poslední, 76. okresní volby. V sobotu se bude volit v Klatovech.
Novým předsedou na okrese Praha-východ byl zvolen Vladimír Bláha, neměl protikandidáta. „Nemyslím, že bychom volili současné vedení. Nepociťujeme, že by k nám projevovalo náklonnost. Já osobně se prozatím kloním k osobě Rudolfa Blažka, ale určitě to probereme s kolegy. Z té volby chceme také něco mít. Neměli jsme tu a nemáme Fevoluci, ani ji nepotřebujeme. Dělali jsme to snad dobře a věřím, že budeme dělat i nadále.“
Zprávy ze dne 18. února 2025
Fotbal poznal zblízka jako špičkový hráč a poté dlouholetý klubový funkcionář. Nyní se vydává Zdeněk Grygera (44) na „politickou“ kariéru. Po dlouhém váhání se rozhodl podat kandidaturu na místopředsedu FAČR. Podle redakčních informací se o něm dokonce uvažovalo jako o budoucím předsedovi. „Je to pravda, bylo to ve hře,“ přiznal pro deník Sport a web iSport.cz. současný viceprezident druholigového Zlína. Více čtěte ZDE>>>

Proč ta dnešní přestřelka? Je to boj o to, aby ani jedna strana neměla navrch. Aby panovala rovnováha. S tím souvisí, že ke klidu mezi „velkými kluky“ je zapotřebí, aby se do výkonného výboru dostali zástupci všech čtyř mocných klubů, tedy Slavie, Sparty, Plzně a Baníku.