Panenku učil trestňáky, nemá ledvinu. Legenda k němu vzhlížela a pomoc mu vrací

Video placeholder
Panenka je oporou svému příteli. Společně propagují Světový den ledvin
Bývalý fotbalista Antonín Panenka propaguje Světový den ledvin a je oporou svému příteli Františku Knebortovi, kterému ledvina chybí
Bývalý fotbalista Antonín Panenka propaguje Světový den ledvin
Bývalý fotbalista Antonín Panenka propaguje Světový den ledvin
Antonín Panenka propaguje Světový den ledvin
4
Fotogalerie
Fotbal
Začít diskusi (0)

Kdysi rozdávali radost na fotbalovém hřišti, teď bojují za ještě důležitější věc. Slavný fotbalista Antonín Panenka je oporou svému někdejšímu spoluhráči Františku Knebortovi, který nemá jednu ledvinu a třikrát týdně musí na dialýzu. Spolu propagují čtvrteční Světový den ledvin, při němž se mohou lidé v nefrologických ambulancích nechat zdarma vyšetřit.

Knebort vtrhl do ligy v sedmnácti už v první polovině šedesátých let. Na začátku sedmdesátek se při svém druhém působení v Ďolíčku potkal s Panenkou a chodila celá Praha. Panenka tenkrát v Bohemians teprve začínal, zato Knebort už byl osvědčeným jménem.

„Já jsem o čtyři roky mladší než František, tak jsem na něj vzhlížel jako dorostenec jako na člověka, který hraje ligový fotbal, s velkým odivem. To jsem netušil, že si s ním zahraju v mužstvu Bohemians,“ líčí Panenka. „Byla velká škola vedle takového kopáče hrát, hodně jsem se od něj odkoukal a naučil.“

Panenka, Knebort a František Jílek tehdy utvořili památnou zálohu, jejíž kousky přitahovaly fanoušky i na tehdejší druhou ligu. Pozdější slavný exekutor trestných kopů se k nim přes Kneborta nedostával.

Knebort prošel slavnou érou Dukly, má stříbro z OH

„To nesměl, to až později, někdy, když byl hodnej, tak jsem ho pustil. To Tonda ví,“ směje se Knebort.

Panenka na tu dobu dodnes rád vzpomíná.

„Byl jsem rád a šťastný, že jsem s ním tři roky působil. Mohl jsem vidět, jak se chová na hřišti, jak se chová na tréninku. Byl to pro mě dobrý příklad,“ řekl Panenka. „Trestňáky jsem v té době ani nekopal. Já jsem tam přišel v devatenácti, člověk musel poslouchat, vykat hráčům, ani jsem se neodvážil se k tomu hrnout.“

Knebort tenkrát končil parádní kariéru, v níž prošel i slavnou érou Dukly, zahrál si s ní na turnaji v Americe a v roce 1964 získal stříbrnou olympijskou medaili na Hrách v Tokiu. Tehdy nastoupil v jediném zápase, když přispěl k senzačnímu vítězství 1:0 nad Brazílií. Z Panenky se pak stal autor slavného bělehradského dloubáku a jeden z nejlepších hráčů československé historie.

Teď je znovu propojil Knebortův zdravotní stav. Jedenaosmdesátiletý muž má jen jednu ledvinu a třikrát týdně na dialýzu. Oba slavní fotbalisté se stali ambasadory Světového dne ledvin, během něhož si lidé během čtvrtka 13. března mohou zdarma a bez objednání nechat vyšetřit ledviny.

„Trvá to maximálně deset, patnáct minut. S pacientem vyplníme dotazník, stanovíme jeho rizikovost, z kapičky krve mu změříme hladinu krevního cukru a ve vzorku moči se mrkneme na přítomnost bílkovin,“ vysvětluje Satu Pešičková, primářka dialýzy B. Braun v Ohradní ulici v Praze.

Panenka šel příkladem a vyšetření sám absolvoval.

„Čůrám normálně. Otoky zatím nemám, kromě toho, když si udělám krevní výron při fotbale,“ usmíval se během krátké procedury.

Jako předseda Nadace fotbalových internacionálů bude vyšetření doporučovat i dalším bývalým fotbalistům.

„Máme kolem sto deseti hráčů většinou staršího věku. Tam je moje povinnost na to upozornit a doporučit, že by si vyšetření měli nechat udělat,“ ujišťuje Panenka.

Začít diskuzi

Doporučujeme

Načíst další články

Články z jiných titulů