Severský úprk z KHL. Legionáře jsme živili až příliš dobře, říká kouč Soči
Z Kontinentální hokejové ligy odcházejí kvůli ruské invazi na Ukrajinu po startu play off další zahraniční hráči. V Ufě skončili po útočníkovi Markusi Granlundovi další tři Finové a také dánský obránce Philip Larsen. Za Magnitogorsk už nebude chytat Juho Olkinuora, Novosibirsku dal sbohem další gólman zlatého olympijského týmu z Pekingu Harri Säteri a také finský obránce Jyrki Jokipakka.
Další olympijský vítěz Granlund opustil Ufu už před středečním vstupem týmu do bojů o Gagarinův pohár. Larsen s brankářem Juhou Metsolou a dalšími úřadujícími olympijskými šampiony útočníky Sakarim Manninenem a Teemu Hartikainenem se rozhodli odejít po úvodním čtvrtfinálovém utkání s Novosibirskem (2:1).
„Tohle je asi nejtěžší den v mém životě. Měl jsem dvě možnosti: jít domů za rodinou nebo zůstat tady a hrát dál. Rozhodl jsem se vrátit domů. Nerad bych dlouze rozebíral důvody, ale chtěl bych poděkovat všem v Ufě, těm, kteří mě po celá ta léta podporovali. Doufám, že se situace ve světě zlepší a zase se uvidíme. Bojujte dál o Gagarinův pohár. Budu vám fandit,“ vzkázal na sociální síti Hartikainen.
„Od začátku událostí na Ukrajině jsme se s legionáři a trenéry několikrát sešli. Zaručili jsme jim úplnou bezpečnost na území země na státní úrovni. Byl to poměrně upřímný rozhovor. Hlavně jsme hokejisty žádali, aby nedělali unáhlená rozhodnutí, kterých budou časem litovat. Legionáři jsou pod obrovským tlakem,“ uvedl generální ředitel Ufy Rinat Baširov podle webu championat.com. „Bohužel legionáři se společně rozhodli odejít. Samozřejmě nás to mrzí. Rozhodně se nedá říct, že utekli. Do poslední chvíle jsme doufali, že je přesvědčíme, aby zůstali,“ dodal.
Trenér Soči chce víc sázet na ruskou mládež
Méně smířlivý byl k odchodům zahraničních hráčů trenér Soči Andrej Nazarov, jehož tým se do play off nedostal. „Není žádným tajemstvím, že posledních deset let jsme všechny legionáře až příliš dobře živili. Podle mě je třeba vyvodit závěry a více se zabývat ruskou mládeží,“ uvedl.
Rusko se snaží opustit i další zahraniční hokejisté, ale finský gólman Nižněkamsku Frans Tuohimaa uvedl, že to není tak snadné. Kluby je nechtějí pustit a čeští hráči podle něj dokonce čelí výhrůžkám.
„Mezi národnostmi jsou rozdíly. Češi jsou pod větším tlakem a jsou na tom hůř. Vyhrožují jim,“ řekl serveru listu Ilta-Sanomat zlatý olympijský medailista z Pekingu, který působí v klubu s obránci Lukášem Klokem a Ronaldem Knotem. „Jsem tu zaseknutý a bezbranný. Necítím se tu v nebezpečí, ale chci odejít kvůli přesvědčení a z etických důvodů. Nemám dobrý pocit z toho, že tu jsem,“ uvedl třicetiletý Tuohimaa.
Do play off KHL mělo zasáhnout 16 finských hokejistů. Do vyřazovací části se dostalo i pět týmů, které mají na soupiskách celkem osm českých hráčů.
Už před startem play off odešel z Ufy kanadský rodák reprezentující Bělorusko Geoff Platt a Novosibirsk opustil americký útočník Nick Shore.

Zprávy ze dne 1. března 2022
Ruský miliardář Ališer Usmanov se vzdal do odvolání výkonu funkce předsedy Mezinárodní šermířské federace FIE. Osmašedesátiletý blízký přítel Vladimira Putina, jenž od pondělka figuruje na sankčním seznamu Evropské unie, to oznámil v prohlášení na webu FIE.
Ruští a běloruští atleti byli vyloučeni ze všech vrcholných světových akcí včetně letošního MS v hale i venku. Oznámila to Světová atletika.
„Bylo nemyslitelné, aby takovýhle člověk byl čestný prezident IJF. Jednoznačně jde proti filozofii juda,“ říká Pavel Volek o Vladimirovi Putinovi. Předsedovi českého svazu se vrací vzpomínky na Bosnu a čerstvé hroby... Více čtěte zde >>>

Rusko kvůli vojenskému útoku na Ukrajinu přišlo i o pořadatelství letošního mistrovství světa volejbalistů. Ještě minulý týden přitom Mezinárodní volejbalová federace (FIVB) trvala na tom, že navzdory invazi se turnaj odehraje podle plánu. Proti tomuto rozhodnutí vystoupil český svaz i samotní hráči. Po nátlaku nakonec došlo k zpřísnění jejího postoje. Volejbal tak učinil jako jeden z posledních sportů. V čele hráčské iniciativy byl Čech. Více čtěte ZDE>>>
Norsko zakázalo ruským a běloruským běžcům a běžkyním na lyžích start v závodech Světového poháru, které se tento týden uskuteční v Drammenu a Holmenkollenu. Důvodem je vojenský útok na Ukrajinu. „Dnes jsme informovali Mezinárodní lyžařskou federaci (FIS), že bez ohledu na její postoj se v Norsku bude závodit bez Rusů a Bělorusů,“ citovala agentura Reuters prohlášení norského lyžařského svazu.
Důrazně proti válce se vyslovila i ruská tenistka a olympijská vítězka Anastasija Pavljučenkovová.
Poslední významný sport, který se proti Rusku jednoznačně nepostavil, už mění názor. Rusko kvůli vojenskému útoku na Ukrajinu nakonec přišlo i o pořadatelství mistrovství světa ve volejbalu. Náhradní dějiště teprve vybere. Šampionát se měl v Rusku uskutečnit od 26. srpna do 11. září. Ještě minulý týden v pátek FIVB trvala na tom, že navzdory invazi se turnaj, kam se český tým nekvalifikoval, odehraje podle plánu.
Ruský prezident Vladimir Putin kvůli vojenskému útoku na Ukrajinu přišel o čestný černý pásek v taekwondu. O odebrání nejvyššího možného ocenění na svém webu informovalo vedení světové federace. „Brutální útok na životy nevinných lidí na Ukrajině zásadně odsuzujeme. Je to proti našemu heslu 'mír je víc než vítězství' a také proti hodnotám respektu a tolerance,“ uvedla organizace v prohlášení.
Mezinárodní bruslařská unie kvůli vojenskému útoku na Ukrajinu do odvolání vyloučila ruské a běloruské reprezentanty z mezinárodních soutěží.