Jeřábek o dění v KHL: Hodně stresová sezona. Všichni od nás dali ruce pryč
Psychicky náročný závěr sezony má za sebou hokejový obránce Jakub Jeřábek, který působil v Kontinentální lize ve Spartaku Moskva. Po ruské invazi na Ukrajinu klub neopustil a sezonu dohrál. Momentálně si však nedovede představit, že by v KHL i nadále působil. Smlouva se Spartakem mu ale skončila, takže má rozhodování o své budoucnosti jednodušší.
„Jak náročná sezona to byla? Myslím, že se stalo asi všechno, co se stát mohlo. Bylo to hodně stresové,“ řekl Jeřábek novinářům po dnešním tréninku národního týmu. „Fyzicky bych asi řekl, že to asi náročné nebylo. Některé sezony byly mnohem náročnější, ale spíše na hlavu,“ přiznal třicetiletý bek.
Po vojenském útoku Ruska na sousední Ukrajinu řada zahraničních hráčů z KHL odešla, Jeřábek ale Spartak stejně jako jeho spoluhráči z Finska a Švédska neopustili. „Bylo to ve hře od prvního dne, proto jsme byli v kontaktu každý den a říkali jsme, že uvidíme podle situace, co se bude dít. Jestli uděláme rozhodnutí, že ho uděláme všichni společně,“ řekl Jeřábek.
Situaci, v jaké v Rusku byl, ale moc rozebírat nechtěl. „Myslím, že kluci už toho napsali dost a není třeba se více vyjadřovat. Jediné, co řeknu, že od nás dali všichni ruce pryč,“ podotkl Jeřábek a poukázal na skutečnost, že Mezinárodní hokejová federace do dnešního dne neumožnila hráčům s platnou smlouvou soutěž opustit.
Jednání jsou na mrtvém bodě
Jeřábkovi skončila smlouva po sezoně, za což je rád. „Smlouvu nemám, skončila mi a dá se říct i kvůli tomu. S klukama jsme říkali, že jsme i rádi, že jsme takové rozhodnutí udělali a v klidu jsme se rozešli. Šlo hlavně o to, že furt byla možnost, jak se dostat domů. O to nám šlo v první řadě,“ uvedl plzeňský odchovanec.
Další budoucnost bude řešit až po mistrovství světa. „Jednání jsou teď všude na mrtvém bodě, každý čeká, co bude. Jestli si dovedu představit, že bych pokračoval v KHL? Momentálně ne,“ přiznal.
Jeřábek se nyní plně soustředí na národní tým, k němuž se opětovně připojil po nemoci. „Jsem rád, že můžu být s klukama, s novými trenéry, kteří mě oslovili. Vždy, když jsem zdravý, tak jsem na nároďák rád jezdil,“ uvedl účastník dvou světových šampionátů a letošních olympijských her v Pekingu.
Zkušený bek v reprezentaci poprvé spolupracuje s finským trenérem Karim Jalonenem, který ji převzal po nevydařené olympiádě místo odvolaného Filipa Pešána. Se zahraničním koučem Jeřábek problémem nemá. „Na nároďáku to trošku změna je, ale v klubech už jsem zahraniční trenéry měl. Švédy, Rusy, Kanaďany. Jde jen o zvyk, není v tom žádný problém,“ řekl Jeřábek
Momentálně se už těší, až si zahraje proti Slovensku. „Zatím jsem toho moc ani neodtrénoval, takže se těším. Člověk se snaží nebláznit a postupem času se do toho dostat,“ pousmál se Jeřábek. Náročné cestování mu nevadí. První zápas se hraje až ve Spišské Nové Vsi. „Spíše bych se na to díval pozitivně. Je to spousta času spolu na cestě, nebudeme furt zavření na hotelu. Může se utužit parta,“ dodal.
Zprávy ze dne 9. března 2022
Ruský pilot Nikita Mazepin, s nímž ve formuli 1 stáj Haas ukončila spolupráci, založil nadaci We Compete as One na pomoc politicky utlačovaným sportovcům. „Budeme pomáhat sportovcům, kteří kvůli politickým důvodům mimo jejich kontrolu nebudou moci závodit na nejvyšší úrovni,“ prohlásil třiadvacetiletý jezdec. „Peníze, které měla původně dostat stáj formule 1, teď dostane k dispozici nadace. Budeme finančně ale i jinak pomáhat sportovcům, kteří se připravovali na olympijské, paralympijské hry nebo jiné velké akce, ale pak jim na nich zakázali startovat jen kvůli tomu, jaký měli pas,“ přidal Mazepin.
Mezinárodní plavecká federace (FINA) nevyloučí plošně ruské a běloruské závodníky ze svých akcí. Jako jedna z mála sportovních federací jim navzdory doporučení Mezinárodního olympijského výboru (MOV) přijatém kvůli okupaci Ukrajiny povoluje závodit v neutrálních barvách. Vedení světové organizace zastřešující plavecké sporty ale zároveň schválilo, že je možné závodníky z těchto zemí vyloučit z jednotlivých závodů, pokud by jejich přítomnost ohrozila bezpečnost a pohodlí ostatních sportovců případně pořadatelských měst.
Zprávy ze dne 8. března 2022
Mezinárodní házenkářská federace (IHF) ze všech svých akcí vyloučila ruské a běloruské týmy, funkcionáře, rozhodčí a další zástupce. Ruské reprezentace tak přijdou o účast na letošních světových šampionátech juniorek a kadetek i mistrovství světa mužů v plážové házené.
Prezident organizačního výboru olympijských her 2024 v Paříži Tony Estanguet podporuje vylučování Rusů a Bělorusů ze sportovních soutěží, k němuž kvůli napadení Ukrajiny přistoupila většina mezinárodních federací. Předpovídat, jaký bude osud těchto týmů pro příští olympijské hry, ale považuje za předčasné.
Ukrajinský plavec Andrij Hovorov nesouhlasí se sankcemi FINA pro ruské a běloruské reprezentanty za invazi jeho vlasti. Podle světového rekordmana na trati 50 metrů motýlek by měli být z mezinárodních závodů vyloučeni. Zatímco drtivá většina sportovních organizací Rusku s Běloruskem startovat v soutěžích zakázala, Mezinárodní plavecká federace FINA k tomu navzdory doporučení od Mezinárodního olympijského výboru nesáhla. Pouze jim zakázala užívat názvy svých zemí, národní barvy, vlajku i hymnu a závodit mohou pouze jako neutrální sportovci.
Zprávy ze dne 7. března 2022
Obdivoval ho celý svět, teď ale ruský krasobruslař Jevgenij Pljuščenko (39) sklízí mimo svou zemi jen nejhlubší pohrdání. Dál totiž pokračuje ve funkci hlásné trouby Putinovy propagandy. A jeho slavná manželka mu v tom s nadšením sekunduje. Podrobnosti čtěte ZDE>>>

Zprávy ze dne 5. března 2022
Stáj formule 1 Haas ukončila kvůli útoku na Ukrajinu smlouvu s ruským pilotem Nikitou Mazepinem a hlavním sponzorem společností Uralkali. Tým o tom informoval na twitteru. „Rozhodli jsme se s okamžitou platností ukončit partnerství s Uralkali i smlouvu s Nikitou Mazepinem. Stejně jako zbytek formule 1 jsme šokováni a zarmouceni invazí na Ukrajinu a přejeme si rychlý a mírový konec konfliktu,“ uvedla stáj.
Zprávy ze dne 4. března 2022
Ruský olympijský výbor (ROV) je připraven podpořit sportovce potrestané kvůli invazi na Ukrajinu všemi dostupnými prostředky včetně právní pomoci. Plošné vylučování ruských sportovců z mezinárodních akcí, k němuž po doporučení Mezinárodního olympijského výboru (MOV) přistoupila drtivá většina mezinárodních sportovních federací, považuje za diskriminační.
Mezinárodní cyklistická unie UCI schválila žádost ruského jezdce Pavla Sivakova o změnu občanství. Závodník stáje Ineos Grenadiers bude nově reprezentovat Francii, kde dlouhodobě žije. Za novou vlast může startovat i na mistrovství světa a olympijských hrách. Čtyřiadvacetiletý Sivakov se narodil v Itálii ruským rodičům, kteří byli rovněž cyklisty. Od jednoho roku vyrůstal ve Francii, dosud ale reprezentoval Rusko. „Už nějakou dobu jsem se chtěl stát Francouzem a měl podanou žádost u UCI, ale vzhledem k tomu, co se momentálně děje na Ukrajině, jsem to chtěl urychlit,“ řekl Sivakov.
Z Kontinentální hokejové ligy odcházejí kvůli ruské invazi na Ukrajinu po startu play off další zahraniční hráči. V Ufě skončili po útočníkovi Markusi Granlundovi další tři Finové a také dánský obránce Philip Larsen. Olympijský vítěz z Pekingu Granlund opustil Ufu už před středečním vstupem týmu do bojů o Gagarinův pohár. Larsen s brankářem Juhou Metsolou a dalšími úřadujícími olympijskými šampiony útočníky Sakarim Manninenem a Teemu Hartikainenem se rozhodli odejít po úvodním čtvrtfinálovém utkání s Novosibirskem (2:1).
Po celé Evropě je na stadionech vidět solidarita s Ukrajinou, která se brání proti nepřátelské invazi. A jak to vypadá v Rusku? O ukrajinskou vlajku tam nezavadíte, o mnohém vypovídá transparent vyvěšený na tribuně při včerejším utkání play off hokejové KHL mezi CSKA Moskva a Jaroslavlí. „Za Rusko! Nacismus neprojde.“ Odpovídá způsobu, jakým o válce informuje ruská propaganda. Tedy, že se snaží Ukrajinu denacifikovat.
