Hašek se podíval za kulisy Síně slávy. Co spatřil, to mu vyrazilo dech | iSport.cz
Pavel Bárta
16. listopadu 2014 • 20:38

Hašek se podíval za kulisy Síně slávy. Co spatřil, to mu vyrazilo dech

Autor: Pavel Bárta
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
INSIDER: Sparta měla koupit Jemelku, Horváth by byl jako Panenka
LIGA NARUBY: Rittig se Starkou tleskali Julišovi, Guľa ordinoval tiki-taku
VŠECHNA VIDEA ZDE

PŘÍMO Z TORONTA | Největší a nejvýznačnější hokejové muzeum na světě. To je torontská Hockey Hall of Fame. V budově bývalé banky na rohu ulic Younge a Front Street u hlavního nádraží jsou vystaveny trofeje, poháry dresy, hokejky, dresy a další artefakty, připomínající největší velikány a slavné okamžiky z historie hry, která se v Kanadě stala náboženstvím.Ročně muzeem projde 300 tisíc návštěvníků. Sport však měl zcela exkluzivní příležitost nahlédnout společně s Dominikem Haškem do zákulisí tohoto svatostánku, doslova přímo do jejích útrob. Tam, kde se uchovávají všechny poklady, které v muzeu nejsou vystaveny.

Do zázemí Hockey Hall of Fame, které se nachází v prostorách D.K „Doc“ Seaman Research Centra na předměstí Toronta, v jehož sousedství mají tréninkovou plochu místní Maple Leafs a jejich záložní celek Marlies.

Jen sám Hašek věnoval Hockey Hall of Fame dvě hokejové brašny plné výstroje a dalších artefaktů připomínajících jeho kariéru. „Tak to je neuvěřitelný!“ hlesl, když se před ním otevřely dveře obřího depozitáře. Co spatřil, mu vyrazilo dech.

To je všechno Gretzky

„Tohle všechno je Gretzky,“ udělal rozmáchlé gesto průvodce Craig Campbell, který je šéfem depozitáře. Snažil se obsáhnout část obřího stojanu, kde byla přehledně naskládána jedna hokejka vedle druhé.

Hašek si nechal jednu vytáhnout. Patřila Tomasi Sandströmovi, po jehož přihrávce Great One přeskočil Maurice Richarda na šestém místě v historické tabulce střelců NHL. Dominátor si potěžkal i hokejku z roku 1939.

Česká hokejová legenda v Síni slávy
Hockey Hall of Fame dnes sbírá a schraňuje artefakty z celého světa a ze všech soutěží. Kartičky, suvenýry, noviny, knihy, programy, rozpisy zápasů, zápisy o utkáních, stohy statistik, hry, kazety, kotouče s filmy.

Jen fotografií na filmech, discích a diapozitivech tu mají přes dva miliony. A k tomu dresy, chrániče, brusle, přilby, dokonce kufr slavného kouče Jacka Adamse. A samozřejmě, brankářské masky.

„Už jsi našel tu svoji?“ připomněl Campbell českému velikánovi ještě nesplněný rest, když si Hašek potězkával laminátovou masku Rogatiena Vachona, kterou nosíval v Montrealu. „Ale jinak to, co už jsi nám poskytl, je naprosto fantastické,“ usmál se kanadský boss.

Dokonalé prostředí

Kožená lapačka s vyrážečkou, kterou Haškovi dovolil si vyzkoušet, patřila jednomu z detroitských předchůdců Dominátora, brankáři Edu Giacominovi. V Red Wings končil na sklonku 70.let. „V tomhle jsem ještě chytal,“ utrousil Hašek.

Části výstroje a textilie tu přitom konzervují tak, že je dvakrát přemrazí a pak uloží do igelitového pytle. Provádějí to s novými artefakty, i s těmi, které se vrátí z muzea do skladu. V depozitáři se udržuje stálá teplota a vlkhost vzduchu, prostředí je bezprašné.

Dominik Hašek si prohlíží jeden z exponátů Síně slávy
Dominik Hašek si prohlíží jeden z exponátů Síně slávy

V bednách se skrývaly uložené trofeje, a nejen ty z NHL. „V Hockey Hall of Fame vystavujeme jejich přesné repliky,“ prozradil Campbell. I mísa Stanley Cupu, který hokejisté zvedají po triumfu nad hlavu, je napodobenina. „Originál zůstává vystavený v muzeu. Ale podstavec, co drží v rukou, ten je celý původní,“ zdůraznil.

Ale tohle není zdaleka všechno. V zázemí se taky digitalizují staré filmy, skanují fotografie a negativy. Už z toho důvodu má dneska Hockey Hall of Fame třicet stálých zaměstnanců.

„Je to práce, která nekončí,“ pravil obdivně Dominik Hašek, který se už z titulu šéfa výběrové komise Síně slávy českého hokeje o tyhle věci hodně zajímá. Zatím existuje víceméně jen ve virtuální podobě, ale nemusí být daleko doba, kdy se i ona dočká důstojných prostor.

Dominik Hašek se dočkal spolu s dalšími hvězdami zaslouženého ocenění

Doktor mi chtěl na kolena předepsat prášky, prozradil na sebe Hašek

Témata:  sport, hokej, Dominik Hašek
Vstoupit do diskuse
0
Aktuální zápasy
Články odjinud


Články odjinud