NHL
Začít diskusi (0)

V nemocničních čekárnách strávil za poslední tři roky více času než mezi tyčemi. Český gólman Petr Mrázek se měl v Torontu rvát o post jedničky s Američanem Jackem Campbellem, z grandiózní bitvy vrstevníků ovšem sešlo. Vítkovický odchovanec v průběhu uplynulé sezony třikrát vypadnul vinou zranění. Teď mu hokejový osud přihrál novou šanci na restart. Výměna před vstupním draftem odvála jasně nejzkušenějšího českého brankáře v NHL do Chicaga.

Torontské klima jako by třicetiletému Mrázkovi znemožňovalo plné zotavení. V půlce října nastoupil ke své očekávané premiéře proti Ottawě, jenže po 40 minutách branku opouštěl s problémem v dolní části těla. Smůla mu u dveří záhy zaklepala znovu. V listopadu si poranil třísla, stejně tak na konci března. Sedmé zranění ve třech letech, nekončící prokletí…

Mrázek přesto věří, že komplikované období po změně dresu hodí za hlavu. „Mé zdravotní trable z minulé sezony jsou už pryč, takže se moc těším na novou výzvu,“ slibuje někdejší reprezentant. V noci ze čtvrtka na pátek ho společně s 25. volbou vstupního draftu NHL (Sam Rinzel) získali Blackhawks, k Maple Leafs naopak putoval výběr z 38. místa.

„Výměny jsou součástí hokejového života, je to prostě business. Věděl jsem, že to může přijít, ale byl jsem v klidu,“ říká po přestupu rodák z Ostravy. „Ve smlouvě jsem měl klauzuli se seznamem týmů, do kterých mě mohli vyměnit. Chicago bylo jedním z nich. V posledních dnech jsem byl s agentem v kontaktu a jsem nadšený, že jdu právě do Chicaga.“

Hawks podnikají krok do neznáma. Neustálé návštěvy lékařů se na Mrázkovi podepsaly a záblesky geniality, které předváděl zejména během předchozího angažmá v Carolině, prozatím pohasly. Sezonu uzavřel s 20 zápasy, z nichž jen 15 chytal od počátku do konce. V rámci úspěšnosti zákroků zapsal hodnotu 88,8 %, přičemž mezi maskovanými muži se stejnou či vyšší porcí utkání ji měli horší pouze Joonas Korpisalo (Columbus) a Jon Gillies (St. Louis, New Jersey).

Pokud však Mrázkovi vydrží zdraví, může z letos jmenovaného generálního manažera Kyla Davidsona udělat jasného vítěze výměny. Blackhawks potřebují brankáře na přechodné období, v němž hodlají vybudovat novou tvář celé organizace. Sázet se bude hlavně na mladé. I proto tým z Windy City v průběhu draftu opustily hvězdy Kirby Dach a Alex DeBrincat. Zvučná jména z ofenzivy zprostředkovala další nákup náctiletých junáků.

Český brankář se bude snažit v klubu bez významnějších ambicí znovu oprášit svou dobrou pověst. Slabší konkurence v podobě Kevina Lankinena či Collina Deliy k tomu vybízí. V létě 2024 bude navíc Mrázek shánět nový kontrakt, potřebuje zazářit.

Spokojenost mezitím panuje v Torontu. Maple Leafs si odchodem Mrázka zajistili 3,8 milionu dolarů k dobru a mohou usilovat o podpis dosavadní brankářské jedničky Jacka Campbella. „Potřebovali jsme se stát více flexibilní, získat místo pod platovým stropem. I když jsme se samozřejmě nechtěli v draftu posouvat dozadu, naše analýzy nám ukázaly, že to bude dobrý tah,“ řekl o výměně Mrázka generální manažer Toronta Kyle Dubas pro The Athletic.

Nedávná zranění Petra Mrázka

  • dolní část těla (28. dubna 2019)
  • otřes mozku/krk (22. února 2020)
  • palec (30. ledna 2021)
  • dolní část těla (22. dubna 2021)
  • dolní část těla (14. října 2021)
  • třísla (4. listopadu 2021)
  • třísla (29. března 2022)

Zprávy ze dne 23. února 2021

Philadelphia
23. února 2021 · 00:00

PŘESUN NA FARMU - Útočník David Kaše se po týdnu stráveném v prvním týmu Philadelphie vrátil na farmu do AHL do celku Lehigh Valley Phantoms. Za Flyers nastoupil čtyřiadvacetiletý odchovanec Kadaně ve čtvrtek při domácí porážce s New York Rangers 2:3 po samostatných nájezdech a za necelých 11 minut pobytu na ledě nebodoval.

Zprávy ze dne 18. února 2021

Chicago
18. února 2021 · 00:00

PODPIS – Velká šance se otevírá před českým obráncem Michaelem Krutilem. Teprve 18letý bek bude do konce sezony působit na farmě Chicaga v AHL. Účastník letošního juniorského mistrovství světa se po odehrání tří zápasů za Rockford dohodl s týmem na řádné smlouvě, dosud byl v klubu na zkoušku. Odchovance Letňan draftovali Blackhawks loni ve čtvrtém kole na 110. místě. Přestože Krutil s Chicagem nepodepsal smlouvu, zúčastnil se kempu před začátkem nové sezony NHL. Následně se přesunul do AHL, kde bude hrát i nadále.

Zprávy ze dne 4. ledna 2021

Chicago
4. ledna 2021 · 16:33

PODPIS – Těsně před začátkem přípravného kempu ohlásilo nový podpis Chicago. Blackhawks se dohodli na novém kontraktu s chráněným volným hráčem Dylanem Stromem. Kanadský útočník podepsal dvouletou smlouvu na šest milionů dolarů. V uplynulém ročníku nasbíral vicemistr světa z roku 2019 v 58 zápasech základní části 38 bodů za 12 gólů a 26 asistencí. V devíti duelech play off přidal tři body (2+1).

Zprávy ze dne 13. října 2020

Philadelphia
13. října 2020 · 00:00

PODPIS - Švédský hokejový obránce Erik Gustafsson bude hrát v NHL nově za Philadelphii, s kterou jako nechráněný volný hráč podepsal roční smlouvu na tři miliony dolarů. Osmadvacetiletý mistr světa z roku 2018 z Dánska naposledy působil v Calgary, kam přišel v druhé polovině února z Chicaga.

V uplynulém ročníku si Gustafsson v 66 zápasech základní části připsal 29 bodů za šest branek a 23 asistencí. V 10 utkáních play off nasbíral čtyři přihrávky. Gustafssonovi skončil dvouletý kontrakt 2,4 miliony dolarů.

Bývalého hráče Djurgaardenu a Frölundy draftoval v roce 2012 ve čtvrtém kole na 93. pozici Edmonton, ale v NHL nastoupil Gustafsson až v sezoně 2015/16 v dresu Chicaga. V NHL má na kontě celkem 221 utkání a 119 bodů za 28 branek a 91 asistencí. V 15 duelech bojů o Stanleyův pohár zaznamenal pět přihrávek.

Zprávy ze dne 12. října 2020

Chicago
12. října 2020 · 18:15

PŘESTUP - Mattias Janmark opouští tým letošního finalisty Stanleyova poháru Dallasu a bude hrát v NHL za Chicago. Sedmadvacetiletý mistr světa z roku 2018 z Dánska podepsal jako nechráněný volný hráč s Blackhawks roční smlouvu na 2,25 milionu dolarů.

Janmark si v letošní cestě play off, kde Stars prohráli až ve finále s Tampou Bay 2:4 na zápasy, připsal v 26 zápasech osm bodů za gól a sedm asistencí. V základní části, nedohrané kvůli pandemii koronaviru, měl na kontě z 62 utkání 21 bodů za šest branek a 15 asistencí. S Dallasem mu skončil roční kontrakt na 2,3 milionu dolarů.

Začít diskuzi

Doporučujeme

Všechny příspěvky z Isport.cz máte již zobrazené.
Vyberte si z nabídky nebo pokračujte na další články z jiných titulů.

Články z jiných titulů