NHL
Začít diskusi (0)

V nemocničních čekárnách strávil za poslední tři roky více času než mezi tyčemi. Český gólman Petr Mrázek se měl v Torontu rvát o post jedničky s Američanem Jackem Campbellem, z grandiózní bitvy vrstevníků ovšem sešlo. Vítkovický odchovanec v průběhu uplynulé sezony třikrát vypadnul vinou zranění. Teď mu hokejový osud přihrál novou šanci na restart. Výměna před vstupním draftem odvála jasně nejzkušenějšího českého brankáře v NHL do Chicaga.

Torontské klima jako by třicetiletému Mrázkovi znemožňovalo plné zotavení. V půlce října nastoupil ke své očekávané premiéře proti Ottawě, jenže po 40 minutách branku opouštěl s problémem v dolní části těla. Smůla mu u dveří záhy zaklepala znovu. V listopadu si poranil třísla, stejně tak na konci března. Sedmé zranění ve třech letech, nekončící prokletí…

Mrázek přesto věří, že komplikované období po změně dresu hodí za hlavu. „Mé zdravotní trable z minulé sezony jsou už pryč, takže se moc těším na novou výzvu,“ slibuje někdejší reprezentant. V noci ze čtvrtka na pátek ho společně s 25. volbou vstupního draftu NHL (Sam Rinzel) získali Blackhawks, k Maple Leafs naopak putoval výběr z 38. místa.

„Výměny jsou součástí hokejového života, je to prostě business. Věděl jsem, že to může přijít, ale byl jsem v klidu,“ říká po přestupu rodák z Ostravy. „Ve smlouvě jsem měl klauzuli se seznamem týmů, do kterých mě mohli vyměnit. Chicago bylo jedním z nich. V posledních dnech jsem byl s agentem v kontaktu a jsem nadšený, že jdu právě do Chicaga.“

Hawks podnikají krok do neznáma. Neustálé návštěvy lékařů se na Mrázkovi podepsaly a záblesky geniality, které předváděl zejména během předchozího angažmá v Carolině, prozatím pohasly. Sezonu uzavřel s 20 zápasy, z nichž jen 15 chytal od počátku do konce. V rámci úspěšnosti zákroků zapsal hodnotu 88,8 %, přičemž mezi maskovanými muži se stejnou či vyšší porcí utkání ji měli horší pouze Joonas Korpisalo (Columbus) a Jon Gillies (St. Louis, New Jersey).

Pokud však Mrázkovi vydrží zdraví, může z letos jmenovaného generálního manažera Kyla Davidsona udělat jasného vítěze výměny. Blackhawks potřebují brankáře na přechodné období, v němž hodlají vybudovat novou tvář celé organizace. Sázet se bude hlavně na mladé. I proto tým z Windy City v průběhu draftu opustily hvězdy Kirby Dach a Alex DeBrincat. Zvučná jména z ofenzivy zprostředkovala další nákup náctiletých junáků.

Český brankář se bude snažit v klubu bez významnějších ambicí znovu oprášit svou dobrou pověst. Slabší konkurence v podobě Kevina Lankinena či Collina Deliy k tomu vybízí. V létě 2024 bude navíc Mrázek shánět nový kontrakt, potřebuje zazářit.

Spokojenost mezitím panuje v Torontu. Maple Leafs si odchodem Mrázka zajistili 3,8 milionu dolarů k dobru a mohou usilovat o podpis dosavadní brankářské jedničky Jacka Campbella. „Potřebovali jsme se stát více flexibilní, získat místo pod platovým stropem. I když jsme se samozřejmě nechtěli v draftu posouvat dozadu, naše analýzy nám ukázaly, že to bude dobrý tah,“ řekl o výměně Mrázka generální manažer Toronta Kyle Dubas pro The Athletic.

Nedávná zranění Petra Mrázka

  • dolní část těla (28. dubna 2019)
  • otřes mozku/krk (22. února 2020)
  • palec (30. ledna 2021)
  • dolní část těla (22. dubna 2021)
  • dolní část těla (14. října 2021)
  • třísla (4. listopadu 2021)
  • třísla (29. března 2022)

Zprávy ze dne 11. října 2021

Chicago
11. října 2021 · 20:53

Švédský obránce Erik Gustafsson se v NHL vrací do Chicaga. Devětadvacetiletý hokejista den po odchodu z New Yorku Islanders podepsal s Blackhawks roční smlouvu na 800 tisíc dolarů. Gustafsson už za Chicago, kde působí i český útočník Dominik Kubalík, nastupoval v letech 2015 až 2020. Za sebou má také angažmá v Calgary, Philadelphii a Montrealu, se kterým si v minulé sezoně zahrál finále Stanleyova poháru.

Zprávy ze dne 5. října 2021

Chicago
5. října 2021 · 10:15

Útočník Matěj Chalupa zamířil z přípravného kempu Chicaga na farmu do Rockfordu do nižší AHL, v přípravě šanci nedostal.

Zprávy ze dne 4. října 2021

Vancouver
4. října 2021 · 13:10

Útočník Karel Plášek opustil přípravný kemp Vancouveru a zamířil na farmu do Abbotsfordu do nižší AHL. Jednadvacetiletého odchovance Přerova draftovali Canucks předloni v 6. kole na 175. místě a letos v červnu s ním podepsali tříletou nováčkovskou smlouvu.

Vancouver
4. října 2021 · 08:50

Americký obránce Quinn Hughes a švédský útočník Elias Pettersson podepsali jako chránění volní hráči nové lukrativní kontrakty v NHL s Vancouverem. Jednadvacetiletý Hughes uzavřel šestiletou smlouvu na 47,1 milionu dolarů, o rok starší Pettersson se upsal na tři roky a vydělá si celkem 22 milionů dolarů.

Zprávy ze dne 1. září 2021

Chicago
1. září 2021 · 17:15

Osmadvacetiletý obránce Connor Murphy předčasně o čtyři roky prodloužil smlouvu s Chicagem. Stále mu přitom běží platný kontrakt do konce nadcházející sezony. U Blackhawks by tak měl bývalý hráč Arizony působit až do konce sezony 2025/26, ročně si vydělá 4,4 milionu korun.

Zprávy ze dne 15. srpna 2021

Vancouver
15. srpna 2021 · 08:07

Arbitráži se vyhnul útočník Jason Dickinson, kterého v červenci vytrrejdoval Dallas do Vancouveru. S Canucks podepsal Dickinson tříletý kontrakt s průměrným ročním platem 2,65 milionu ročně.

Zprávy ze dne 7. srpna 2021

Chicago
7. srpna 2021 · 16:38

Vedení Chicaga si pojistilo mladého kanadského útočníka Brandona Hagela. Dvaadvacetileté levé křídlo uzavřelo s Blackhawks novou tříletou smlouvu, díky které si ročně vydělá 2,5 milionu dolarů. 

Zprávy ze dne 1. srpna 2021

Důležitý moment
Chicago
1. srpna 2021 · 17:56

Skvělá zpráva pro Chicago! Zkušený brankář Marc-André Fleury, který byl těsně před otevřením trhu s volnými hráči NHL vyměněn z Las Vegas, potvrdil, že příští sezonu bude chytat za Blackhawks. Po nečekaném trejdu se totiž v posledních dnech spekulovalo, že šestatřicetiletý majitel Vezina Trophy ukončí kariéru, neboť měl původně v plánu se s aktivním hokejem rozloučit v dresu Golden Knights. Tak se nicméně nestane a trojnásobný vítěz Stanley Cupu přidá ve „Windy City“ již svou 18. sezonu v nejlepší hokejové lize světa.

Zprávy ze dne 28. července 2021

Chicago
28. července 2021 · 19:46

Americký obránce Seth Jones si v Chicagu, kam byl vyměněn z Columbusu, přijde na pěkný balík. S Blackhawks nyní oficiálně uzavřel osmiletý kontrakt s ročním platem 9,5 milionu dolarů!

Vancouver
28. července 2021 · 18:41

Po vykoupení Bradena Holtbyho našel Vancouver rychle zkušenou náhradu do brány. Z Bostonu ke Canucks míří slovenský gólman Jaroslav Halák. Šestatřicetiletý rodák z Bratislavy podepsal s kanadským klubem roční kontrakt. Na bonusech si může vydělat až 3 miliony dolarů.

Chicago
28. července 2021 · 04:37

VÝMĚNA. Tyler Johnson nebude dál pokračovat v kádru šampionů Stanley Cupu z Tampy. Spolu s volbou v druhém kole draftu 2023 míří do Chicaga. Opačným směrem putuje Brent Seabrook, který se však již rozhodl ukončit aktivní kariéru. 

Zprávy ze dne 27. července 2021

Vancouver
27. července 2021 · 19:40

Vedení Vancouveru počítá do budoucna s americkým útočníkem Conorem Garlandem. Majitel bronzové medaile z posledního šampionátu v Rize se po výměně z Arizony dohodl s Canucks na pětileté smlouvě s průměrným ročním platem 4,95 milionu dolarů. Pětadvacetiletý forvard si tak mnohonásobně polepší, u Coyotes pobíral minulou sezonu „jen“ 800 tisíc dolarů! 

 

Začít diskuzi

Doporučujeme

Články z jiných titulů