Chicago bylo na Mrázkově seznamu přání. Jsem nadšený, jásá po výměně

Český brankář Petr Mrázek se během angažmá u Maple Leafs představil i pod otevřeným nebem, nyní ho čeká štace u Blackhawks
Brankář Petr Mrázek nebude nadále působit v Torontu, během draftu NHL jej získalo Chicago
Brankář Petr Mrázek působil v minulosti také v Carolině
Brankář Petr Mrázek působil v minulosti také v Carolině
Brankář Petr Mrázek působil v minulosti také v Carolině
Hráči Caroliny slavící vítězství v prodloužení se sjíždějí k Petru Mrázkovi
7
Fotogalerie
NHL
Začít diskusi (0)

V nemocničních čekárnách strávil za poslední tři roky více času než mezi tyčemi. Český gólman Petr Mrázek se měl v Torontu rvát o post jedničky s Američanem Jackem Campbellem, z grandiózní bitvy vrstevníků ovšem sešlo. Vítkovický odchovanec v průběhu uplynulé sezony třikrát vypadnul vinou zranění. Teď mu hokejový osud přihrál novou šanci na restart. Výměna před vstupním draftem odvála jasně nejzkušenějšího českého brankáře v NHL do Chicaga.

Torontské klima jako by třicetiletému Mrázkovi znemožňovalo plné zotavení. V půlce října nastoupil ke své očekávané premiéře proti Ottawě, jenže po 40 minutách branku opouštěl s problémem v dolní části těla. Smůla mu u dveří záhy zaklepala znovu. V listopadu si poranil třísla, stejně tak na konci března. Sedmé zranění ve třech letech, nekončící prokletí…

Mrázek přesto věří, že komplikované období po změně dresu hodí za hlavu. „Mé zdravotní trable z minulé sezony jsou už pryč, takže se moc těším na novou výzvu,“ slibuje někdejší reprezentant. V noci ze čtvrtka na pátek ho společně s 25. volbou vstupního draftu NHL (Sam Rinzel) získali Blackhawks, k Maple Leafs naopak putoval výběr z 38. místa.

„Výměny jsou součástí hokejového života, je to prostě business. Věděl jsem, že to může přijít, ale byl jsem v klidu,“ říká po přestupu rodák z Ostravy. „Ve smlouvě jsem měl klauzuli se seznamem týmů, do kterých mě mohli vyměnit. Chicago bylo jedním z nich. V posledních dnech jsem byl s agentem v kontaktu a jsem nadšený, že jdu právě do Chicaga.“

Hawks podnikají krok do neznáma. Neustálé návštěvy lékařů se na Mrázkovi podepsaly a záblesky geniality, které předváděl zejména během předchozího angažmá v Carolině, prozatím pohasly. Sezonu uzavřel s 20 zápasy, z nichž jen 15 chytal od počátku do konce. V rámci úspěšnosti zákroků zapsal hodnotu 88,8 %, přičemž mezi maskovanými muži se stejnou či vyšší porcí utkání ji měli horší pouze Joonas Korpisalo (Columbus) a Jon Gillies (St. Louis, New Jersey).

Pokud však Mrázkovi vydrží zdraví, může z letos jmenovaného generálního manažera Kyla Davidsona udělat jasného vítěze výměny. Blackhawks potřebují brankáře na přechodné období, v němž hodlají vybudovat novou tvář celé organizace. Sázet se bude hlavně na mladé. I proto tým z Windy City v průběhu draftu opustily hvězdy Kirby Dach a Alex DeBrincat. Zvučná jména z ofenzivy zprostředkovala další nákup náctiletých junáků.

Český brankář se bude snažit v klubu bez významnějších ambicí znovu oprášit svou dobrou pověst. Slabší konkurence v podobě Kevina Lankinena či Collina Deliy k tomu vybízí. V létě 2024 bude navíc Mrázek shánět nový kontrakt, potřebuje zazářit.

Spokojenost mezitím panuje v Torontu. Maple Leafs si odchodem Mrázka zajistili 3,8 milionu dolarů k dobru a mohou usilovat o podpis dosavadní brankářské jedničky Jacka Campbella. „Potřebovali jsme se stát více flexibilní, získat místo pod platovým stropem. I když jsme se samozřejmě nechtěli v draftu posouvat dozadu, naše analýzy nám ukázaly, že to bude dobrý tah,“ řekl o výměně Mrázka generální manažer Toronta Kyle Dubas pro The Athletic.

Nedávná zranění Petra Mrázka

  • dolní část těla (28. dubna 2019)
  • otřes mozku/krk (22. února 2020)
  • palec (30. ledna 2021)
  • dolní část těla (22. dubna 2021)
  • dolní část těla (14. října 2021)
  • třísla (4. listopadu 2021)
  • třísla (29. března 2022)

Zprávy ze dne 14. července 2022

Calgary
14. července 2022 · 07:36

Ruský obránce Nikita Zadorov o dva roky prodloužil v Calgary. Řízný bek si vydělá 3,75 milionu dolarů ročně, zůstane tak na stejném platu jako dosud. Flames očekávali, že tvrdého zadáka neudrží, jenže po úprku Johnnyho Gaudreaua místo pod platovým stropem přece jen zbylo.

 

Zprávy ze dne 13. července 2022

Calgary
13. července 2022 · 23:58

Další muž na černou práci pro Calgary. Kanadské mužstvo hlásí příchod Kevina Rooneyho, který zvolil kontrakt na dva roky v celkové hodnotě 2,6 milionu dolarů. Klub tu uvedl na svém Twitteru. 

Calgary
13. července 2022 · 23:55

Veterán Trevor Lewis se upsal Calgary na rok. Jeho plat má hodnotu 800 tisíc dolarů. Generální manažer Brad Treliving jej označil lepidlem mužstva. 

Buffalo
13. července 2022 · 22:15

Ruský obránce Ilja Ljubuškin, který zatím rozdělil svou zámořskou kariéru mezi Arizonu a Toronto, se přidává k Buffalu. Sabres ohlásili jeho dvouletý kontrakt s roční hodnotou 2,75 milionu dolarů.

Calgary
13. července 2022 · 19:57

Naposledy před rokem a půl okusil zadák Dennis Gilbert kouzlo kanadsko-americké NHL. Nyní by o ni mohl zabojovat znovu. Calgary s ním podepsalo dvouletou, jednocestnou smlouvu. Informovala o tom agentura, která hráče zastupuje. 

Buffalo
13. července 2022 · 18:55

Reportér Elliotte Friedman informuje o přesunu brankáře Erica Comrieho do Buffala. Se Sabres by měl podepsat smlouvu na dva roky za 3,6 milionu dolarů.

Buffalo
13. července 2022 · 18:46

Bývalý obránce Toronta Ilja Ljubuškin směřuje podle vyjádření Bobbyho Margarity do Buffala. Dohoda je zatím neoficiální, ruský bek by měl pobírat během dvou let 2,75 milionu dolarů ročně.

Calgary
13. července 2022 · 18:22

Centr Kevin Rooney, působící celou dosavadní kariéru v New Yorku (nejprve u Rangers, následně v kádru New Jersey), okusí kanadské angažmá. Calgary s ním vyjednalo dvouletou smlouvu na 1,3 milionu dolarů ročně. 

Buffalo
13. července 2022 · 17:47

V dresu Buffalo Sabres bude pokračovat Švéd Victor Olofsson. Klub mu nabídl kontrakt na dva roky s průměrným výdělkem 4,75 milionu dolarů. Šestadvacetiletý útočník má za sebou nejvyvedenější sezonu, v níž za 72 utkání nastřádal 20 branek a 29 asistencí.

Calgary
13. července 2022 · 09:12

Zdá se, že spojení mezi Calgary a útočníkem Johnnym Gaudreauem je u konce. Americký pointmaker, jenž má za sebou mimořádně povedený ročník v NHL, měl podle zámořských médií oznámit vedení Flames, že odmítá prodloužit smlouvu. V kanadském klubu přitom dosavadní opoře nabízeli rekordní osmiletý kontrakt s ročním platem 10 milionů dolarů. Osmadvacetiletého rodáka ze Salemu to ale neobměkčilo. Chce pryč. „Je to přinejmenším hodně neuspokojivý den. Pevně věřím, že jsme nemohli udělat nic víc,“ prozradil rozmrzele GM Calgary Brad Treliving. Gaudreau se tak zřejmě opravdu stane nejžádanějším zbožím na trhu volných hráčů NHL. Dost se spekuluje o tom, že je váben New Jersey.

Buffalo
13. července 2022 · 04:45

Vedení Buffala ještě před startem free agency prodloužilo smlouvu s útočníkem Vinniem Hinostrozou. Americký křídelník má jednoletý kontrakt na 1,7 milionu dolarů.

Zprávy ze dne 1. července 2022

Buffalo
1. července 2022 · 06:48

Brankářský veterán Craig Anderson o rok prodloužil smlouvu s Buffalem. Jednačtyřicetiletý americký gólman si u Sabres přijde na 1,5 milionu dolarů.

Začít diskuzi

Doporučujeme

Články z jiných titulů