Chicago bylo na Mrázkově seznamu přání. Jsem nadšený, jásá po výměně
V nemocničních čekárnách strávil za poslední tři roky více času než mezi tyčemi. Český gólman Petr Mrázek se měl v Torontu rvát o post jedničky s Američanem Jackem Campbellem, z grandiózní bitvy vrstevníků ovšem sešlo. Vítkovický odchovanec v průběhu uplynulé sezony třikrát vypadnul vinou zranění. Teď mu hokejový osud přihrál novou šanci na restart. Výměna před vstupním draftem odvála jasně nejzkušenějšího českého brankáře v NHL do Chicaga.
Torontské klima jako by třicetiletému Mrázkovi znemožňovalo plné zotavení. V půlce října nastoupil ke své očekávané premiéře proti Ottawě, jenže po 40 minutách branku opouštěl s problémem v dolní části těla. Smůla mu u dveří záhy zaklepala znovu. V listopadu si poranil třísla, stejně tak na konci března. Sedmé zranění ve třech letech, nekončící prokletí…
Mrázek přesto věří, že komplikované období po změně dresu hodí za hlavu. „Mé zdravotní trable z minulé sezony jsou už pryč, takže se moc těším na novou výzvu,“ slibuje někdejší reprezentant. V noci ze čtvrtka na pátek ho společně s 25. volbou vstupního draftu NHL (Sam Rinzel) získali Blackhawks, k Maple Leafs naopak putoval výběr z 38. místa.
„Výměny jsou součástí hokejového života, je to prostě business. Věděl jsem, že to může přijít, ale byl jsem v klidu,“ říká po přestupu rodák z Ostravy. „Ve smlouvě jsem měl klauzuli se seznamem týmů, do kterých mě mohli vyměnit. Chicago bylo jedním z nich. V posledních dnech jsem byl s agentem v kontaktu a jsem nadšený, že jdu právě do Chicaga.“
Hawks podnikají krok do neznáma. Neustálé návštěvy lékařů se na Mrázkovi podepsaly a záblesky geniality, které předváděl zejména během předchozího angažmá v Carolině, prozatím pohasly. Sezonu uzavřel s 20 zápasy, z nichž jen 15 chytal od počátku do konce. V rámci úspěšnosti zákroků zapsal hodnotu 88,8 %, přičemž mezi maskovanými muži se stejnou či vyšší porcí utkání ji měli horší pouze Joonas Korpisalo (Columbus) a Jon Gillies (St. Louis, New Jersey).
Pokud však Mrázkovi vydrží zdraví, může z letos jmenovaného generálního manažera Kyla Davidsona udělat jasného vítěze výměny. Blackhawks potřebují brankáře na přechodné období, v němž hodlají vybudovat novou tvář celé organizace. Sázet se bude hlavně na mladé. I proto tým z Windy City v průběhu draftu opustily hvězdy Kirby Dach a Alex DeBrincat. Zvučná jména z ofenzivy zprostředkovala další nákup náctiletých junáků.
Český brankář se bude snažit v klubu bez významnějších ambicí znovu oprášit svou dobrou pověst. Slabší konkurence v podobě Kevina Lankinena či Collina Deliy k tomu vybízí. V létě 2024 bude navíc Mrázek shánět nový kontrakt, potřebuje zazářit.
Spokojenost mezitím panuje v Torontu. Maple Leafs si odchodem Mrázka zajistili 3,8 milionu dolarů k dobru a mohou usilovat o podpis dosavadní brankářské jedničky Jacka Campbella. „Potřebovali jsme se stát více flexibilní, získat místo pod platovým stropem. I když jsme se samozřejmě nechtěli v draftu posouvat dozadu, naše analýzy nám ukázaly, že to bude dobrý tah,“ řekl o výměně Mrázka generální manažer Toronta Kyle Dubas pro The Athletic.
Nedávná zranění Petra Mrázka
- dolní část těla (28. dubna 2019)
- otřes mozku/krk (22. února 2020)
- palec (30. ledna 2021)
- dolní část těla (22. dubna 2021)
- dolní část těla (14. října 2021)
- třísla (4. listopadu 2021)
- třísla (29. března 2022)
Zprávy ze dne 21. března 2022
Ottawa podepsala novou smlouvu s brankářem Antonem Forsbergem. Kontrakt je na tři roky a Švéd si celkem vydělá 8,25 milionů dolarů.
Švédský útočník Marcus Johansson se vrací do Washingtonu, kde působil už v letech 2010-17. Seattle místo něj získal Daniela Spronga a volby ve 4. kole draftu 2022 a v 6. kole draftu 2023. Kraken navíc bude nadále Johanssonovi vyplácet polovinu platu.
Nový kontrakt s Bostonem podepsal útočník Jake DeBrusk, dohodl se na dvouleté smlouvě za čtyři miliony ročně.
Máme tu velkou změnu! Zkušený brankář Marc-Andre Fleury opouští Chicago a míří do Minnesoty, Blackhawks místo něj berou volbu ve 2. kole draftu. Pokud však Wild dojdou do finále Západní konference a Fleury zároveň v prvních dvou kolech vychytá alespoň čtyři výhry, půjde o 1. kolo draftu.
Karel Vejmelka si svými výkony v první sezoně v Arizoně vychytal novou smlouvu. Pětadvacetiletého brankáře si klub pojistil na tři roky, za každou sezonu by měl vyinkasovat 2,725 milionu dolarů.
Dnes je v NHL uzávěrka přestupů. Jakých výměn se ještě dočkáme?
David Krejčí má definitivně po sezoně, alespoň po té klubové. Mistrovství světa je otázkou. Po čtvrtečním vypadnutí Olomouce z předkola play off s Vítkovicemi existovala možnost, že zkušený centr do pondělí podepíše kontrakt v NHL, ale tuto možnost generální manažer Bostonu Bruins na nedělní tiskové konferenci zavrhnul. Více čtěte ZDE>>>
Zprávy ze dne 20. března 2022
Nováček NHL ze Seattlu přichází o kapitána. Zkušený obránce Mark Giordano byl vedením Krakena vyměněn do Toronta. Společně s osmatřicetiletým veteránem, který se stěhuje do rodného města, míří k Maple Leafs útočník Colin Blackwell. Protihodnota trejdu zatím nebyla stanovena.
Toronto už zřejmě nestojí o služby Petra Mrázka. Český brankář, kterému se v probíhající sezoně zrovna nedaří, byl vedením Maple Leafs umístěn na listinu volných hráčů (waivers). Zkušeného reprezentanta si tak během 24 hodin může kterýkoliv klub NHL stáhnout. Kanadský klub navíc v neděli podepsal finského brankáře Harriho Säteriho do konce sezony za 750 tisíc dolarů.
Už je rozhodnuto. David Krejčí si neprodlouží sezonu v NHL. Jak uvádí zámořská média, zkušený český útočník se po vyřazení Olomouce v předkole extraligového play off rozhodl zůstat s rodinou v České republice.
Hokejisté Bostonu získali v NHL velkou posilu do obrany. Díky výměně, na níž se Bruins domluvili s Anaheimem, se spoluhráčem Davida Pastrňáka, Tomáše Noska a Jakuba Zbořila stal osmadvacetiletý Švéd Hampus Lindholm. Mistr světa z roku 2018 mění v elitní lize dres vůbec poprvé. K Bruins zamířil i obránce Kodie Curran z AHL. Ducks za ně získali beky Johna Moorea a Urha Vaakanainena, ale i volby v prvním kole letošního draftu a ve druhém kole v letech 2023 a 2024.
Roky zářil ve Philadelphii, za Flyers odehrál rovnou tisíc zápasů. Ty další už Claude Giroux přidá na Floridě, stal se součástí výměny mezi Letci a Panthers.