7. května 2013 • 21:41

Suverénní Rusové přestříleli USA, Kanada rozdrtila Norsko

0
Chci koupit Hradec. Dluhy jsou nesmysl, říká Ulich
Vecheta proti Spartě dvakrát na hraně, ČK pro Tanka správně. Liberec měl mít penaltu

Hokejisté Ruska si na světovém šampionátu připisují třetí výhru. Díky výtečnému závěru porazili v utkání skupiny B v Helsinkách USA 5:3. Sborná rozhodla dvěma góly v rozmezí 112 sekund v posledních sedmi minutách zápasu. Zaváleli i hokejisté Kanady, kteří vysoko porazili Norsko

Skvělou hokejovou podívanou v úvodní dvacetiminutovce načal zmařenou šancí Kokarev, na druhé straně kontroval Stastny, ale také neuspěl. V šesté minutě už pokořil gólmana Bishopa Bělov a Rusko vedlo. V 11. minutě Stastny nejprve znovu selhal, ale poté ze závaru dokázal vyrovnat.

A byl to znovu Stastny, kdo po chvíli dokonal v přesilovce obrat, když parádní ranou zápěstím využil Mossovy clony těsně před brankovištěm Bryzgalova. Radost zámořského celku měla ovšem jepičí život: už po 36 sekundách se o slovo přihlásil obávaný střelec Kovalčuk a vyrovnal. Další možnosti spálili LeBlanc a Popov.

Ve druhém dějství nevyužili Američané téměř minutovou přesilovku pět na tři, poté Johnson napálil od modré čáry tyč. Hunwick se ze stejné parkety, ale tečovanou střelou prosadil, dostal puk do brány o horní tyč a vrátil vedení na stranu USA.

Tjutin z mezikruží měl na holi vyrovnání, v cestě ale stála Bishopova lapačka. Ve 32. minutě však přišla parádní kombinace a na jejím konci skórující Těreščenko - 3:3. Medveděv vzápětí orazítkoval tyčku. Ještě před přestávkou pálil i Petrov do horní tyče, kam puku pomohl jeden z nechtěně tečujících Američanů.

Ve třetí třetině už se více bránilo. Bishopa prověřili Pěrežogin a Rjasenskij, ale gól přišel až po chybě Thompsona v polovině 54. minuty, kdy se po předchozím přídělu smůly dočkal gólového zápisu i Medveděv.

Jakékoliv naděje Američanů na zvrat odvál faulující Kristo v 56. minutě, jehož po Kovalčukově přihrávce poslal už po 11 vteřinách zpět do hry v poloze klečícího střelce nekompromisně zakončující Radulov. Při dlouhé power play Američanů minuli prázdnou branku Medveděv a bekhendem také Radulov, ale to už Rusy mrzet nemuselo.

USA

Domácí: 05:23. Bělov, 14:04. Kovalčuk, 31:19. Těreščenko, 53:35. Medvěděv, 55:27. Radulov

Hosté: 10:58. Stastny, 13:28. Stastny, 27:09. Hunwick

Domácí: Bryzgalov (Košečkin) – Nikulin, Birjukov, Tjutin, Medvěděv, Děnisov, Bělov, Rjasenski – Loktionov, Radulov, Kovalčuk – Popov, Pěrežogin, Anisimov – Mozjakin, Těreščenko, Petrov – Svitov, Kokarev, Soin

Hosté: Bishop (Gibson) – Carle, Faulk, Johnson, Hunwick, Trouba, Butler Ch., Petry, McBain – Smith, Moss, Stastny – Butler B., Stapleton, LeBlanc – Gionta, Carter, Thompson – Kristo, Bjugstad, Palushaj

Jeřábek (Česko), Vinnerborg – Kack (oba Švédsko), Blümel (Česko)

Hartwall Arena, Helsinky

Kanaďané se rozjeli, zametli s Norskem

Hokejisté Kanady porazili na světovém šampionátu dosud stoprocentní Nory vysoko 7:1. Souboj ve Stockholmu pro sebe favorizovaný zámořský výběr rozhodl již během první třetiny, kterou vyhrál jednoznačně 4:0. Čtyřmi body za gól a tři finální přihrávky se blýskl útočník vítězů Steven Stamkos, dvakrát skóroval Taylor Hall.

Norského hrdinu předchozích utkání Haugena nahradil mezi tyčemi Volden a měl se v úvodním dějství co ohánět. Kanaďané neponechali nic náhodě, vyhráli tuto pasáž 13:1 na střely a především stříleli góly. Brzké oslabení Norové ještě ustáli, jenže pak chybovali, Stamkos předložil puk Laddovi a Kanada vedla.

Ve 14. minutě si Skinner vyjel zpoza branky a přidal druhý gól. Eberle poté prokázal šikovné ruce a perfektní akcí připravil gól na 3:0, který dal Duchene. Podobně snadnou úlohu měl o 67 sekund později v přesilové hře i Giroux, když pouze usměrnil kotouč do prázdné branky.

Zcela odevzdaní a deprimovaní Norové inkasovali v nástupu do druhé třetiny popáté z Hallovy hole a v tu chvíli se zdálo, že budou šetřit síly na další důležitá klání a potupný dvouciferný výsledek je nemine. Jenže za rozhodnutého stavu výrazně ubrala i Kanada a zbytek zápasu dohrávala v tréninkovém tempu. I proto mohl v polovině zápasu slavit čestný norský úspěch Ken Andre Olimb.

Ve třetí části Kanada znovu přidala, což vyústilo v kosmetickou úpravu výsledku a navýšení rozdílu ve skóre. Ve 45. minutě se dočkal kanonýr Stamkos, střeleckou listinu poté uzavřel svou druhou trefou v utkání Hall.

Norsko

Domácí: 04:45. Ladd, 13:07. Skinner, 16:57. Duchene, 18:04. Giroux, 22:28. Hall, 44:32. Stamkos, 52:35. Hall

Hosté: 30:24. K.A. Olimb

Domácí: Dubnyk (M. Smith) – Robidas, Dillon, Schenn, Campbell, Schultz, Harrison, Brodie – Stamkos, Giroux, Ladd – Read, Simmonds, E. Staal (C) – Hall, Duchene, Eberle – J. Staal, Skinner, R. O'Reilly. Trenér: Lindy Ruff.

Hosté: Volden (Haugen) – Holös, Bonsaksen, Trygg, Ödegaard, Sörvik, Solberg – Thoresen (C). Skröder, Hansen – M. Olimb, K.A. Olimb, Bastiansen – Rosseli Olsen, Forsberg, Röymark – Martinsen, Ask, Spets – Roest, Dahlström. Trenér: Roy Johansen.

Lars Brueggemann (GER), Vjačeslav Bulanov (RUS) – Jimmy Dahmen (SWE), André Schrader (GER)

<b>Hala Globen, Stockholm</b> - Je dílem architektů Svanta Berga a Larse Vretblada a je největší svého druhu, jedná se o nejrozsáhlejší stavbu ve tvaru koule. Globen má kapacitu 12 500 diváků pro lední hokej a rovnou 16 000 pro koncerty a různé kulturní akce. Základní kamen haly byl položen v roce 1986 a otevřena byla v roce 1989.

3678 diváků

Mistrovství světa v ledním hokeji: Skupina B (Helsinky):

Rusko - USA 5:3 (2:2, 1:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 6. Bělov (Denisov, Anisimov), 15. Kovalčuk (Nikulin, A. Radulov), 32. Těreščenko (Mozjakin, Petrov), 54. Medveděv (Mozjakin, Těreščenko), 56. A. Radulov (Kovalčuk) - 11. P. Stastny (C. Smith), 14. P. Stastny (Faulk), 28. Hunwick (Palushaj). Rozhodčí: Jeřábek (ČR), Vinnerborg - Käck (oba Švéd.), Blümel (ČR). Vyloučení: 4:4, navíc Johnson (USA) 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 6038.

Rusko: Bryzgalov - Nikulin, Birjukov, Tjutin, Medveděv, Denisov, Bělov, Rjasenskij - A. Radulov, Loktionov, Kovalčuk - Popov, Anisimov, Pěrežogin - Mozjakin, Těreščenko, Petrov - Kokarev, Svitov, Soin. Trenér: Zinetula Biljaletdinov.
USA: Bishop - Carle, Faulk, Johnson, Hunwick, Trouba, Ch. Butler, Petry, McBain - Moss, P. Stastny, C. Smith - B. Butler, LeBlanc, Stapleton - Gionta, Thompson, Carter - Kristo, Bjugstad, Palushaj. Trenér: Joe Sacco.

Rakousko - Lotyšsko 6:3 (2:1, 2:1, 2:1)
Branky a nahrávky: 14. F. Iberer (Hundertpfund), 18. Lakos (Latusa, Baumgartner), 24. Vanek, 27. Altmann (Welser, Kristler), 50. Raffl (Hundertpfund), 57. Oberkofler (Pöck, Schuller) - 4. Berzinš (Keninš, Meija), 39. Saviels (Andersons, Indrašis), 41. Darzinš (Cipulis). Rozhodčí: Johansson (Švéd.), Rantala (Fin.) - Hunnius (Něm.), Morrison (USA). Vyloučení: 3:4. Využití: 1:1. Diváci: 3051.

Rakousko: Starkbaum - Pöck, Lakos, Schumnig, Lukas, Unterluggauer, F. Iberer, Altmann - Latusa, Koch, Vanek - Welser, Kristler, Schuller - Raffl, Hundertpfund, Herburger - M. Iberer, Peintner, Baumgartner - Oberkofler. Trenér: Manny Viveiros.
Lotyšsko: Masalskis - K. Redlihs, Kulda, Saviels, Sotnieks, M. Jass, Andersons, Freibergs - Darzinš, Sprukts, Cipulis - Džerinš, Girgensons, Indrašis - Keninš, Berzinš, Meija - K. Jass, Štals, Širokovs. Trenér: Ted Nolan.

Skupina A (Stockholm):

Slovinsko - Dánsko 2:3 v prodl. (1:0, 1:1, 0:1 - 0:1)

Branky a nahrávky: 7. Tičar (Gregorc, Robar), 35. Tičar (Robar, Gregorc) - 24. K. Staal (M. Lauridsen, Madsen), 46. Madsen (K. Staal, Jesper B. Jensen), 62. Green (Larsen). Rozhodčí: Baluška (SR), Olenin - Šeljanin (oba Rus.), DeHaen (Fr.). Vyloučení: 2:2. Využití: 1:1. Diváci: 1051.

Slovinsko: Kristan - Gregorc, Robar, Pretnar, Kranjc, Pavlin, Kovačevič, Tavželj - Jeglič, Tičar, Sabolič - D. Rodman, M. Rodman, Urbas - Razingar, Pajič, G. Kopitar - Pance, Mušič, Goličič - Bašič. Trenér: Matjaž Kopitar.
Dánsko: S. Nielsen - Larsen, Lassen, O. Lauridsen, Jesper B. Jensen, M. Lauridsen, Mads Boedker, R. Nielsen - Starkov, Green, Hardt - Christensen, Jakobsen, Mikkel Boedker - Storm, Jesper Jensen, Poulsen - Björkstrand, K. Staal, Madsen. Trenér: Per Bäckman.

Kanada - Norsko 7:1 (4:0, 1:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 5. Ladd (Stamkos), 14. Skinner (Stamkos), 17. Duchene (Eberle, Robidas), 19. Giroux (Schultz, Stamkos), 23. Hall (Eberle), 45. Stamkos (Giroux, Brodie), 53. Hall (Duchene, R. O'Reilly) - 31. K. A. Olimb (Bastiansen, M. Olimb). Rozhodčí: Bulanov (Rus.), Brüggemann - Schrader (oba Něm.), Dahmen (Švéd.). Vyloučení: 3:6. Využití: 1:0. Diváci: 3678.

Kanada: Dubnyk - Robidas, Dillon, Schenn, Campbell, Schultz, Harrison, Brodie - Ladd, Giroux, Stamkos - Read, E. Staal, Simmonds - Hall, Duchene, Eberle - Skinner, J. Staal, R. O'Reilly. Trenér: Lindy Ruff.
Norsko: Volden - Holös, Bonsaksen, Trygg, Ödegaard, Sörvik, Solberg - Skröder, Hansen, Thoresen - K. A. Olimb, Bastiansen, M. Olimb - Rosseli Olsen, Forsberg, Röymark - Spets, Ask, Roest - Martinsen, Dahlström. Trenér: Roy Johansen.

0

Mistrovství světa v hokeji ONLINE

Program Tabulky Nominace Vstupenky Sestřihy z MS Výsledky MS v hokeji 2023 MS hokej U20 České hokejové hry 2024

Mistrovství světa v hokeji 2024 se vrací do Česka. Od 10. do 26. května 2024 bude hostit MS v hokeji Praha a Ostrava. Česká hokejová reprezentace odehraje všechny zápasy v Praze, ve skupině A se postupně utká s Finskem, Norskem, Švýcarskem, Dánskem, Rakouskem, Velkou Británií a Kanadou.