Jižní Korea – Norsko 0:3. Asijský tým končí bez bodu a sestupuje

0
Zimák k play off NHL. Lener i analytik tipují postup Bostonu. V čem se Nečas blíží Pastovi?
Mám rád, když Ostrava žije Baníkem, říká Buchta. Je rychlejší než Tanko?

Rok a zase zpátky. Hokejisté Jižní Koreje se při premiéře mezi hokejovou elitou moc nepředvedli, nezískali ani bod a s hrůzostrašným skóre 4:48 zase sestupují. V závěrečném duelu skupiny B, ve kterém k záchraně potřebovali vyhrát za tři body, podlehli Norsku 0:3. Korejci jsou tak po Bělorusku druhým sestupujícím týmem.

Hokejisté Koreje při premiéře mezi elitou neuhráli na mistrovství světa v Dánsku ani bod a po porážce s Norskem 0:3 v přímém souboji o udržení sestoupili. Korejci, kteří nedosáhli na bodový zisk ani v únoru na domácí olympiádě, kde tehdy v úvodu turnaje pod pěti kruhy podlehli českému týmu až po boji těsně 1:2, mají při sedmi porážkách celkové skóre 4:48.

Norové naopak díky druhému úspěchu na turnaji zůstávají v nejvyšším patře mezinárodního hokeje nepřetržitě od roku 2006. Vítězný gól dal v přesilovce ve 14. minutě Tobias Lindström, jistotu pak dali Seveřanům ve třetí třetině Thomas Valkvae Olsen a další trefou v početní výhodě Jonas Holös. Čisté konto vychytal díky 17 úspěšným zákrokům Lars Haugen.

Zklamání ze sestupu. Korejec Kim Wongjun zklamaně hledí do ledu po prohře s Norskem

Možná nejdůležitější moment rozhodujícího souboje se odehrál hned v první minutě. Krátce po vyloučení Mathise Olimba, jenž se provinil proti pravidlům už 40 vteřin od úvodního vhazování, dostali Korejci puk za Haugenova záda. Norská střídačka ale sáhla k trenérské výzvě a sudí po přezkoumání situace na videu rozhodli, že Pak U-sang si před norským gólmanem počínal nedovoleně.

Technický přestupek v podobě špatného střídání pak přiblížil Koreu sestupu v polovině 14. minuty. Při hře pěti proti čtyřem dostal hodně času k ráznému nápřahu na kruhu pro vhazování Lindström a propálil korejského brankáře Daltona. Korejci se sice snažili, bojovali, ale v útoku se neprosadili.

I proto Norové vcelku s přehledem hájili těsné vedení až do třetí části, do níž navíc nastupovali s vědomím toho, že si mohou dovolit i luxus v podobě inkasovaného gólu, a přesto se zachrání. Valkvae Olsen však místo toho v 47. minutě zvýšil a další trefou v početní výhodě završil výsledek od modré čáry Jonas Holös.

Domácí:

Hosté: 13:35. Lindström, 46:55. Valkvae Olsen, 50:02. Holös

Domácí: Dalton (Song-če Pak) – Young, Won-čon Kim, Ton-ko I, Regan, Plante, Jong-čon Seo, Hjon-ho O – Sang-uk Kim, Ki-song Kim, Č-h. Lee – Swift, Min-Ho Čo, Radunske – Čin-kjo Pak, U-sang Pak, Jin-Hui Ahn – Sang-u Šin, Sang-hun Šin, Jong-čon I – Won-čong Kim.

Hosté: Haugen (Haukeland) – Holös, Bonsaksen, Johannesen, Bull, Sörvik, Espeland, Sveum, Trettenes – K. A. Olimb, M. Olimb, Lindström – Valkvae Olsen, Bastiansen, Salsten – S. Thoresen, K. Forsberg, Hoff – Kristiansen, Roest, Röymark.