MS v hokeji 2019 | Slováci vítali Čechy: Vyhrajte! Říha je jako doma, šatnu mu vzali Rusové | iSport.cz
Zdeněk Janda
7. května 2019 • 20:40

Slováci vítali Čechy: Vyhrajte! Říha je jako doma, šatnu mu vzali Rusové

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Pohřeb Mariána Čišovského: Dojemné loučení s velkým bojovníkem
Barošovy momenty: Liverpool, turecké obrození i pomoc Baníku
VŠECHNA VIDEA ZDE

PŘÍMO Z BRATISLAVY | Na cestu je vyprovázeli čeští fanoušci. Když vlakem přijeli do Bratislavy, objevili se tam i někteří slovenští. Dokonce jim přáli: „Kluci, vyhrajte to!“ Národní tým se dočkal i v dějišti šampionátu vřelého přijetí. Kouč Miloš Říha akorát litoval, že se přímo ve vlaku nemohli s českými příznivci potkat. „Lidi čekali, že je pozdravíme. Škoda, že jsme byli zavření v tom vagonu,“ litoval trenér, který si jinak v hale, v níž hraje Slovan, připadá jako doma. Včera už tam proběhl první trénink.Reprezentanti vyrazili běžně vypraveným vlakem, měli k dispozici poslední vagón. Sami pro sebe. „Lidi čekali, že je pozdravíme, přeci jenom s námi žijí, fandí nám. Navíc jsem čekal, že ten vagon bude nějak olepený… Lidi z toho byli docela zklamaní. Myslel jsem i to, že se někde na pět minut zastavíme, lidi se sejdou, pozveme je za námi. To jsme mohli ject každý sám a bylo to stejné,“ říkal český kouč.

Pak následoval transfer do haly. Do stejných kulis jako v roce 2011. Stejná hala, stejný hotel. Národní tým se usídlil ve stejných prostorách jako při bronzovém tažení před osmi lety.

„Vzpomínky se trochu vybavili, to je jasný,“ přiznal útočník Michael Frolík , jenž spolu s kapitánem Jakubem Voráčkem předešlý šampionát pamatuje. Stejně jako gólman Jakub Kovář , jenž tehdy přijel v roli trojky.

„Kabina je super. Je velká, myslím si, že ještě větší, než jsme tady měli minule. Zázemí je vynikající,“ dodala opora zámořského Calgary. Zkušený útočník hlavně kvituje, že hotel je přilepený hned na halu, takže mohou hráči chodit pěšky. „Nemusíme jezdit autobusem, každý přijde na sraz až do kabiny. Což je super,“ dodal Frolík.

Češi si zabrali kabinu, která je nejblíže ledu. I východu. „Aby nám tam nikdo nepřekážel,“ uvedl Říha, který se snažil lobovat o to, aby se Voráček a spol. dostali do kabiny, kterou normálně obývá místní Slovan. Protože domácí tým v každé aréně má ty nejlepší prostory.

Ovšem neuspěl. Domácí šatnu zabrali Rusové… „Nevím, kdo o tom přesně rozhoduje. Ale prostě ji mají Rusové,“ pokrčil Říha rameny. Víc už to nechtěl rozebírat. Je jasné, že ruská lobby byla hodně silná.

Češi už jsou v Bratislavě! Reprezentace dorazila do dějistě MS

I tak si Říha v hale klubu, který dvakrát dovedl ke slovenskému titulu (2002 a 2005), připadá stále komfortně. „Vzpomínky jsou pořád živé. Mám pocit, že jsem tady doma. I minulé roky, když jsem se sem vracel, tak fanoušci, ale i ledaři a další lidi okolo haly říkali: Přijel náš trenér…. Takže to už asi něco znamená, je to příjemné,“ dodal český kouč, kterého čeká premiérový šampionát.

Dá se očekávat, že národní tým v něm bude mít téměř domácí prostředí. Když hráči na hlavním nádraží vystoupili z vlaku, někteří slovenští fanoušci je přivítali i pokřiky: „Stejně budete mistři!“ Nebo „Kluci, vyhrajte to!“

„Určitě je to příjemné, že i tady máme takovou podporu. Kdybychom hráli proti nim, určitě nám fandit nebudou,“ usmál se Frolík. „Ale když budeme hrát proti někomu jinému, snad se přidají na naši stranu.“

Vzpomínky po letech oprašoval i kapitán Jakub Voráček. „I když jsem tady potom hrál se Lvem, člověk si to vybaví. Je to ale už dlouho, osm let. V roce 2011 jsme tady měli téměř domácí publikum, doufám, že to teď bude stejné. Moc se na to těším, snad budeme úspěšní,“ věří kapitán týmu, který se v téhle roli s céčkem chystá na třetí šampionát.

„Příprava byla dobrá, i když jsme naposledy prohráli s Rusákama. Hokej to byl ale koukatelný, byla spousta šancí. Šampionát bude ale zase o level výš, musíme se na to připravit,“ dodal Voráček.

A jak vypadaly útoky při včerejším podvečerním tréninku?

Voráček – Simon – Frolík

Palát Chytil Jaškin

Vrána – Kovář – H. Zohorna

Kubalík Hanzl Řepík

V modrých dresech z útočníků byli Tomáš Zohorna a David Tomášek. Podle trenéra Říhy se však z toho nic usuzovat nedá. „Je to i tím, že nám dorazilo málo dresů. Takže z toho nejdou dělat závěry,“ řekl po prvním tréninku v Bratislavě.

První zápas česká český tým v pátek proti Švédům (od 20.15 hodin). Češi tak mají dost času se nachystat. „Jsem radši, že jsme tu dřív a můžeme si to všechno trošku vyzkoušet, ať prostředí haly, tak mantinely, led, všechno. Není to na škodu,“ reagoval útočník Frolík.

První trénink české hokejové reprezentace před startem MS na Slovensku
První trénink české hokejové reprezentace před startem MS na Slovensku

Vstoupit do diskuse
0

MS v hokeji 2021

Mistrovství světa v hokeji se v Bělorusku a Lotyšsku bude konat od 21. května do 6. června 2021. Hokejový šampionát proběhne po roční pauze, která byla způsobena nemocí COVID-19, kvůli které IIHF šampionát  zrušila. Český tým odehraje základní skupinu A v Minsku, kde se střetne se Švédskem, Ruskem, Švýcarskem, Velkou Británií, Slovenskem, Dánskem a Běloruskem. Skupinu B hostí lotyšská Riga.
Termín Program Stadiony a města

Euro Hockey Tour

Švédské hokejové hry Channel One Cup Karjala Cup

Tipsport Extraliga

Play off zrušeno, letošní ročník bez mistra Přestupy ONLINE

Hokejové vybavení * Reprezentační hokejové dresy * Hokejové brusle na Heureka.cz

Skupina B
Články odjinud