Den, jenž sice zalil Českou republiku slunečným počasím, ale světový vzduch zalil strach, obavy a naštvání. Poté, co agresor z Ruské federace vtrhl na Ukrajinu, musí své postoje pozměnit řada institucí, ani hokej není výjimkou. O co jde? Nejbližším problémem bude dubnové pořádání turnaje EHT v Česku a to, jak se zachovat k účasti ruských hokejistů. „Dříve, nebo později musíme začít řešit tři věci,“ pronesl mluvčí svazu Zdeněk Zikmund.
„Všechny mezinárodní turnaje a sportovní klání bych Rusku okamžitě odebral,“ pronesl například Dominik Hašek. Žádný div, válečné ozvěny z východu zní silně po celé Evropě. Proto i na tiskové konferenci po jednání výkonného výboru Českého hokeje padla otázka, jak se svaz postaví k ruské, nebo třeba běloruské účasti na MS. Nebo jaká bude nejbližší budoucnost ruské reprezentace na turnajích Euro Hockey Tour, kde startují ještě reprezentace Česka, Finska a Švédska.
„Informace o eskalaci konfliktu na Ukrajině přišla dnes ráno. Na dnešním výkonném výboru se toto téma neprobíralo. Ale víme, že dříve, nebo později musíme začít řešit tři věci. První je pořadatelství Ruska a to juniorského šampionátu na přelomu roku a seniorského šampionátu příští rok,“ přiblížil Zikmund první, a nejdůležitější téma, které musí světový hokej vyřešit.
V roce 2023 se v Petrohradu má konat světový šampionát. Na přelomu let 2022 a 2023 se pak v Omsku a v Novosibirsku má odehrát setkání nejlepších juniorů světa. „Celá tahle záležitost se bude řešit v rámci IIHF,“ doplnil Zikmund.

Daleko aktuálnějším problémem je ale účast ruských hokejistů na setkání Euro Hockey Tour. „Ano, druhou věcí jsou akce Euro Hockey Tour a tam budeme postupovat po dohodě s dalšími účastníky, tedy se Švédy a s Finy,“ přikývl Zikmund, že je v plánu tuhle záležitost probírat. Nejbližší klání se má odehrát v Česku na přelomu dubna a května.
A třetí věc? „Co se týče dvoustranných kontaktů mezi českou stranou a přímo s Ruskem, tak pokud jsem dobře zaznamenal, tak občanům Ruské federace nebudou rozdávána víza. Předpokládám, že druhá strana se rozhodne zareagovat recipročně. Tam se to vyřeší na politické úrovni,“ uzavřel Zikmund.
Kromě výkonnostních potíží a trenérských změn u národního celku, tak svazoví představitelé budou muset v nejbližších dnech zaujmout stanovisko k ruské agresi. Minimálně společný postup se švédským a finským svazem v otázce blížících se Českých her by byl dobrým startem.
Zprávy ze dne 16. dubna 2022
Dráždí. Svými výbornými výkony i ruskou vlajkou na zadní části helmy. Někdo to může vnímat jako podporu válečného konfliktu na Ukrajině. Jihlavský gólman Maxim Žukov (22) kroky prezidenta Vladimíra Putina rozhodně neschvaluje, pro baráž s Kladnem si však symbol radši přelepil. Nechce tuhle „kauzu“ dál živit. Sám se k ní nevyjadřuje, udělal to však za něj šéf klubu Bedřich Ščerban. „Max cítí, že je zbytečné, aby se uměle vyvolávala taková aféra,“ řekl pro iSport.cz. Více čtěte ZDE>>>



Zprávy ze dne 14. dubna 2022
Juniorské mistrovství světa v plavání, které bylo kvůli ruské invazi na Ukrajinu odebráno Kazani, se uskuteční v Limě. Peruánská metropole bude závody více než 600 nadějných plavců hostit od 30. srpna do 4. září. Na webu o tom informovala Mezinárodní plavecká federace.
Mistrovství volejbalistů letos uspořádají místo Ruska Polsko a Slovinsko. Oznámil to polský premiér Mateusz Morawiecki. Polsko podle něho bude hostit i vyvrcholení turnaje, tedy obě semifinále a zápasy o medaile. FIVB to zatím oficiálně nepotvrdila.
Prezident Japonské judistické federace Jasuhiro Jamašita odsoudil Vladimira Putina kvůli invazi na Ukrajinu. Jeho jednání podle Jamašity odporuje judistické etice. Ruský prezident přitom judo od mládí provozuje a je držitelem černého pásku. Jamašita s ním před časem točil instruktážní video o tomto sportu. Ruská ofenziva na Ukrajině ale duchu juda odporuje. „Když poslouchám zprávy v médiích o nelidských činech páchaných na Ukrajině a ruské vojenské agresi, láme mi to srdce. Prezident Putin je judista a tyto činy jsou proti myšlenkám a smyslu juda. Nesmí se to tolerovat,“ uvedl Jamašita na serveru insidethegames.
Téměř 100 000 korun se podařilo získat z aukcí dresů a vybavení známých sportovců z charitativní aukce, kterou pořádala brněnská společnost Prokonzulta. Vydražená suma poputuje na pomoc ukrajinským dětem. Nejcennějším předmětem dražby se stala raketa Petry Kvitové, za kterou nový majitel zaplatil 60 000 korun. „Byl o ni největší zájem a suma za ni daleko přesáhla vydražené částky za ostatní předměty,“ sdělil ČTK organizátor a licitátor dražby Josef Machů.
Zprávy ze dne 13. dubna 2022
Vyloučení ruské fotbalové reprezentace z kvalifikačního cyklu o postup na mistrovství světa 2022 bylo podle Mezinárodní sportovní arbitráže CAS v zájmu zdárného průběhu soutěže, opak by způsobil „nenapravitelné škody“. Vyplývá to ze zveřejněného zápisu soudního řízení mezi Mezinárodní fotbalovou asociací FIFA a ruskou protistranou.
Andrij Jarmolenko válí za West Ham mimo jiné s českými parťáky, jeho duše ale musí trpět tím, co za zprávy se valí z jeho vlasti. Ukrajina statečně čelí brutální ruské invazi, okupanti ale mají na svědomí nespočet lidských životů a celá zničená města... Mezi ně prakticky patří i Černihiv, odkud se do velkého fotbalu rozletěl právě spoluhráč Tomáše Součka, Vladimíra Coufala a Alexe Krále. Více čtěte ZDE>>>



Zprávy ze dne 12. dubna 2022
Fotbalisté Dynama Kyjev v prvním ze série charitativních utkání zvítězili ve Varšavě nad Legií 3:1. Zápas, který sledovalo na stadionu zhruba 20.000 fanoušků a v přímém přenosu vysílala polská televize, začal minutou ticha na počest obětí ruské invaze na Ukrajinu. Na hřišti i v hledišti se objevily transparenty s protiválečnými hesly. Výtěžek z utkání půjde na podporu lidem, kteří museli před válkou z Ukrajiny uprchnout.



V Labe Aréně v Račicích se od začátku dubna připravuje devět mladých ukrajinských kanoistů s trenérkou. Plánuje se také příjezd patnáctičlenné skupiny ukrajinských veslařů. Mladí sportovci opouštěli vlast narychlo, takže 1. dubna přijeli s minimem věcí. Správa račického areálu jim pořídila základní oblečení a obuv, hygienické potřeby, dva mobilní telefony a notebook. Lodě dodalo několik pražských klubů. „Budeme se snažit v případě potřeb zajistit další materiál, který by vybavení skupiny, narychlo evakuované z válkou postižené země, vhodně doplnil. Může jít například o sportovní oblečení pro trénink, všeho ostatního mají v tuto chvíli dostatek,“ uvedl v tiskové zprávě předseda Českého svazu kanoistů Jan Boháč, brzy se také mladí Ukrajinci začnou učit česky.
V dobročinné dražbě koupili olympijskou medaili Tonyho Martina, aby společně pomohli obětem války na Ukrajině, pak ji čtyřnásobnému mistru světa v cyklistické časovce zase vrátili. Společnost Fitiline Němcovo stříbro z Londýna 2012 vydražila za 31 100 eur a příspěvek ještě zaokrouhlila na 35 tisíc eur. A cenný kov vrátila původnímu majiteli. „Dali mi tu medaili, abych si ji vzal zpátky domů. Ani tomu nemůžu uvěřit,“ řekl listu Bild překvapený šestatřicetiletý bývalý cyklista, jenž chtěl svou pomoc zaměřit především na ukrajinské děti.