Putin a hokej jako nástroj propagandy. Vztah rozjel triumf, stál u zrodu KHL

Sport a politiku dohromady neplést! Líbivá věta, která je však věky utopií. Oba světy se bohužel nebezpečně proplétají, žijí v symbióze. Jak například posloužil hokej k politické moci, popularitě a propagandě ruskému vládci Vladimiru Putinovi? Největší hvězdy sborné ho podporují, on sám je klíčovou postavou zrodu KHL a mužem, který přes Reného Fasela tahal za nitky světového hokeje.
Prezidentem Ruska je se čtyřletou pauzou od roku 2000. Vladimir Putin je diktátorem, bez jehož vědomí v nejrozlehlejší zemi planety nezafouká vítr. Jeho vliv logicky zasahuje do všech společenských sfér. Sport nevyjímaje.
V posledních letech jste mohli Putina vidět, jak dostává napít sektu z poháru pro hokejové mistry světa od Alexandra Ovečkina. Jak se sám na ledě potácí na bruslích s legendami sborné Fetisovem, Makarovem či Burem a brankáři ze všech sil uhýbají jeho nahozením. Nebo jak tráví čas v družném hovoru s prezidentem IIHF Reném Faselem.
Švýcarský zubař vedl světový hokej sedmadvacet let. Skončil loni. S Putinem byl a stále je ve velmi přátelském vztahu. Na letošní olympiádě Fasel pobouřil svět tím, že nepokrytě fandil Rusku. „Nastal čas na odplatu. Do toho, Rusko, do toho!“ říkal v rozhovoru pro ruskou státní agenturu TASS. Pak se omlouval. Během mistrovství světa v roce 2018 narychlo odcestoval z Dánska do Moskvy, aby přihlížel inauguraci znovuzvoleného vůdce rozpínavé federace.
9 |
Tolik gólů dal Vladimir Putin na přelomu roku v hokejovém utkání někdejších hvězd. Tak jako pokaždé byl hlavní tváří akce. Obrana složená z elitních sovětských jmen se tradičně rozestupovala a nechala osamoceného ruského prezidenta skórovat. |
Stafáž dělal taky v květnu na Putinově propagandistické show v Soči. Rád přijel na prezidentovu privátní akci, která spočívala v hokejovém zápasu legend, a ujal se role rozhodčího.
Po tom, co se o několik týdnů dřív Fasel líbal s běloruským diktátorem Alexandrem Lukašenkem, z ledu sledoval, jak jiný východní despota obklopený hokejovými hvězdami minulosti střílí devět gólů a je jako vždy vyhlášen hlavní hvězdou utkání. „Děkuji vám, pane prezidente, za rozvoj sportu. Jsem šťastný, že tu s vámi mohu být,“ blekotal Fasel do mikrofonu našprtanou ruštinou.
Sborná je víc než sankce
Zatímco v ulicích Minsku tekla krev, Fasel bojoval za to, aby Bělorusku nebylo odebráno loňské mistrovství světa. Pod nátlakem sponzorů v čele s automobilkou Škoda však byl nakonec šampionát potvrzen pouze Lotyšsku, druhý původně zvolený spolupořadatel byl odstřižen. Tehdy IIHF usoudila, že potrestat Lukašenka bude celkem bezbolestné. Vždyť on nemá ropu, plyn ani atomové bomby.
Troufl by si však svět na podobný přístup i směrem k Rusku?
Vyloučit sbornou ze všech sportovních akcí by stát v čele s Putinem zasáhlo mnohem víc než všechny dosud vyřčené ekonomické sankce.
O hokej jako takový však nejdřív zájem vůbec nejevil. Vlastníky dvou největších ruských klubů – Petrohradu a CSKA Moskva – jsou největší energetické společnosti vlastněné státem a ovládané Putinovými přáteli. Ještě na začátku tohoto století byli oba obři na pokraji krachu. Hlavně CSKA opravdu málem zaniklo.
Až v roce 2008 i díky Putinovi kluby ožily. Oba však slouží především jako politické projekty a možnost k ovládání veřejného mínění.
Prezident se rozhodl věnovat hokeji více pozornosti na základě ruského vítězství na mistrovství světa konaném v Kanadě v roce 2007. Zemi zaplavila vlna patriotismu a nadšení. Rychle se upekla myšlenka Kontinentální hokejové ligy, která byla prezentovaná jako budoucnost evropského hokeje a soutěž, jež brzy předběhne v kvalitě NHL.
Nástroj propagandy
Do té doby prý Putin pořádně neuměl bruslit. Jenže naráz se stal velkým obhájcem a propagátorem hokeje. „Uviděl v něm prostředek, kterým by mohl přeměnit svůj vlastní macho-patriotický obraz. Vedením ligy pověřil své nejbližší známé, do největších klubů vstoupily nejbohatší společnosti,“ píše ruský novinář Slava Malamud žijící v zámoří.
Sponzory jsou například Gazprom (firma vlastnící největší zásoby zemního plynu na světě), VTB Banka (2. největší ruská banka vlastněná státem), Aeroflot (státem vlastněné aerolinky) nebo Sogaz (pojišťovny). Dále pak Megafon (mobilní operátor), Fonbet (sázková kancelář) nebo Ruská pošta.
„Největší podporu ale mají právě petrohradské SKA reprezentující rodné město Putina, nebo CSKA s úžasnou tradicí, která je v zemi symbolem. Zároveň bylo pro Putina prvořadé, aby naplno obnovil vládu národního týmu jako zdroje vlastenecké hrdosti, jak tomu bylo za dob Sovětského svazu,“ pokračuje Malamud.
Ruský hokej a politika jsou historicky nerozlučitelné. Vždy to tak bylo. Vždy byl v Rusku, respektive SSSR součástí politické hry. Stadion byla aréna, ve které Sověti poráželi Západ. Putin z něho udělal nástroj propagandy. Jeden ze způsobů, jak spojit sebe s úspěchem a národní hrdostí.
Že je Rusko zemí neomezených možností, ukázala i nedávná změna na střídačce nejbohatšího klubu z Petrohradu. Uznávaného kouče Valerije Bragina vytlačil z místa hlavního trenéra jistý Roman Rotenberg. Zbohatlík, který hokej sám nikdy nehrál, ani nikde netrénoval. Je synem Borise Rotenberga, ruského oligarchy a kamaráda Vladimira Putina. Stejná rodina vlastní také Hartwall Arenu v Helsinkách. Prezidentem petrohradského klubu je pak další oligarcha Gennadij Timčenko, člen nejužší skupiny Putinových přátel, jehož majetek má odhadovanou výši 25 miliard dolarů. Všichni jsou už roky vysoko na sankčních seznamech Západu. |
Zprávy ze dne 21. dubna 2022
První tenista světového žebříčku Novak Djokovič nesouhlasí se zákazem startu ruských a běloruských tenistů ve Wimbledonu. Rozhodnutí pořadatelů londýnského grandslamu čtyřiatřicetiletý Srb označil za šílené. „Vždycky budu odsuzovat válku a nikdy ji nebudu podporovat, protože sám jsem dítě války,“ citovala agentura Reuters Djokoviče, který v dětství zažil konflikt v bývalé Jugoslávii. „Vím, jak vás válka poznamená. V Srbsku si všichni pamatujeme, co se stalo v roce 1999,“ přidal Djokovič. „Nicméně ani tak nemůžu podpořit rozhodnutí Wimbledonu, které je prostě šílené. Když se politika smíchá se sportem, je to špatně,“ dodal. Více čtěte ZDE>>>
Zprávy ze dne 20. dubna 2022
Proti rozhodnutí pořadatelů Wimbledonu vyloučit ruské a běloruské tenisty z letošního ročníku nejslavnějšího tenisové turnaje se ohradili představitelé ATP. „Je to nespravedlivé a může to být nebezpečný precedens do budoucna,“ uvedli v prohlášení na webu. „Diskriminace na základě národnosti je také v rozporu s dohodou uzavřenou s Wimbledonem, protože jediným kritériem pro účast je postavení v žebříčku. Dalšími kroky budeme řešit po poradě s vedením a dalšími členy,“ uvedla organizace.
Potvrzeno! Ruští a běloruští tenisté byli kvůli invazi na Ukrajinu vyloučeni z Wimbledonu. Dnes o tom informovali organizátoři londýnského grandslamu, který v All England Clubu začne 27. června. „Uvědomujeme si, že to je tvrdý trest, a mrzí nás, že hráči a hráčky budou trpět kvůli krokům lídrů ruského režimu,“ uvedl v prohlášení předseda All England Lawn Tennis Clubu Ian Hewitt, který krok projednával i s britskou vládou.
Jokerit Helsinky po odstoupení z Kontinentální hokejové ligy nebude hrát v příští sezoně žádnou soutěž. Od ročníku 2023/24 by se chtěl vrátit do finské ligy, kterou opustil před osmi lety. Klub to oznámil na svém webu. Jokerit se v uplynulých týdnech zbavil i dalších vazeb na Rusko kvůli jeho invazi na Ukrajinu. Čtyřicetiprocentní podíl v klubu od společnosti oligarchy Vladimira Potanina odkoupil legendární útočník Jari Kurri. Pětinásobný vítěz Stanleyova poháru se tak stal jediným majitelem Jokeritu.
Proti invazi ruské armády se snaží statečně bojovat všichni Ukrajinci, někteří pomocí fotbalu. Ukrajinský klub Šachtar Doněck, pravidelný účastník Ligy mistrů, rozjel projekt „turné za mír“. Jde o sérii charitativních zápasů, z nichž výtěžek poputuje na dobrovolnické organizace, lékaře a pomoc dětem postiženým válkou. Šachtar pomáhá Ukrajině fotbalem: slzy i okupovaná města na zádech - více čtěte ZDE >>>

