Proti invazi ruské armády se snaží statečně bojovat všichni Ukrajinci, někteří pomocí fotbalu. Ukrajinský klub Šachtar Doněck, pravidelný účastník Ligy mistrů, rozjel projekt „turné za mír“. Jde o sérii charitativních zápasů, z nichž výtěžek poputuje na dobrovolnické organizace, lékaře a pomoc dětem postiženým válkou.
Projekt vznikl za spolupráce s klubovým partnerem SkyUp Airlines a funguje pod záštitou ukrajinského ministerstva zahraničních věcí. „Chceme pomocí těchto zápasů mluvit o válce a míru na Ukrajině. O příšerné válce, kterou Rusko rozpoutalo, o utrpení a zkáze, kterou tato válka přinesla do naší země. O míru – potřebě ukončit toto šílenství, návratu do normálního života a obnovení ekonomiky. Naše zpráva je jasná: Konec války a Fotbal za mír – to vystihuje vše,“ nechal se slyšet výkonný ředitel Šachtaru Sergej Palkin.
Šachtar spolu s nadací vlastníka klubu Rinata Achmetova a jeho holdingem SCM už přispěli více než 1,4 miliard hřiven (1,087 miliard korun) na humanitární pomoc i podporu ukrajinským ozbrojeným silám. Firma holdingu SCM Metinvest také přispěla protitankovými zátarasy a neprůstřelnými vestami.
Šachtar, který hrál svůj poslední soutěžní zápas 11. prosince, už odehrál na svém turné tři utkání (s řeckým Olympiakosem 0:1, s polskou Lechií 3:2 a tureckým Fenerbahce 0:1, kde se ukázal i český reprezentant Filip Novák). Další má na programu 1. května s chorvatským Hajdukem Split a stále jedná o dalších. Mluví se o Seville, Laziu nebo dokonce hvězdném PSG.
K zápasům nastupují hráči Šachtaru s názvy okupovaných měst na zádech. „Dnes jsme vyběhli z jasného důvodu, na zádech máme jména měst, která viděla mnoho mrtvých, ti zanechají navždy jizvy na našich srdcích. Někteří kluci brečeli po zápase, emoce jsou vypjaté. Bylo skvělé reprezentovat naši zemi. Doufám, že pomocí těchto zápasů dáme lidem naději,“ vzkázal fanouškům po utkání s Olympiakosem kapitán Taras Stepanenko.
Vítěz Poháru UEFA z roku 2009 je zvyklý nastupovat na cizích stadionech. V roce 2009 byla sice dokončena stavba nové Donbas Areny, která pojme 51 000 diváků. Stadion poté hostil i EURO 2012, ovšem v roce 2014 byl Šachtar donucen se kvůli konfliktům na rusko-ukrajinských hranicích přestěhovat do Lvova, města vzdáleného 1000 kilometrů od Doněcku. Stadion byl tehdy poškozen granáty. Od roku 2017 hrál poté domácí zápasy v Charkově. V roce 2020 se přestěhoval do Kyjeva na Olympijský stadion, který sdílí do současnosti s Dynamem Kyjev.
Jarní část ukrajinské ligy měla začít 26. února, jenže dva dny před tím Rusko zaútočilo na Ukrajinu. Šachtar šel do jara jako lídr tabulky s tříbodovým náskokem na Dynamo Kyjev. Řešení situace ohledně případného titulu nebo sestupujících je zatím v nedohlednu.
K úspěchům Šachtaru za poslední roky, kdy vyhrál 13 titulů z posledních 20 možných, výrazně napomáhá brazilská stopa. Ta byla v zimě posílena o Davida Nerese, který přestoupil z Ajaxu Amsterdam za 12 milionů eur (293 milionů korun).
Brazilští fotbalisté byli ze země za pomocí UEFA evakuování a díky jejímu pravidlu o umožnění působení hráčům z ukrajinské nebo ruské ligy v nových klubech do konce této sezony si již někteří našli nové angažmá. Vinicius Tobias šel do Realu Madrid, Tete se už dokonce gólově prosadil ve francouzské Ligue 1 v barvách Lyonu, jiní se vrátili do rodné Brazílie.
UEFA také v reakci na invazi vyloučila ruské kluby z evropských poháru, zároveň pozastavila činnost ruské reprezentaci. Naopak ukrajinská reprezentace na rozřešení svého osudu stále čeká, semifinále baráže o mistrovství světa proti Skotsku bylo přeloženo na 1.6., vítěz se poté utká s Walesem o postup. Nezbývá než doufat, že se do té doby situace uklidní.
Zprávy ze dne 5. července 2022
Mezinárodní hokejová federace IIHF zamítla odvolání Ruska a Běloruska proti vyloučení z mezinárodních soutěží kvůli invazi na Ukrajinu. Federace suspendovala reprezentace obou zemí v únoru, posléze trest prodloužila i na novou sezonu. Rusko navíc pro rok 2023 přišlo o pořádání juniorského mistrovství světa i seniorského šampionátu, který byl přesunut z Petrohradu do Tampere a Rigy. Svazy obou zemí se proti sankcím odvolaly s argumentem, že jde o diskriminační rozhodnutí. Nezávislá disciplinární komise ale protest neuznala. „Komise došla k závěru, že nešlo o tresty, ale o bezpečnostní opatření. Navíc v souladu s pravidly IIHF, která má k podobným krokům plné právo. Nešlo ani o diskriminaci,“ uvedla v prohlášení na webu.
Zprávy ze dne 24. června 2022
Tenisový Wimbledon poskytne uprchlíkům z Ukrajiny volné vstupenky na program první neděle v All England Clubu. Představitelé londýnského grandslamu zároveň těm, kteří byli postiženi vpádem ruských vojsk do země, darují 250.000 liber (sedm milionů korun). „V neděli se k ukrajinským uprchlíkům připojí místní obyvatelé, hrdinové koronavirového období z řad národní zdravotní služby a sociální péče, množství škol, charit a komunitních skupin,“ uvedly ve společném prohlášení All England Club a Lawn Tennis Association. Wimbledon se letos bude hrát bez ruských a běloruských tenistů kvůli invazi na Ukrajinu, zároveň se ale za turnaj nebudou udělovat body do světového žebříčku.
Zprávy ze dne 22. června 2022
Plavec Mychajlo Romančuk věnoval úterní bronzovou medaili ze závodu na 800 metrů na mistrovství světa Ukrajině, kde na východní frontě bojuje i jeho otec. Sám zvažoval, zda nevezme zbraň do ruky, ale nakonec se k armádě nepřipojil. Místo toho podporuje svou vlast tím, co umí nejlépe. Zázemí našel v Německu, kde trénuje s dlouholetým rivalem Florianem Wellbrockem. „Doufám, že tahle medaile pro Ukrajinu hodně znamená. Prožíváme těžké časy a ukázal jsem světu a všem Ukrajincům, že budeme bojovat až do konce,“ řekl po závodě.

Zprávy ze dne 21. června 2022
Zahraniční fotbalisté působící v ruských a ukrajinských klubech budou moci přerušit své kontrakty až do 30. června 2023. O prodloužení lhůty rozhodla světová federace FIFA, jež po únorovém vpádu ruských vojsk na Ukrajinu umožnila cizincům přerušit smlouvy původně jen do konce letošního června. Upravené pravidlo mohou využít ti zahraniční hráči a trenéři, kteří se se svými zaměstnavateli nedohodnou na případném ukončení kontraktu do letošního 30. června.
Zprávy ze dne 20. června 2022
Maciej Rybus kvůli svému působení v ruské lize nesmí nastupovat v dresu polské fotbalové reprezentace a přišel o možnost zahrát si na podzimním mistrovství světa v Kataru. Dvaatřicetiletému obránci sice po pětiletém angažmá vypršela na konci května smlouva v Lokomotivu Moskva, následně však podepsal kontrakt s jiným klubem z ruské metropole Spartakem. Více čtěte ZDE>>>
Zprávy ze dne 17. června 2022
Bývalý kapitán ruské fotbalové reprezentace Igor Denisov vystoupil proti válce na Ukrajině a v rozhovoru se sportovním novinářem Nobelem Arustamyanem označil invazi za „katastrofu“ a „úplnou hrůzu“. „Možná mě za tato slova zavřou do vězení nebo zabijí, ale říkám to tak, jak to je,“ uvedl 38letý někdejší záložník Zenitu Petrohrad nebo Lokomotivu Moskva.
Zprávy ze dne 16. června 2022
Vítězové letošního Stanley Cupu nebudou moci vzít slavnou hokejovou trofej do Ruska nebo Běloruska. Oba finalisty Colorado a Tampu Bay o tom před středečním startem finálové série informovalo vedení NHL. Důvodem je ruská invaze na Ukrajinu, na které se Bělorusko podílí jako spojenec. „Co se týče léta, tak Stanley Cup do Ruska a Běloruska nezamíří,“ citovala agentura AP zástupce komisionáře NHL Billa Dalyho. Více čtěte ZDE >>>

Zprávy ze dne 14. června 2022
Ruští a běloruští tenisté budou moci na rozdíl od Wimbledonu hrát navzdory pokračující válce na Ukrajině grandslam US Open. Podmínku ale dostali stejnou jako na nedávném Roland Garros: budou vystupovat pod neutrální vlajkou. Rozhodnutí pro turnaj ve Flushing Meadows, jenž začne 29. srpna, pořadatelé sdělili agentuře AP. „Každá organizace se musela vypořádat s mimořádnými okolnostmi. Na základě našich vlastních umožní USTA všem způsobilým hráčům bez ohledu na národnost soutěžit na US Open,“ uvedli zástupci americké asociace. Díky tomu tak bude moci současná světová jednička Daniil Medveděv z Ruska obhajovat titul.