Nadační fond Věry Čáslavské chce pomoct srovnat dětem záda | iSport.cz
10. října 2017 • 16:10

Nadační fond Věry Čáslavské chce pomoct srovnat dětem záda

Autor: ČTK
Rovná záda pro české děti nebo Cvičíme s Věrou Čáslavskou by se mohl jmenovat pilotní projekt nově vzniklého Nadační fondu Věry Čáslavské. Fond tím chce pečovat o odkaz někdejší gymnastické královny.


"Aby zůstal inspirativní i pro další generace," uvedla Radka Čáslavská, dcera loni zesnulé Věry Čáslavské při dnešním oficiálním zahájení činnosti fondu. "Jsem si jistá, že by maminka byla spokojená," dodala.

Sedminásobná olympijská vítězka Věra Čáslavská už před pár lety sama uvažovala o založení nadačního fondu a učinila první kroky k jeho zrodu. Práci ale nestačila dokončit. "My v tom s láskou pokračujeme," řekla dcera Radka.

Žádost na vznik fondu byla podána letos 3. května, v den nedožitých 75. narozenin Věry Čáslavské. "Symbolicky. Chceme uchovat odkaz Věry Čáslavské a rovná záda našim lidem. A také je to podpora dětí ze sociálně slabších rodin, které budou chtít sportovat. Chtěli bychom děti vrátit k pohybu," řekla Radka Čáslavská.

Fond Věry Čáslavské spolupracuje s Nadací Olgy Havlové a pilotním projektem nejspíše bude zaměření na děti už v mateřských školkách. "Zjistili jsme, že problémem je pohybová kultura u malých dětí - špatné sezení a chůze. Za pomoci fyzioterapeutů chceme malé špunty nadchnout a naučit je se dobře hýbat, abychom vybudovali dobrý základ pro jakýkoli sport počínaje gymnastikou a konče třeba americkým fotbalem," řekl Tadeáš Kopeček, člen rady Nadačního fondu Věry Čáslavské.

Věru Čáslavskou podle slov její dcery trápilo a byla překvapená, že děti ani nedokážou přeskočit švihadlo. "Chtěla tělesnou kulturu podpořit, proto o vzniku přemýšlela a sama si schválila už i logo," řekla Radka Čáslavská.

Zajištění fondu by mělo být podle jeho zakladatelů vícezdrojové. Mimo jiné se jedná také o podpoře z Japonska, kde byla Čáslavská velice oblíbená. "Pravdou je, že Japonci jsou k nám velice vstřícní," uvedla Radka Čáslavská.

 
Články odjinud


Články odjinud